Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Na czym polega programowanie wtryskiwaczy?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Programowanie wtrysków Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Programowanie wtryskiwaczy
Na czym polega programowanie wtryskiwaczy?

Programowanie wtryskiwaczy to nic innego, jak wprowadzenie do sterownika silnika informacji na temat specyfiki ich pracy. Informacje te zostały zaszyfrowane w postaci kodu i zawierają parametry precyzujące dawkę paliwa danego wtryskiwacza. Kod ten wprowadzamy za pomocą urządzenia diagnostycznego, które należy podłączyć do sterownika i wybrać odpowiednią funkcję na monitorze komputera. Programowanie wtryskiwaczy powinno zostać przeprowadzone po każdej ich wymianie i jest niezbędne dla wyrównania dawki paliwa. Kod IMA znajduje się zazwyczaj na cewce wtryskiwacza, jeśli jednak mamy do czynienia z regenerowanymi wtryskami, w pierwszej kolejności należy wykasować stare wartości adaptacyjne. Z poniższych punktów dowiecie się Państwo, dlaczego kodowanie wtrysków jest tak ważne dla równomiernej pracy silnika i czym skutkuje brak zaprogramowania wtryskiwaczy.

Na czym polega „kodowanie wtryskiwaczy”? – Kod wtryskiwacza Bosch

Wiemy już, jak wygląda kodowanie wtryskiwaczy Common Rail i że polega ono na dostarczeniu sterownikowi informacji na temat specyfiki pracy konkretnego wtryskiwacza. Warto wiedzieć, że jest to niezbędne do uzyskania jednakowej i równomiernej pracy wszystkich wtrysków. Ale dlaczego, skoro są produkowane taśmowo? Otóż mimo tego, że wyglądają tak samo i są składane według tych samych procedur, nie da się uzyskać takich samych właściwości u wszystkich wtryskiwaczy. Stąd też każdy wtrysk posiada dokładne parametry pracy, które zostały zaszyfrowane w kodzie IMA. Każdy wtryskiwacz ma własny, unikalny kod sporządzony przez producenta.

1. Dlaczego należy kodować wtryskiwacze? – Niezakodowane wtryskiwacze objawy

Przede wszystkim warto podkreślić, że niezakodowane wtryski nie spełniają jakichkolwiek norm jakości. Najważniejszą z nich jest norma dotycząca emisji spalin, a jak wiemy, proces spalania paliwa udało się zoptymalizować właśnie dzięki programowaniu wtryskiwaczy. Niezakodowane wtryski nie będą w stanie równomiernie dawkować oleju napędowego, co z pewnością odczujemy w trakcie jazdy. Objawem niezakodowanych, a więc niesprawnych wtryskiwaczy będzie szarpiący, głośno pracujący silnik, ewidentny brak mocy czy gorsze niż zwykle osiągi.

2. Kodowanie wtryskiwaczy – Wymiana wtryskiwaczy bez kodowania

Sterownik steruje pracą wtrysków w oparciu o dane zaszyfrowane w kodzie IMA, jednak kiedy wtryskiwacze są uszkodzone lub po prostu zużyte, kod ten staje się nieaktualny. Wymieniając wtryski, konieczne jest wykasowanie poprzednich ustawień po to, by sterownik nie narzucał na sprawne wtryski starych, niepoprawnych wartości. Logiczne jest więc, że wymiana wtrysków bez zakodowania, a więc bez wprowadzenia aktualnych kodów IMA, będzie wiązała się z problematycznymi objawami, jakie towarzyszyły kierowcy przed naprawą i wymianą wtryskiwaczy.

Kodowanie wtryskiwaczy Common Rail
Kodowanie wtryskiwaczy

3. Adaptacja klasyfikowanych wtryskiwaczy CR – Kodowanie wtryskiwaczy

Zanim wprowadzono wyrównywanie dawki paliwa we wtryskiwaczach Bosch za pomocą kodów IMA, nadawano wtryskom klasyfikacje. Adaptacja wtryskiwaczy klasyfikowanych była jednopunktowa, bo jak sama nazwa wskazuje, dotyczyła wyrównywania jednego parametru, mianowicie dawki paliwa na biegu jałowym. Za pomocą klasyfikacji kultura pracy silnika ulegała znacznej poprawie. Wyżej wspomniana adaptacja wtryskiwaczy klasyfikowanych dotyczy podzespołów producenta Bosch.

Udostępnij wpis

Komentarze

Maciek98

Wystawiono 2 lata temu

Programowanie wtryskiwaczy, zwane też mapowaniem, to proces ustawiania parametrów pracy wtryskiwaczy tak, aby osiągały optymalną wydajność i niezawodność. Programowanie wtryskiwaczy polega na zmianie ich charakterystyki pracy, takich jak ilość wtryskiwanego paliwa, czas wtrysku, ciśnienie wtrysku itp. Programowanie wtryskiwaczy może być wykonywane w celu poprawy osiągów silnika, zwiększenia mocy i momentu obrotowego, obniżenia zużycia paliwa, a także eliminacji usterek i nieprawidłowości w pracy silnika. Programowanie wtryskiwaczy wymaga specjalistycznego sprzętu i wiedzy oraz powinno być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów. W przypadku nieprawidłowego programowania wtryskiwaczy, może dojść do uszkodzenia silnika lub innych elementów układu paliwowego, dlatego też nie należy tego rodzaju prac wykonywać samodzielnie.

Czy ta opinia była pomocna?

Kubos

Wystawiono 2 lata temu

Miałem ostatnio wymieniane i programowane wtryski. Robił mi je serwis, ale nie miałem pojęcia o co w tym programowaniu chodzi, teraz przynajmniej zaczynam łapać. Super artykuł!

Czy ta opinia była pomocna?

Audi900

Wystawiono 2 lata temu

Jak ktoś się zastanawia, to programowanie to to samo co kodowanie, tylko w warsztatach używają tego zamiennie. Można jeszcze spotkać się z pojęciem kalibracja.

Czy ta opinia była pomocna?

Ludwik

Wystawiono 2 lata temu

Tak, wiele razy przekonałem się o tym, że programowanie wtryskiwaczy jest jednak konieczne. Najbezpieczniej, gdy zrobią to automatycznie maszyny

Czy ta opinia była pomocna?

xyz_56

Wystawiono 2 lata temu

Programowanie wtryskiwaczy-brzmi to dość fachowo, ale zrozumiałem, że jest to niezbędne, aby wtryski dobrze działały

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki