Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jakie są wady pompowtryskiwaczy?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch
Cena Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł
Wysyłka 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Wady pompowtrysków

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Wady pompowtryskiwaczy
Jakie są wady pompowtryskiwaczy?

Z perspektywy czasu możliwe jest wyróżnienie następujących wad pompowtryskiwaczy:

- Należy zacząć od wysokich kosztów produkcji tych podzespołów, ponieważ potrafią być nawet trzy razy droższe niż w przypadku produkcji wtryskiwaczy;
- Posiadają więcej elementów mechanicznych, co skutkuje toporną i ciężką konstrukcją;
- Praca pompowtrysków jest o wiele głośniejsza w porównaniu z wtryskiwaczami CR, czego przyczyną jest gwałtownie wzrastające w cylindrze ciśnienie oraz brak tzw. przedwtrysków;
- W przypadku pompowtryskiwaczy kierowca nie ma kontroli nad dawką pilotażową, a więc nad czasem, momentem i ilością dawki;
- Wadą pompowtryskiwaczy jest także układ sterowania uzależniony od wałka rozrządu. Taka konstrukcja uniemożliwia wykonanie tylu faz wtrysku, ile może wykonać wtryskiwacz (nawet 7);
- Pompowtryski wykazują zazwyczaj spore odchyłki produkcyjne między sobą;
- Wadą pompowtryskiwaczy, przez którą nie są już montowane w układach paliwowych, jest brak spełnienia restrykcyjnych norm czystości i emisji spalin.

Pomimo tego, iż w artykule skupiamy się na opisie wad pompowtryskiwaczy, trzeba wspomnieć, że zdecydowaną zaletą, która zasługuje na uznanie, jest zasada działania pompowtrysków, która od początku umożliwiała osiągnięcie dużego ciśnienia wtrysku.

Wdrożenie technologii wtrysku bezpośredniego, jakim jest układ wtryskiwaczy Common Rail, stawia pompowtryskiwacze w nieco gorszym świetle, pomimo popularności, jaką cieszyły się w latach swojej świetności. Jednak ostateczna ocena na temat tego, czy lepszy jest układ Common Rail, czy pompowtryskiwacze, należy do Kierowców. 

1. W jakich silnikach znajdziemy pompowtryskiwacze?

Pompowtryski w dalszym ciągu można znaleźć w starszych modelach pojazdów z grupy VAG, czyli głównie Volkswagen, Audi, Seat, Skoda. Instalacja pompowtrysków rozpoczęła się w roku 1998 w silnikach 1.9 TDI. Aktualnie nie są już produkowane ani montowane w nowoczesnych samochodach, więc zakup nowych podzespołów nie jest możliwy.

Usługa kompleksowej regeneracji pompowtryskiwaczy

Mimo tego, że pompowtryskiwacze nie są już produkowane, to można z powodzeniem przedłużać ich żywotność, dzięki dedykowanej technologii naprawy. Usługą, która skutecznie przywraca zużytym pompowtryskiwaczom 1.9 TDI całkowitą sprawność, jest kompleksowa regeneracja. W czasie regeneracji zostaje przeprowadzona szczegółowa diagnostyka wszystkich elementów, która pozwala na szybkie odnalezienie przyczyny usterki. Funkcjonalność pompowtrysków poprawia też wymiana starych i zużytych uszczelnień, a także pozostałych elementów, jeśli wymaga tego sytuacja. Bardzo ważnym elementem regeneracji jest czyszczenie podzespołów z zastosowaniem specjalistycznych urządzeń, a także profesjonalnych detergentów. Ostatnim, obowiązkowym etapem jest przeprowadzenie testów na stole probierczym, które w stu procentach weryfikują sprawność pompowtryskiwaczy.

Regeneracja pompowtryskiwaczy
Usługa kompleksowej regeneracji pompowtryskiwaczy

Udostępnij wpis

Komentarze

Maciek

Wystawiono Rok temu

Pompowtryskiwacze są bardzo precyzyjnymi urządzeniami, jednak jak każde mechaniczne urządzenie, mogą ulec awarii. Oto kilka najczęstszych problemów związanych z pompowtryskiwaczami: Uszkodzenie mechaniczne: Pompowtryskiwacze mogą ulec uszkodzeniu mechanicznemu w wyniku zużycia lub zanieczyszczenia, co może prowadzić do zwiększonego zużycia paliwa i słabszej mocy silnika. Zablokowanie: Cząstki stałe lub zanieczyszczenia mogą zablokować dysze pompowtryskiwaczy, co może prowadzić do nieprawidłowego dawkowania paliwa i obniżenia mocy silnika. Przeciek: Pompowtryskiwacze mogą przeciekać paliwo, co prowadzi do zwiększonego zużycia paliwa i emisji dwutlenku węgla, a także mogą stanowić zagrożenie pożarowe. Usterki elektroniczne: Pompowtryskiwacze są kontrolowane przez układ elektroniczny, który może ulec uszkodzeniu, co może prowadzić do nieprawidłowego działania pompowtrysków. Problemy z układem paliwowym: Pompowtryskiwacze zależą od czystego i odpowiedniego ciśnienia paliwa, problem z filtrem paliwa, ciśnieniem paliwa lub jego jakością powoduje problemy z działaniem pompowtrysków. W przypadku wystąpienia tych lub innych problemów z pompowtryskiwaczami, należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem, aby uzyskać fachową pomoc i usunąć usterki.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki