Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak wyciągnąć podkładkę wtrysku?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Nowy wtryskiwacz Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Jak wyciągnąć podkładkę z wtryskiwacza?
Jak wyciągnąć podkładkę wtrysku?

Do wyciągania podkładki wtrysku używany jest ściągacz bezwładnościowy. Jednak, gdy podkładka jest zamontowana w niewłaściwy sposób, do jej zdemontowania konieczne jest użycie większej siły. Demontaż utrudniają także zabrudzenia nagromadzone na wtrysku i oblepiające jego poszczególne elementy. W takim przypadku często zdarza się, że udaje się wyciągnąć wtryskiwacz z gniazda, natomiast podkładki już nie. Wówczas z pomocą przychodzi zastosowanie metody obróbki-skrawania, która polega na frezowaniu i rozwierceniu podkładki. Wyciągnięcie podkładek z wtrysku jest niezbędnym etapem naprawy, bowiem podkładki te w czasie eksploatowania samochodu ulegają odkształceniu. Dlatego konieczna jest wymiana podkładek pod wtryskiem, ponieważ zużyte elementy nie są w stanie spełniać swojej funkcji.

Zapieczona podkładka wtryskiwacza, jak wyjąć? – brak podkładki pod wtryskiem

Niestety czasem, aby zdjąć podkładkę z wtrysku, konieczne jest jej rozwiercenie. Zapieczenie podkładki to nic innego, jak ugrzęźnięcie elementu na wtrysku i brak możliwości jego demontażu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście korozja oraz brudy, które gromadzą się na powierzchni wtryskiwacza. Podkładka pełni ważną funkcję działaniu wtrysku, bowiem uszczelnia go, przez co ma możliwość rozpylać paliwo pod odpowiednim ciśnieniem. Brak podkładki spowoduje awarię, której objawy są tożsame z uszkodzonymi wtryskiwaczami.

1. Ściągacz podkładek miedzianych wtryskiwaczy – wymiana podkładki pod wtryskiem

Ściągacz do uszczelek wtryskiwacza pozwoli bezpiecznie zdemontować miedziane podkładki. Za pomocą młotka bezwładnościowego możemy dość łatwo wyciągnąć zakleszczone podkładki. Podkładkę chwytamy za pomocą stożka o specjalnym gwincie, który niejako wbija się w podkładkę. Tego rodzaju narzędzie najczęściej wykonane jest ze stali narzędziowej. Po zdemontowaniu podkładki należy koniecznie wymienić ją na nową.

2. Wymiana podkładek pod wtryskami – uszkodzona podkładka pod wtryskiem

Wymiana podkładek jest niezwykle ważnym etapem naprawy. Są one wykonane z miedzi, przez co ulegają odkształceniu, a w miarę eksploatowania samochodu zwyczajnie się zużywają. Konieczna jest więc ich wymiana, bowiem zapewnia prawidłowe działanie wtryskiwacza. Uszkodzona podkładka może być przyczyną nieszczelności, które spowodują nierównomierną pracę silnika. Niesprawna podkładka może zmienić parametry wtrysku, przez co komfort jazdy będzie o wiele niższy.

Wymiana podkładek pod wtryskiwaczami
Wymiana podkładek pod wtryskami

3. Frezowanie gniazda wtrysku przy okazji wymiany podkładek – czyszczenie gniazd wtryskiwaczy Forum

Przy każdej wymianie wtryskiwaczy oraz podkładek warto wyczyścić także gniazda. Czynność ta zagwarantuje nam prawidłowe osadzenie wtryskiwaczy, co sprawi, że będą w pełni funkcjonalne i sprawne. Aby wyczyścić gniazda, należy zaopatrzyć się w odpowiednie szczotki do czyszczenia gniazd albo skorzystać z pomocy warsztatu. Odpowiednie frezy pozwolą uzyskać zadowalające efekty czyszczenia oraz przywrócą powierzchnie gniazda do odpowiedniego stanu

Udostępnij wpis

Komentarze

Janek

Wystawiono Rok temu

Aby wyciągnąć podkładkę wtrysku, należy postępować według następujących kroków: Przygotuj narzędzia i części, których będziesz potrzebować, takie jak: klucz płaski, klucz nasadowy, wkrętak płaski, płaski śrubokręt, przyrząd do zdejmowania podkładek (np. przyrząd uniwersalny do zdejmowania podkładek), środek czyszczący. Odłącz akumulator od samochodu i otwórz klapę silnika i zlokalizuj wtryskiwacz. Zablokuj wał korbowy, aby uniemożliwić obrót silnika podczas wyjmowania wtrysku. Odkręć śrubę mocującą wtryskiwacz do głowicy silnika. Zdejmij osłonę z wtryskiwacza, jeśli taka jest. Użyj przyrządu do zdejmowania podkładek lub śrubokrętu płaskiego, aby odkręcić podkładkę wtrysku. Jeśli podkładka jest mocno zapieczona, możesz użyć środka czyszczącego, aby ją rozmiękczyć i ułatwić jej zdjęcie. Po zdjęciu podkładki, ostrożnie wyjmij wtryskiwacz z głowicy silnika. Pamiętaj, że podczas wyjmowania wtrysku należy zachować ostrożność, aby uniknąć uszkodzenia elementów silnika lub wtryskiwacza.

Czy ta opinia była pomocna?

Kasia

Wystawiono 2 lata temu

Obserwowałam kiedyś pracę mechanika i ściągał podkładkę taką jakby pęsetką. Interesuje się samochodami i lubię patrzeć, chociażby na to, jak mąż coś naprawia,. Potem zaskakuję go w rozmowie :)

Czy ta opinia była pomocna?

Freda156758

Wystawiono 2 lata temu

Super artykuł, ale do wyciągnięcia podkładki potrzebna są jednak specjalne urządzenia, także jedyne rozwiązanie to jechać do ASO.

Czy ta opinia była pomocna?

em_bii234

Wystawiono 2 lata temu

Nawet nie wiedziałem, że wymienia się także podkładki wtryskiwaczy! Dobry artykuł!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki