25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Pompowtryskiwacz, czy Common Rail? – Bosch Diesel Service - Pawlik

Autor: Elżbieta Łoin
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.75

Druga połowa lat 90-tych była przełomowym okresem dla silników wysokoprężnych. Wprowadzono bowiem wtedy dwie technologie bezpośredniego wtrysku paliwa: pompowtryskiwacze, opracowane przez Volkswagen Auto Group oraz system Common Rail stworzony przez koncern Fiat.

Zanim jednak porównamy oba systemy, pragnę przybliżyć sens wprowadzenia ich do konstrukcji Diesla. Bezpośredni wtrysk paliwa ma za zadanie doprowadzenie do jak najbardziej jednolitej mieszanki paliwowo-powietrznej poprzez wtłoczenie jej do cylindra pod bardzo wysokim ciśnieniem. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy niższe spalanie, zmniejszoną emisję szkodliwych substancji oraz bezpieczny przyrost mocy silnika.

Pompowtryskiwacze

Wprowadzone w 1998r. przez koncern VAG (Audi, Seat, Skoda, Volkswagen) pompowtryskiwacze były swoistym połączeniem wtryskiwaczy sterowanych elektrozaworem z pompą wtryskową. Pompowtryskiwacze montowane były oddzielnie do każdego cylindra. Paliwo dociera do nich przewodami o niskim ciśnieniu, które jest zwiększane w komorach o niewielkiej objętości, co pozwala na szybkie uzyskanie ciśnienia rzędu 2000bar. Niestety konstrukcja ta wymaga dość znaczących modyfikacji głowicy silnika. W pierwszych egzemplarzach silniki często ulegały awarii wałków rozrządu, ponieważ te nie wytrzymywały obciążeń powodowanych przez dodatkowe krzywki, wymagane do działania pompowtryskiwaczy. Kolejnym problemem, a także głównym powodem ich stopniowego wycofywania z produkcji, jest trudność w osiąganiu rygorystycznych norm emisji spalin. Takie Pompowtryskiwacze można regenerować w naszej pracowni z zachowaniem technologii firmy Bosch jako, że posiadamy Autoryzację Bosch Diesel Service.Pompowtryskiwacz:

pompowtryskiwacz - obrazek

Common Rail

Opracowany przez Fiata oraz firmę Bosch system Common Rail wszedł na rynek w 1997r. i polega na wtłoczeniu przez pompę wysokociśnieniową paliwa do ułożonego równolegle do głowicy akumulatora zasilającego, przypominającego szynę. Utrzymywane jest w nim stałe ciśnienie zależne od generacji systemu: od 1300 do nawet 2500bar, jednak najczęściej jest to 1800 barów. Stamtąd paliwo trafia do wtryskiwaczy elektromagnetycznych. Jeśli ciśnienie w szynie przekroczy określony dla danego silnika poziom, nadmiar paliwa wraca do zbiornika. Niewątpliwą zaletą Common Rail jest niezależność od wałka rozrządu czy też ułożenia cylindrów, ponieważ system sterowany jest elektronicznie. Kolejną zaletą jest wysoka kultura pracy, nieosiągalna przez pompowtryskiwacze z powodu różnicy w ilości faz działania(w Common Rail może występować do 8 faz, zwykle jest ich 5). Dzięki wielofazowości silnik pracuje miękko, a stosowanie wtrysku wstępnego oraz dotrysku znacząco zmniejsza emisję zanieczyszczeń, dzięki czemu system Common Rail nie ma problemu z osiągnięciem norm Euro 5, a nawet Euro 6(najnowsze jednostki napędowe DAF). Największą wadą tej technologii jest konieczność stosowania wysokiej jakości paliw. Paliwo nawet minimalnie zasiarczone wtłoczone pod wysokim ciśnieniem do małych otworów rozpylacza może spowodować ich rozkalibrowanie. Naprawa wtryskiwaczy CR w naszym Diesel Serwisie przebiega przy zastosowaniu oryginalnych części i techniki trzeciego etapu dzieki , któremu osiągamy parametry fabrycznie nowego wtryskiwacza. To samo dotyczy pomp wysokiego ciśnienia Common Rail także Delphi.Wtryskiwacz common rail bosch:

wtryskiwacz common rail bosch

Podsumowując, obie technologie mają tyle samo wad, co zalet, jednak skomplikowanie konstrukcji pompowtryskiwaczy oraz ich stopniowe wycofywanie z produkcji przy równoczesnym udoskonalaniu Common Rail pozwalają stwierdzić bardziej świetlaną przyszłość układu Fiata.

Komentarze

Czesław P. 2020-03-06 13:43:25

Porównując oba systemy, common rail według mnie wygrywa.

Gorgia 2019-08-28 14:48:59

Daje piątkę za ten artykuł :) Bardzo fajnie napisany

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO