25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Najważniejsza jest szczelność połączenia wysokiego ciśnienia w układzie Common Rail – przewody, rurki, złączki, króćce paliwa

Autor: Tomasz Wojtak
Czas przeczytania tekstu: 5 minut
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.75

Zadaniem przewodów paliwowych wysokociśnieniowych oraz ich złączom jest połączenie pompy wtryskowej z wtryskiwaczami. W przypadku układu wtryskowego CR pompa wysokiego ciśnienia jest połączona za pomocą tych przewodów z zasobnikiem paliwa, a następnie z zasobnika paliwa do wtryskiwaczy. W układach z pompowtryskiwaczami, przewody wysokiego ciśnienia nie występują w ogóle.

Przewody wysokiego ciśnienia w systemach CR – budowa, rodzaje rozwiązań technologicznych (Siemens, Denso,Delphi, Bosch)

Celem stosowania złączeń w wysokociśnieniowych przewodach jest zapewnienie maksymalnej szczelności przy bardzo dużym ciśnieniu paliwa, panującym w przewodzie.

Złącza możemy podzielić na trzy rodzaje:

- stożek uszczelniający z nakrętką dociskową,
- rurowy króciec ciśnieniowy,
- trawersa.
Przewód z końcówką stożkową dociskany nakrętką gwintowaną
Tego typu złącze stosowane jest we wszystkich układach wtryskowych, gdyż zaletami tego połączenia bez wątpienia są:

- łatwe dostosowanie do układu wtryskowego,
- możliwość wielokrotnego odkręcania i zakręcania,
- uformowanie stożka uszczelniającego z materiału podstawowego.

Na końcu przewodu wysokiego ciśnienia znajduje się spęczana z przewodu stożkowego końcówka uszczelniająca. Nakrętka dociskowa dociska końcówkę stożkową do króćca, co zapewnia szczelność połączenia. Niektóre połączenia mają dodatkowo podkładkę zaciskową, która rozkłada równomiernie docisk nakrętki dociskowej na powierzchni stożka uszczelniającego. Stożek uszczelniający nie może mieć żadnych przewężeń przekroju mogących zakłócić przepływ paliwa. Najczęściej są stosowane spęczane rurowe stożki uszczelniające.
Przewód łączący wysokiego ciśnienia od zasobnika (szyny) do wtryskiwacza Common Rail:przewód łączący wtryskiwacza Common Rail


Króćce ciśnieniowe w kształcie rurowym
Rurowe króćce ciśnieniowe są stosowane głównie w układach wtryskowych w ciężkich pojazdach użytkowych oraz w układach wtryskowych Common Rail. Dzięki ich zastosowaniu przewody paliwa nie muszą być prowadzone wokół głowicy cylindra do obsad wtryskiwaczy, co pozwala na znaczne skrócenie długości przewodów, oszczędność miejsca i ułatwienie montażu. Gwintowane złącze dociska króciec bezpośrednio do obsady wtryskiwacza lub wtryskiwacza. Króciec jest wyposażony w bezobsługowy filtr sztabkowy, który zatrzymuje większe zanieczyszczenia zawarte w paliwie. Na drugim końcu jest on połączony z przewodem wysokiego ciśnienia konwencjonalnym stożkowym złączem zaciskowym z nakrętką dociskową.
Trawersa
Czasami w niektórych układach wtryskowych występuje tak zwana trawersa, która nadaje się szczególnie w miejscach ograniczonych na złącza. Trawersa zawiera otwory dopływu i przelewu paliwa. Śruba dociska trawersę do obsady wtryskiwacza uszczelniając połączenie.
Budowa, materiały, zastosowanie - przewody paliwa wysokiego ciśnienia w Common Rail
Przewody wysokiego ciśnienia muszą być odporne na ciśnienie paliwa oraz na względnie duże wahania tego ciśnienia. Wykonane są z precyzyjnych rur stalowych, bez szwu odlewanych. W zależności od wielkości pompy mają one różne wymiary. W trakcie prowadzenia przewodów unika się małych zagięć (promień gięcia nie może być mniejszy niż 50 mm). Parametry takie jak długość, grubość ścianki czy też przekrój czynny nie mają wpływu na przebieg wtrysku. Dla przykładu średnica wewnętrzna, ze względu na straty dławienia i efekt sprężania może mieć już wpływ na przebieg wtrysku. Prawidłowe wymiary muszą zostać nie naruszone podczas naprawy bądź obsługi silnika. Uszkodzone przewody wysokiego ciśnienia nie podlegają naprawie, lecz tylko i wyłącznie na nowe, oryginalne. W trakcie przeprowadzania wymiany przewodów należy zachować czystość wykonywanej pracy, by nie dopuścić do zanieczyszczenia układu wtryskowego. Konstruktorzy dążą do zmniejszania długości przewodów wysokiego ciśnienia, ponieważ im krótszy jest przewód tym lepszy jest przebieg wtrysku. W trakcie trwania wtrysku, w przewodzie powstaje fala ciśnienia, która rozchodzi się z prędkością dźwięku, odbijając się od końcówek przewodów. W układach wtryskowych CR następuje wzajemne oddziaływanie gęsto następujących po sobie wtrysków paliwa i fal ciśnienia podczas jednego cyklu pracy, w wyniku czego dawka wtrysku zasadniczego może ulec zmianie w zależności od dawki wtrysku wstępnego i odległości między kolejnymi wtryskami. Efekt ten jest kompensowany przez odpowiednie oprogramowanie, które ustala pola charakterystyk wtrysku. Przewody wysokiego ciśnienia mają taką samą długość do każdego cylindra silnika. Różnice odległości są kompensowane poprzez odpowiednie zagięcia tych przewodów. Wytrzymałość przewodów wysokiego ciśnienia zależy głównie od zastosowanych materiałów oraz chropowatości wewnętrznej części ścianki przewodu. W przypadku wysokich wymagań (ciśnienie na poziomie 140 MPa), przewody wysokiego ciśnienia poddaje się procesowi samoutwardzenia. Zanim dojdzie do zamocowania przewodu wysokiego ciśnienia, już odpowiednio wygiętego, poddaje się go działaniu bardzo wysokiego ciśnienia (380 MPa) na bardzo krótki okres czasu. Czynność ta ma na celu uszczelnić wewnętrzne ścianki przewodu a także zwiększyć wytrzymałość. W silnikach samochodów osobowych przewody wysokiego ciśnienia są zazwyczaj poprowadzone i przymocowane do listew zaciskowych, które są umieszczone w odpowiednich odległościach. Dzięki temu, drgania zewnętrzne nie są przenoszone na przewody w tak dużym stopniu. Przewody wysokiego ciśnienia stosowane na stanowiskach badawczych są jeszcze dokładniej wykonane niż te stosowane powszechnie w pojazdach.
Jakie są uszkodzenia przewodów w obwodzie wysokiego ciśnienia – kawitacja
Kawitacja może się przyczynić do uszkodzenia przewodu wysokiego ciśnienia. W czasie przepływu cieczy z wielką prędkością w zamkniętych przestrzeniach na przewężeniach lub zagięciach występują zmiany ciśnienia. Przy niekorzystnych warunkach przepływu, obszar ten może zostać poddany czasowo ograniczonemu podciśnieniu, gdzie powstają pęcherzyki pary. W następujących fazach nadciśnienia, pęcherzyki gazu ulegają implozji. W przypadku gdy pęcherzyk taki znajduje się blisko ścianki przewodu, duża gęstość energii może spowodować uszkodzenie tej ścianki. Uszkodzenia tego typu mają postać wżerów kawitacyjnych.

W układach wtryskowych może być wiele przyczyn tworzenia się takich obszarów podciśnienia, np.:

- procesy zmiany regulacji silnika,
- procesy zamykania zaworów,
- procesy pompowania przez ruchome szczeliny,
- fale podciśnienia w otworach i przewodach.

Zjawisko kawitacji można próbować tylko minimalizować poprzez stosowanie coraz to nowszych, wytrzymalszych materiałów.

Komentarze

Flinston 2020-03-13 14:52:06

czy przewody trzeba wymienić na nowe czy można dorobić je u Was?

Filip 2020-03-06 11:57:49

Mi też się bardzo podoba treść artykułu. Zawsze to człowiek coś nowego się dowie.

bistrok 2019-08-29 07:52:23

Wow, na prawdę świetne informacje! Daję 5!

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO