25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Regulacja ciśnienia otwarcia wtryskiwacza

Autor: Wiktor Janowski
Czas przeczytania tekstu: 2 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.85

We wtryskiwaczach Bosch lub Denso, regulacja ciśnienia otwarcia wtryskiwacza odbywa się zazwyczaj za pomocą specjalnych podkładek. Te podkładki do regulacji ciśnienia wtryskiwaczy dociskają sprężynę odpowiadającą za zamknięcie wtrysku – aby wtrysk się otworzył, wartość ciśnienia musi być większa od siły sprężyny. Im cieńszą podkładkę dobierzemy, tym docisk sprężyny będzie mniejszy, a ciśnienie niezbędne do otwarcia wtrysku spadnie.

 

Z kolei we wtryskach Delphi trudności z otwieraniem się wtryskiwacza są najczęściej spowodowane osadem lub opiłkami, które przedostały się do wnętrza podzespołu powodując zablokowanie zaworka przelewowego. Wtedy połączone siły sprężyny dociskowej oraz siły tarcia są większe od ciśnienia otwarcia i wtrysk się nie otwiera. Taki wtrysk wystarczy rozebrać i wyczyścić, a jego działanie wróci do normy.

 

Prawidłowe wartości wtryskiwaczy Common Rail w zakresie ciśnienia otwarcia, zależnie od typu i modelu wtryskiwacza, zazwyczaj mieszczą się w przedziale od 120-150 barów. Jednakże, w miarę eksploatacji pojazdu, ciśnienie otwarcia wtryskiwacza spada. Czasami może to być spowodowane zużywaniem się końcówki wtrysku. Wtedy wystarczy wymienić końcówkę na nową, a ciśnienie otwarcia wróci do ustalonych fabrycznie wartości, bez konieczności wymiany podkładek.

 

Niewyregulowane ciśnienie otwarcia będzie zazwyczaj objawiało się na biegu jałowym w postaci nierównej pracy silnika. Za duże ciśnienie otwarcia może spowodować trudności z otwieraniem się wtrysku i zbyt małymi dawkami paliwa. Mimo to, przy wyższych obrotach ciśnienie paliwa przepływającego przez wtryskiwacz wzrasta kilkukrotnie, przez co jest on z łatwością otwierany, dlatego w tym przypadku właściwe ciśnienie otwarcia przestaje mieć aż tak duże znaczenie.

 

Regulowanie ciśnienia otwarcia wtrysku
Regulacja ciśnienia otwarcia wtryskiwacza

Omawiamy – za duże ciśnienie wtrysku

W układach Common Rail odpowiedni poziom ciśnienia wtrysku jest bardzo ważny. To właśnie od tego parametru zależy dawkowanie paliwa. Ogólnie rzecz biorąc, wyższe ciśnienie wtrysku wpływa na lepsze rozpylanie paliwa, a proces spalania przebiega bardziej wydajnie. Jednakże, za duże ciśnienie wtrysku powoduje, że wtrysk podaje zbyt duże ilości paliwa niż to konieczne. Wtedy może dochodzić do:

 

  • spalania stukowego,
  • zwiększonego dymienia,
  • ogólnego pogorszenia kultury pracy silnika.

 

Gdy ciśnienie podniesie się do krytycznego poziomu przewyższającego ciśnienie na szynie Common Rail (ok. 1500-2000 barów), system spowoduje wyłączenie silnika. Dlatego w razie podejrzeń nieprawidłowości związanych z ciśnieniem wtrysku zaleca się przeprowadzenie kontroli oraz regulację wtryskiwaczy w serwisie.

 

Wtryskiwacze i listwa Common Rail
Omawiamy – za duże ciśnienie wtrysku

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO