Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Pompowtryski

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 3000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch
Cena Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł
Wysyłka 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Pompowtryski

1. Pompowtryski czy pompowtryskiwacze?

To tylko kwestia nazewnictwa - w gruncie rzeczy chodzi o to samo, czyli o elementy układu paliwowego w silnikach wysokoprężnych o zapłonie samoczynnym. Pompowtryski używane są od 1994 roku kiedy to po raz pierwszy użyto ich w samochodzie ciężarowym marki Volvo. Wkrótce z tego rozwiązania skorzystano w markach takich jak Scania i Iveco. W samochodach osobowych zaczęto stosować pompowtryski dopiero w latach 1998 w takich markach jak Volkswagen b5 b6, Audi, Skoda, Seat 2.0 1.9 TDI 130 KM Touran, ale również do niektórych modeli marki Mitsubishi.
Wszystkie pompowtryskiwacze Bosch i pompki PLD naprawiamy i regenerujemy w naszych pracowniach diesla w Stalowej Woli.

Pompowtryskiwacze i jednostkowe pompki PLD Bosch:
pompowtryskiwacze - pompki PLD Bosch

2. Budowa pompowtrysków

Pompowtrysk łączy w sobie pompę i wtryskiwacz, ale razem z elektronicznie sterowanym zaworem tworzy jeden wysokociśnieniowy system wtrysku bezpośredniego. Pompowtrysk złożony jest z takich elementów jak: rozpylacz, iglica, komora wysokociśnieniowa, przelew, dopływ paliwa, tłoczek regulacji ciśnienia wtryskiwacza, zawór elektromagnetyczny, a także tłoczek pompy. Pompowtrysk jest zabudowany bezpośrednio na głowicy silnika za pomocą klocka dociskowego.
Pompowtrysk Bosch:
pompowtrysk bosch

Zintegrowanie pompy, wtryskiwacza oraz elektromagnetycznego zaworu sterującego w jedną całość pozwoliło wyeliminować przewód wysokociśnieniowy i zarazem pulsacje przewodów, które pod wpływem ciśnienia komplikowały doregulowanie dawki paliwa. Wynikiem takiego rozwiązania jest zwiększenie precyzji sterowania, ale także i efektywność pracy silnika. Pompowtryskiwacze od początkowych zastosowań podawały dawkę przy ciśnieniu 2050 barów co przy konkurencyjnej technologii common rail jest wynikiem naprawdę dobrym. Natomiast rozwój elektroniki umożliwił za pomocą elektrozaworów podawanie dawki wtrysku na fazę wstępną i zasadniczą.

3. Trzy generacje pompowtryskiwaczy

Pierwsza generacja pompowtrysków została wprowadzona do produkcji w 1994 roku do samochodów ciężarowych, natomiast w 1998 roku została zastosowana do samochodów osobowych z silnikami z dwoma zaworami na cylinder. Do pierwszej generacji pompowtrysków należały układy UI1.1, UI1.2, UI1.3, UI1,4 i UI1.5, a dla samochodów ciężarowych skierowany był układ UIN1.

Pompowtryski drugiej generacji UI2 były mniejsze, co umożliwiało zastosowanie ich do silników 16-zaworowych, dodatkową zmianą w tych pompowtryskach było mocowanie z jednej na dwie śruby. Bardzo ważną zmianą pompowtryskiwaczy drugiej generacji był rozwój elektrozaworów o znikomym czasie zwłoki działania. Dawka pilotażowa była wtryskiwana z lekkim wyprzedzeniem do dawki zasadniczej, co sprawiało, że praca silnika była cichsza, a także mniej „twarda”, czyli narastanie ciśnienia nad tłokiem było łagodniejsze.

Pompowtryski trzeciej generacji systemu UIN3 rozpoczęto produkcję w 2005 roku i montowane są tylko do samochodów ciężarowych Iveco w silnikach Cursor.

Wady i zalety pompowtrysków

Zalety pompowtrysków
Pompowtryski przestały być montowane do samochodów osobowych grupy Volkswagen, ale to nie oznacza, że zostały wyparte przez lepszą konkurencyjną technologię Common Rail, raczej przez obostrzenia dotyczące emisji spalin, które coraz trudniej osiągnąć w tej technologii. Pompowtryski mają swoje plusy w prostej budowie łączącej pompę wraz z zaworem i wtryskiwaczem w jeden zespół, kolejną zaletą na pewno jest większa tolerancja na gorsze paliwo, czyli zanieczyszczenia w oleju napędowym. Wciąż niedoścignionym parametrem dla układu common rail jest wysokie ciśnienie, które w nowych pompowtryskach może uzyskać aż 2200 barów.

Wady pompowtrysków
Pompowtryski ze względu na swoją budowę wymagają odpowiedniej adaptacji silnika spowodowane umieszczeniem dodatkowych krzywek na wałku rozrządu, które napędzają pompowtryski. Ponadto pompowtryski z powodu specyficznego układu sterowania nie mają możliwości realizować tyle faz wtrysku jak w układzie Common Rail. Silniki oparte na pompowtryskach charakteryzuje również mniejsza kultura pracy silnika oraz są głośniejsze w porównaniu do układu CR.

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Udostępnij wpis

Komentarze

Ewa

Wystawiono 8 miesiecy temu

@Mirek Dzień dobry, zachęcamy do kontaktu telefonicznego z naszym działem obsługi klienta, po doprecyzowaniu komponentu w Pańskim aucie odpowiemy na wszelkie pytania. Przed wykonaniem połączenia, prosimy o przygotowanie numeru VIN pojazdu. Pozdrawiamy, Bosch!

Czy ta opinia była pomocna?

Mirek

Wystawiono 8 miesiecy temu

Witam, czy można kupić pompowtryskiwacz nr wtrysku 038 130 073 BJ audi A5 b7 silnik 2,0 TDI.

Czy ta opinia była pomocna?

Bartłomiej

Wystawiono Rok temu

Pompowtryski są stosowane w pojazdach z silnikami diesla. Są one odpowiedzialne za precyzyjne dostarczanie paliwa do komory spalania, co pozwala na uzyskanie optymalnej mocy i momentu obrotowego silnika. Wiele różnych marek i modeli pojazdów jest wyposażonych w pompowtryski. Niektóre z popularnych marek samochodów, które mogą być wyposażone w pompowtryski, to: • Volkswagen • Audi • Mercedes-Benz • BMW To jednak nie są wszystkie marki, jakie stosują pompowtryski, jest ich znacznie więcej i związane są z konkretnymi modelem i rocznikiem auta.

Czy ta opinia była pomocna?

Kamil

Wystawiono 4 lata temu

Pompowtryski też mają swoje wady, ale myślę, że po regeneracji troche odżyją.

Czy ta opinia była pomocna?

yongman

Wystawiono 5 lat temu

Drobiazgowo = idealnie! Daje 5!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki