Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak zdiagnozować wtryskiwacze Common Rail?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Diagnoza wtryskiwaczy Common Rail

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Jak zdiagnozować wtryskiwacze Common Rail?
Jak zdiagnozować wtryskiwacze Common Rail?

Najdokładniejszym i najbardziej wiarygodnym sposobem na określenie stanu wtryskiwaczy, jest przeprowadzenie testów na stole probierczym. Wówczas wtryski poddane są warunkom analogicznym do tych, które panują w czasie jazdy, dlatego mamy możliwość sprawdzić ich parametrów w każdej fazie pracy silnika. Stan techniczny wtryskiwaczy możemy też wstępnie sprawdzić za pomocą testera diagnostycznego, który podpinamy do sterownika. Na monitorze testera możemy odczytać ewentualne kody błędu, które mogą nam zasugerować źródło usterki. Niemniej po otrzymaniu informacji o nieprawidłowościach, należy wymontować wtryskiwacze i sprawdzić każdą z części pod mikroskopem optycznym. Dopiero wtedy możemy rzetelnie zlokalizować źródło usterki. Wtryskiwacze CR możemy też zdiagnozować pod kątem przelewów za pomocą odpowiedniego urządzenia z przezroczystymi menzurkami, które podłączamy do przewodów przelewowych.

Jak sprawdzić wtryskiwacze common rail - Jak sprawdzić wtryski diesel domowym sposobem?

W przypadku wtryskiwaczy Common Rail można wstępnie sprawdzić ich stan za pomocą domowych testów. Aby je wykonać, potrzebujemy menzurek oraz rurek, które podpinamy do przewodów paliwowych. Po uruchomieniu silnika paliwo zacznie spływać do menzurek, a jego nieprawidłowa ilość w którymś naczynku, wskaże nam uszkodzony wtryskiwacz. Tym sposobem sprawdzimy stan dawkowania wtrysków, ale nie dowiemy się niczego na temat ewentualnych uszkodzeń poszczególnych elementów.

1. Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail – Uszkodzony wtryskiwacz objawy diesel

Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail
Uszkodzone wtryskiwacze Common Rail

Uszkodzone w Dieslu wtryskiwacze rozpoznamy w momencie, kiedy nasz samochód zacznie dziwnie szarpać, zaobserwujemy spadek mocy, a osiągi będą o wiele gorsze. Ewidentnym objawem niesprawnych wtryskiwaczy będzie też problem z uruchomieniem auta, a nawet całkowita niemożność odpalenia silnika. Awaria wtryskiwaczy może spowodować także większy pobór paliwa, spalanie i o wiele większe dymienie z wydechu. Warto w takich przypadkach zdiagnozować wtryskiwacze i upewnić się, jaka jest przyczyna ich dysfunkcji i szybko ją wyeliminować, zanim dojdzie go eskalacji uszkodzeń.

2. Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail w trakcie pracy - Jak zdiagnozować uszkodzony wtryskiwacz?

Diagnostyka wtrysków w czasie pracy odbywa się, jak już wiemy, przy pomocy testera diagnostycznego. Wówczas tester podpinamy do sterownika, po czym po uruchomieniu silnika otrzymujemy informacje na temat ewentualnych uszkodzeń wtryskiwaczy. Oceny dokonujemy na podstawie korekt, które porównujemy z wartościami producenta lub też na podstawie kodu błędu, jaki wyświetla się na monitorze testera.

Udostępnij wpis

Komentarze

Amadeusz

Wystawiono 2 lata temu

Aby zdiagnozować układ wtryskowy Common Rail, najlepiej skorzystać z profesjonalnego sprzętu diagnostycznego i oprogramowania do analizy systemu wtryskowego. Można użyć komputera diagnostycznego z odpowiednim oprogramowaniem lub specjalistycznego testera, który może zapewnić bardziej szczegółowe informacje o stanie wtryskiwaczy i innych elementów układu wtryskowego. Niektóre objawy, które mogą sugerować problemy z wtryskiwaczami Common Rail, to m.in.: nierówna praca silnika lub brak mocy zwiększone zużycie paliwa lub zwiększony dym z rury wydechowej brak reakcji na dodanie gazu szarpanie podczas jazdy brak reakcji silnika na uruchomienie Jeśli wystąpią takie objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z mechanikiem lub specjalistą od układów wtryskowych, który będzie w stanie dokładnie zdiagnozować przyczynę problemu i zalecić odpowiednie działania naprawcze.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki