25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Regulacja wtryskiwaczy dwusprężynowych

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.84

To, jak wygląda regulacja wtryskiwaczy dwusprężynowych zależy przede wszystkim od stopnia ich uszkodzenia, lecz w przypadku wtrysków tego rodzaju najczęstszym działaniem naprawczym w razie wystąpienia nieprawidłowości bądź usterki jest regulacja pierwszego i drugiego stopnia otwarcia wtrysku.

W tych wtryskach znajdują się, jak sama nazwa wskazuje, dwie sprężyny – pierwsza z nich odpowiada za unoszenie igły rozpylacza w celu wtrysku wstępnego. Z kolei druga, mocniejsza sprężyna decyduje o wtryśnięciu głównej dawki paliwa. Sprawdzanie i regulowanie ciśnienia pierwszego otwarcia wtryskiwaczy dwusprężynowych wygląda podobnie jak w przypadku wtrysków z jedną sprężyną. Natomiast drugie ciśnienie otwarcia wtryskiwacza to połączona wartość napięcia sprężyny słabszej i mocniejszej.

Odpowiednia regulacja sprężyn jest więc kluczowa do poprawnej pracy wtrysku. W tym celu wykorzystuje się specjalne podkładki do regulacji ciśnienia wtryskiwaczy. Zanim jednak to nastąpi, pierwszym krokiem do właściwej naprawy jest przeprowadzenie wstępnych testów parametrów wtrysku. Następnie rozmontowuje się wtryskiwacz na części, określa powstałe uszkodzenia za pomocą mikroskopu oraz czyści się wtrysk z użyciem myjki ultradźwiękowej. Dość często spotykanym uszkodzeniem są zużyte końcówki rozpylacza wtrysku, dlatego też nieraz konieczna jest ich wymiana. Po złożeniu podzespołu ma miejsce ustawianie wtryskiwaczy pod kątem ciśnienia otwarcia. Na koniec wtryski poddaje się testom na stole probierczym.

Wtryskiwacz poddawany regulacji
Regulacja wtryskiwaczy dwusprężynowych


Ciśnienie wtrysku Diesel

Rozwiązanie zastosowane w wtryskiwaczach dwusprężynowych, jakim jest dwustopniowy przebieg wtrysku pozwala na to, że chociaż ciśnienie wtrysku paliwa jest stosunkowo niskie w porównaniu z wtryskiwaczami Common Rail, proces spalania przebiega dość wydajnie. Wydłużony czas trwania wtrysku powoduje złagodzenie cyklu spalania i pozwala uniknąć stukania silnika. By jednak było to możliwe, oprócz dokładnej regulacji wtrysku i wartości ciśnienia otwarcia należy upewnić się, że wtryskiwacz jest szczelny, a jego pozostałe parametry są właściwe.

Wtryskiwacze Diesel po pomiarze ciśnienia
Ciśnienie wtrysku Diesel

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO PROCEDURA ROZPATRYWANIA REKLAMACJI PRAWO ODSTĄPIENIA OD UMOWY ZAWARTEJ NA ODLEGŁOŚĆ GWARANCJA