Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Przyuczenie wtryskiwaczy

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Przyuczenie wtryskiwaczy Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Poruszając temat zawiłej specyfiki kodowania wtrysków, jedno nie podlega wątpliwości – przyuczenie, czyli inaczej adaptacja wtryskiwaczy jest niezbędna do prawidłowej pracy układu paliwowego. Odkąd wprowadzono restrykcyjne normy emisji spalin Euro 4,5,6, kodowanie wtryskiwaczy po wymianie, jak i po regeneracji stało się obowiązkowe. Bez tej czynności wtryski nie byłyby w stanie spełnić wymagań nałożonych przez wyżej wymienioną dyrektywę. To producent wtryskiwaczy określa dawki dla poszczególnych podzespołów, więc to właśnie na nim ciąży odpowiedzialność, iż wtryski instalowane w naszym pojeździe będą realizowały wszelkie normy przez cały okres eksploatacyjny.
W starszych systemach Delphi wpisywanie nowych kodów nie było konieczne, ponieważ wymagania związane z emitowaniem spalin nie były tak rygorystyczne, a normy dawkowania paliwa nie miały tak wąskiej tolerancji. Aktualnie jednak każda wymiana wtrysków na nowe czy regenerowane wiąże się z ustawieniem nowego kodu IMA.

1. Skąd więc wiadomo, jakie dawki powinien mieć ustawione dany numer seryjny wtryskiwacza?

Jak już wspomnieliśmy, dawki dla każdego konkretnego wtryskiwacza określone są przez producenta, który szyfruje je w tak zwanym kodzie IMA. Kod ten zawiera odchyłki dawek danego wtrysku od dawki wzorcowej (i na plus i na minus), dlatego każdy wtryskiwacz trzeba zakodować osobno.

2. Jak wygląda kodowanie wtryskiwaczy Denso, Bosch, Dlelphi i Siemens?

Proces adaptacji dawek wtrysku, czyli kodowanie wtryskiwaczy należy przeprowadzić w sprawdzonym i rzetelnym serwisie, który posiada specjalistyczne urządzenia. Do adaptacji wtrysków konieczne jest podłączenie sterownika silnika do testera diagnostycznego. Następnie po wyborze opcji „kodowanie wtryskiwaczy” mechanik wpisuje odpowiednie dawki. Natomiast jeśli mamy do czynienia z kodowaniem wtryskiwaczy po regeneracji, to uprzednio należy zmierzyć dawki paliwa na stole probierczym. Dawki te są porównywane z zadanymi przez urządzenie testujące, które na tej podstawie wylicza nowy kod IMA.

3. Czy kodowanie wtryskiwaczy piezoelektrycznych i elektromagnetycznych jest ważne?

Zainstalowanie w samochodzie nowych wtryskiwaczy bez wprowadzenia zmian adaptacyjnych w sterowniku silnika jest daremne i nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dlaczego? Ponieważ mimo tego, że wtryski będą w pełni nowe i sprawne, to sterownik silnika będzie nadal narzucał na nie parametry zapisane w starych ustawieniach. Dlatego, po każdej wymianie wtrysków wymagane jest skasowanie starych ustawień i wprowadzenie w sterowniku silnika nowych kodów.

Sterownik silnika pracuje według programu/mapy i na podstawie obciążenia silnika wie, jaką dawkę oleju napędowego podać. Jednak jak już wiemy, każdy wtryskiwacz z osobna podaje różne dawki, dlatego właśnie konieczne jest ich skorygowanie. Niezakodowane wtryskiwacze mogą wykazywać objawy tożsame z objawami uszkodzonych wtryskiwaczy.

Kodowanie wtryskiwaczy
Przyuczenie wtryskiwaczy

Co to jest autoadaptacja wtryskiwaczy?

Obecnie pojazdy posiadają taką funkcję, jak autoadaptacja. Procedura ta uruchamia się co 3000 tys. – 5000 tys. km. i polega na sprawdzaniu pracy wtryskiwaczy przez sterownik silnika. Sterownik porównuje aktualne dawki do dawek pilotażowych i w przypadku odstępstw od normy wprowadza korekty. Aby komfort jazdy związany z prawidłowymi dawkami został zachowany, na kod IMA automatycznie nakładane się nowe korekty.

Reasumując, pojazd sam przeprowadza proces autoadaptacji i w razie potrzeby wprowadza korekty. Jednak jeśli wymieniamy wtryski, konieczna jest aktualizacja kodu IMA i przyuczenie wtryskiwaczy do pracy w nowych warunkach.

Autoadaptacja - co to znaczy?
Co to jest autoadaptacja wtryskiwaczy?

Udostępnij wpis

Komentarze

Janek

Wystawiono Rok temu

Przyuczenie wtryskiwaczy, znane też jako adaptacja, jest procesem, który ma na celu zsynchronizowanie działania wtryskiwaczy z układem zarządzania silnikiem. Celem przyuczania jest zwiększenie efektywności pracy silnika poprzez precyzyjne dawkowanie paliwa. Procedura przyuczania wtryskiwaczy może różnić się w zależności od konkretnego modelu pojazdu i silnika. W niektórych przypadkach, przyuczenie może być wykonywane przez specjalistę za pomocą specjalistycznego sprzętu diagnostycznego lub komputera diagnostycznego. W innych przypadkach, przyuczenie może wymagać wykonania określonych czynności, takich jak jazda po określonej trasie lub ustawienie określonych parametrów silnika.

Czy ta opinia była pomocna?

Zenon

Wystawiono 3 lata temu

Rozumiem, że po regeneracji koduję się wtryskiwacze, ale czy wszystkie, czy są jakieś, których nie trzeba?

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki