25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Jak wygląda czyszczenie wtryskiwaczy Common Rail? Najlepsze i skuteczne metody

Autor: Anna Skalna
Czas przeczytania tekstu: 5 minut
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.70
Metody czyszczenia wtryskiwaczy Common Rail
Jak wygląda czyszczenie wtryskiwaczy Common Rail? Najlepsze i skuteczne metody

 

Czy w układzie Common Rail jest możliwe czyszczenie wtryskiwaczy bez demontażu? Jak wyczyścić wtryskiwacze diesla, aby mogły nadal efektywnie działać w układzie paliwa? Czy znajdę na rynku skuteczny preparat do czyszczenia układu paliwowego diesla? Jeśli poszukujesz odpowiedzi na te dotyczące układu Common Rail, to świetnie trafiłeś. Po zapoznaniu się z tym dotyczącym najczęściej zadawanych pytań z zakresu czyszczenia wtrysków artykułem będziesz już wiedział, czym różni się czyszczenie wtryskiwaczy Common Rail od procesu oznaczającego czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych, a także, jaki preparat do czyszczenia wtryskiwaczy Diesla Common Rail zadziała najskuteczniej.

 

 

Dzięki odpowiednim metodom czyszczenia można szybko i łatwo odzyskać sprawność
Najlepsze metody czyszczenia wtryskiwaczy Common Rail

 


Co wskazuje na to, że należy oddać wtryskiwacze do czyszczenia?

Czyszczenie, czy też regeneracja wtryskiwaczy Common Rail w wielu przypadkach jest możliwe, a ponadto pozwala przywrócić wtryskom CR stuprocentową sprawność i przedłużenie efektywnej funkcjonalności w układzie paliwa. Niezaburzona praca wtryskiwaczy warunkuje uzyskanie właściwego kształtu rozpylania oleju napędowego poprzedzonego uzyskiwaniem optymalnego ciśnienia w układzie Common Rail oraz dostarczaniem identycznych, dostosowanych do zakresu pracy silnika dawek paliwa do wtryskiwaczy. Rozumiejąc wyraz „czyszczenie” dosłownie, najczęściej myślimy o konieczności umycia czegoś bądź usunięcia zabrudzeń w inny sposób. Podobnie jest z zabrudzonymi wtryskiwaczami Common Rail. Jeśli to obiegu układu CR dostaną się zanieczyszczenia, pewne jest, że zaczną one wpływać destrukcyjnie najpierw na pracę samego układu Common Rail, a następnie na działanie jednostki napędowej, turbosprężarki, koła dwumasowego, łańcucha rozrządu oraz innych struktur, bez których niemożliwe jest użytkowanie pojazdu. Zatkane wtryskiwacze, zaklejone końcówki wtrysków, nagary w układzie wtrysku oraz wszelkie uszkodzenia uszczelek i lejące wtryski to ryzykowne okoliczności pracy silnika, który po pewnym czasie zatraci zdolności smarne oraz resztę swoich funkcji. Nie musimy nawet demontować wtrysków, aby odkryć, że w działaniu układu Common Rail zachodzą nieprawidłowości. Poinformują nas o tym problemy z rozruchem i nierówna, przerywana szarpnięciami praca silnika, zwłaszcza w momencie, gdy chcemy zwiększyć prędkość poruszania się pojazdem. Podczas przyspieszania wskutek niesprawnych wtryskiwaczy będziemy mogli także dostrzec nieprzejrzysty, gęsty dym o białym, jasnoniebieskim bądź czarnym kolorze, może wystąpić błąd sondy lambda, a także jest szansa na to, że zapach paliwa będzie unosił się w samochodzie. Uszkodzone wtryski sprawiają, że silnik może rozpocząć pracę w trybie awaryjnym, a brak reakcji na lejące bądź klepiące wtryski może doprowadzić nawet do wypalenia tłoków, zatarcia silnika, przedwczesnego zapchania filtra DPF/FAP czy uszkodzenia turbo. Naprawy wtórnych uszkodzeń, które bezpośrednio bądź pośrednio wynikają z awarii wtryskiwaczy Common Rail, kosztują o wiele więcej niż czyszczenie wtryskiwaczy, które możemy określić mianem efektywnej profilaktyki mechanizmów pojazdu.

 

Objawy uszkodzenia i zabrudzenia wtryskiwaczy
Objawy uszkodzenia i zabrudzenia wtryskiwaczy

 


Czyszczenie wtryskiwaczy – preparaty i metody

Wstępne czyszczenie wtrysków, które przedłuży ich żywotność, można z łatwością wykonać samemu. Na rynku dostępne są specjalnie przeznaczone dla diesli środki, wśród których popularność zyskuje Liqui Moly, formuła STP oraz K2 Dictum. Opinie na temat tych substancji są na ogół bardzo dobre, a samo czyszczenie wtryskiwaczy Common Rail i realizowana w ten sposób profilaktyka wtrysków przynoszą bardzo dobre efekty w postaci przedłużenia żywotności i funkcjonalności układu CR, który tak naprawdę, działając optymalnie, przynosi silnikowi wysokoprężnemu Diesla wiele korzyści. Aby wyczyścić samemu zabrudzone wtryski, warto zakupić jeden z wymienionych środków. Producenci Liqui Moly zapewniają, że środek ten nie ma wpływu na pracę silnika i chroni układ paliwowy przez korozją, natomiast aktualnie cena preparatu wynosi około 50 zł za 500 ml. Inny środek, STP do czyszczenia wtryskiwaczy i opinie na jego temat także są znane w świecie motoryzacji. Producent preparatów STP oferuje klientom ich szeroką ofertę środków dedykowanych do silników Diesla, możliwe jest także czyszczenie wtryskiwaczy benzynowych STP. Środek jest niedrogi, za 250 ml zapłacimy około 20 zł. Czyszczenie wtryskiwaczy na własną rękę możemy przeprowadzić także stosując środek K2 Diesel Dictum, który w celu wyczyszczenia wtrysków możemy wprowadzić bezpośrednio do zbiornika paliwa, do nowych filtrów paliwa bądź poprzez połączenie preparatu w opakowaniu bezpośrednio z układem paliwowym, metoda ta jednak powinna być wykonywana w serwisie samochodowym. Jak należy postępować, jeśli chcemy sami wyczyścić wtryski w samochodzie? Dla zachowania własnego bezpieczeństwa jesteśmy zobowiązani do zapoznania się z zaleceniami producenta preparatu, który opisuje poszczególne sposoby i etapy czyszczenia wtrysków. Najłatwiejszą metodą jest wlanie środka czyszczącego wtryskiwacze do zbiornika paliwa, jednakże nawet wówczas należy kierować się w działaniu instrukcją, którą producent dołączył do środka. Informacją na temat skuteczności procesu czyszczenia wtryskiwaczy mogą być korekty wtryskiwaczy Common Rail, które dostarczają nam rzetelnych informacji na temat tego, czy w zakresie działania wtryskiwacza nastąpiła poprawa.

 

Preparaty są nieskuteczne kiedy doszło do uszkodzenia spowodowanego zanieczyszczeniami we wtryskiwaczu
Czyszczenie wtryskiwacza - preparaty i metody

 


Czyszczenie i regeneracja wtryskiwaczy w serwisie

Brak odpowiednio szybkiej reakcji na zabrudzone wtryskiwacze często powoduje, że wtryski Common Rail kwalifikują się jedynie do wymiany bądź do zaawansowanego procesu czyszczenia, który może zostać zrealizowany jedynie w specjalistycznym serwisie. Kolejne etapy procesu regeneracji wskażą, jak wysokim stopniem zaawansowania wyróżnia się czyszczenie wtryskiwaczy w pracowni z użyciem specjalistycznych sprzętów. Przed rozpoczęciem procesu regeneracji wtrysków Common Rail fachowcy usuwają z nich zanieczyszczenia i opiłki, i dopiero po tym wstępnym czyszczeniu wtryski zostają zamontowane na stole probierczym. W maszynie do regeneracji odbywa się testowanie parametrów wtryskiwaczy, czyszczenie wtrysków oraz ponowne testy przepływu oleju i funkcjonalności zaworu. Nowoczesne wtryski Common Rail są poddawane również kodowaniu IMA. Wtryskiwacze po regeneracji odzyskują fabryczne parametry, natomiast sam proces wiąże się z poniesieniem kosztów znacznie niższych od cen nowych wtryskiwaczy.

 

Zregenerowane w serwisie wtryskiwacze mają parametry identyczne jak wtryski nowe
Czyszczenie i regeneracja wtryskiwaczy w serwisie

 


Czy warto wykonywać czyszczenie wtrysków?

Oczyszczanie wtrysków Common Rail domowym sposobem to świetna, polecana przez mechaników metoda zmaksymalizowania żywotności wtryskiwaczy, jednakże poważne zanieczyszczenia w obszarze wtrysków diesla wymagają ingerencji fachowych urządzeń. Ważne jest to, jaki płyn do czyszczenia wtryskiwaczy w myjce jest stosowany w serwisie oraz to, czy pracownia jest autoryzowana przez producentów wtryskiwaczy Common Rail.

 

Czyszczenie jest skuteczne o ile nie doszło do uszkodzenia wtrysku
Czy warto wykonywać czyszczenie wtrysków?

 

Komentarze

Zuki 2020-08-31 20:09:31

Te środki coś dają ?

Bandziorek 2020-05-22 09:17:16

Rewelacja u Was!Jednego dnia dzień kurier zabrał wtryski, na kolejny już zostały odesłane, nie kojarzę innej firmy tak sprawnie i profesjonalnie funkcjonującej: ) Pozdrawiam

Robert 2020-03-05 15:50:54

Słyszałem dobre opinie o preparacie do czyszczenia wtryskiwaczy benzynowych k2. Ktoś może się wypowiedzieć?

Sixty NEIN Danke 2019-10-17 10:26:32

Ile kosztuje czyszczenie wtryskiwaczy Common Rail? Cena jest mniejsza niż wymiana nie? A na jakich maszynach do czyszczenia wtryskiwaczy pracujecie? Czy to tylko artykuł? regenerujecie?

Mesio 2019-10-15 09:43:15

Dzwoniłem do serwisu i dopytałem, czyszczenie wtryskiwaczy 1.9 tdi w tym serwisie naprawdę się opłaca :D a po opiniach znajomych myślę, że warto zaufać tej pracowni

Bartosz 2019-10-03 11:38:19

Czyszczenie wtryskiwaczy bez demontażu - jest coś takiego możliwe?

Edek 2019-09-26 15:02:35

Jak już czyścić, to lepiej oddac wtryski do specjalistycznej pracowni. Tam zrobią to solidnie.

Jakub 2019-09-05 14:44:17

@August dokładnie, potem tylko trzeba kupić nowe wtryski, albo dokładać do naprawy drugie tyle.

August 2019-09-03 13:34:34

Jak już czyścić, to tylko w odpowiednim serwsie, nie ma co oddawać byle komu wtrysków.

wasyl 2019-08-27 08:42:55

@Michau zadzwoń i najlepiej dopytaj, ale u mnie to był naprawdę niski koszt w porównaniu do nowych wtrysków cr

Michau 2019-08-23 09:08:59

@wasyl a drogo płaciłeś za taką regenerację wtryskiwaczy?

wasyl 2019-08-22 08:35:50

Oddawałem do was wtryski do regeneracji i samochód śmiga, polecam teraz każdemu

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO