Nie można zakodować wtryskiwaczy – co zrobić?
Dosyć często spotykanym powodem trudności z kodowaniem wtryskiwaczy jest błędne wprowadzenie kodu, który jest unikalny oraz precyzuje parametry pracy danego wtrysku.
W przypadku wtrysków paliwa poddanych regeneracji, brak możliwości ich zakodowania spowodowany może być niewykasowaniem ze sterownika poprzednich ustawień. W pierwszej kolejności należy więc usunąć stary kod i wpisać nowy, który generowany jest automatycznie na stole probierczym. Kodowanie wtryskiwaczy przeprowadza się w autoryzowanych serwisach zajmujących się regeneracją wtrysków paliwa, które poprzez wykorzystanie odpowiednich narzędzi diagnostycznych, oprogramowania i wyszkolonych specjalistów pozwalają na prawidłowe i bezproblemowe zakodowanie podzespołów.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Co zawierają kody IMA?
Kody IMA wtryskiwaczy Common Rail zawierają precyzyjne informacje związane z ilością przekazywanych dawek, charakterem czasu reakcji na impuls elektryczny, a także wydajnością w przypadku ewentualnych zmian ciśnienia paliwa.
Kod używany jest w końcowym etapie procesu regeneracji i ma za zadanie zakodować wtryski, aby pracowały zgodnie ze specyfikacją danego silnika. Co ważne, jeżeli kodowanie zostało przeprowadzone właściwie, to ma to ogromny wpływ na równomierną pracę jednostki napędowej, mniejsze zużycie paliwa, a także odpowiednie spalanie.
Dlaczego należy kodować wtryskiwacze?
Wtryskiwacze mają różne właściwości, dlatego, aby mogły właściwie, a przede wszystkim równo pracować, należy je zakodować, a więc wprowadzić do sterownika odpowiednie parametry określające ich działanie.
Należy wiedzieć, że wszystkie wtryski Common Rail, pracujące w tym samym układzie, powinny się charakteryzować taką samą klasyfikacją.
Równie istotnym powodem kodowania wtrysków jest spełnianie norm dotyczących emisji spalin i ich jakości.
W przypadku braku ich zakodowania możemy napotkać niepokojące objawy, jak:
- zaburzone prawidłowe funkcjonowanie silnika,
- zwiększone zużycie paliwa oraz emisji cząstek stałych,
- przyśpieszone zapychanie filtra DPF,
- wydobywanie się z wydechu pojazdu czarnego lub białego dymu,
- emisja niecodziennych odgłosów spod maski, metalicznego dźwięku.
Kiedy zakodować wtryskiwacze?
Warto mieć na uwadze fakt, że w razie wymiany wtryskiwaczy lub po przeprowadzeniu ich regeneracji zakodowanie i kalibracja jest koniecznością, aby wyrównać dawki wtrysku paliwa. Jest to działanie niezbędne, które znacząco wpływa na równomierną oraz w pełni wydajną pracę całego układu wtryskowego.
Nowe bądź już zregenerowane wtryskiwacze często wykazują zupełnie inne parametry, dlatego należy dokonać kalibracji, by wartości te ujednolicić.
W przypadku niezakodowania albo rozkodowania części, ich działanie będzie się niewiele różniło od pracy uszkodzonych czy też wyeksploatowanych wtrysków.
Komentarze
Kamil
Wystawiono 3 miesiące temu
Jaki jest koszt kuriera do Białego Stoku?
Czy ta opinia była pomocna?
Natalia Bosch
Wystawiono 3 miesiące temu
Panie Kamilu, koszt kuriera jest niezmienny. Nie ma różnicy w jaką część Polski wysyłamy paczkę z wtryskiwaczami. Prosimy o kontakt z naszym działem obsługi klienta. Odpowiemy na wszystkie pytania i udzielimy szczegółowych informacji.
Czy ta opinia była pomocna?