Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak ustawić kąt wtrysku?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Ustawienie kąta wtrysku

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Ustawianie kąta wtrysku
Jak ustawić kąt wtrysku?

W nowoczesnych systemach Common Rail praca sterowana jest przez komputer, dzięki czemu kąt wtrysku realizowany jest przez sterownik, który ustawia go według tak zwanej mapy wtrysku. W takim przypadku możemy mieć wpływ na kąt wtrysku poprzez wprowadzenie modyfikacji w mapie. Ustawienie kąta wtrysku uzależnione jest więc od budowy systemy wtryskowego. Ustawienie kąta wtrysku (wstępne) polega zazwyczaj na przyporządkowaniu znaków pompy z innymi oznaczeniami w silniku. W przypadku ustawienia kąta wtrysku precyzyjnego, czynność ta polega na obrocie korpusu pompy względem mocowania w silniku lub na regulacji piasty, która znajduje się w kole napędzającym pompę. Kąt wtrysku ustawia się w przypadku pomp wtryskowych rzędowych, rozdzielaczowych lub innych, starszych rozwiązań. Pompy te nie były nadzorowane przez elektronikę, dlatego kąt wtrysku zależny był od kompatybilności pompy z wałem korbowym. Było to tak zwane ustawienie kątowe i polegało na synchronizacji momentu wtryśnięcia paliwa z pozycją tłoka w cylindrze. 

Jak samemu ustawić kąt wtrysku? – Jaki powinien być kąt wtrysku 1.9 TDI

Ustawienie kąta można zrealizować na tak zwany słuch lub za pomocą czujnika zegarowego, który należy wkręcić w głowicę pompy. Kiedy znak na kole zamachowym zgadza się ze znakiem na obudowie, należy cofnąć wał korbowy tak, by znaleźć punkt zero na pompie. Tłok na pompie powinien przesunąć się o 0,9 mm od górnego martwego punktu tłoka (GMP). Żeby więc ustawić samodzielnie odpowiedni kąt wtrysku, trzeba mieć odpowiednie narzędzia, wiedzę, oraz doświadczenie w naprawach pomp wtryskowych. Z tego właśnie powodu większość majsterkowiczów decyduje się jednak na pomoc rzetelnego mechanika.

1. Ustawienie kąta początku wtrysku – Jak ustawić kąt wtrysku C 360?

Początek wtrysku oleju napędowego ustawia się za każdym razem, kiedy zakładamy pompę wtryskową na silnik. Moment rozpoczęcia tłoczenia paliwa powinien nastąpić 24° przed martwym górnym punktem tłoka w trakcie suwu sprężenia. Ustawienie to dotyczy tylko pierwszego cylindra. W tym celu należy przykręcić kołnierz pompy do korpusu silnika śrubami, a następnie odłączyć od pompy wtryskowej przewód wysokiego ciśnienia I sekcji pompy i w to miejsce zainstalować przezroczystą rurkę. Kolejno trzeba przekręcić wałem korbowym tak, aby paliwo wypełniło rurkę. Później wykonujemy cześć obrotu wałem w przeciwnym kierunku i znów obracać nim powoli do momentu, aż poziom paliwa w rurce zacznie się podnosić. Wtedy właśnie mamy do czynienia z początkiem tłoczenia paliwa do pierwszego cylindra.

2. Ustawienie kąta wtrysku – Przyspieszony kąt wtrysku

Warto wiedzieć, że ustawienie kąta wtrysku w głównej mierze determinuje moc, jak i kulturę pracy pojazdu. Kiedy kąt wtrysku jest zbyt szybki, będzie powodował głośniejszą i twardszą pracę układu, ale z kolei wpłynie na lepszą dynamikę jazdy (choć do pewnego momentu). Przyspieszony kąt wtrysku będzie ostatecznie bowiem skutkował uciążliwymi i bardzo odczuwalnymi drganiami w układzie korbowo-tłokowym.

Kąt wtrysku
Ustawienie kąta wtrysku

3. Jak ustawić kąt wtrysku? – Zły kąt wtrysku objawy

Prawidłowe ustawienie kąta wtrysku ma bardzo duży wpływ na dynamikę i wygodę jazdy, jednak często zdarza się, że jest on zbyt szybki lub opóźniony. Zły kąt wtrysku z pewnością odczujemy poprzez spadek komfortu podróżowania. Kiedy kąt wtrysku jest za późny, spowoduje znacznie większe niż zazwyczaj kopcenie, natomiast kiedy jest za wczesny – odczujemy drgania i usłyszymy klekotanie. Silnik przestaje równo pracować, zwłaszcza na luzie. W takim momencie podczas diagnostyki układu paliwowego warto sprawdzić, czy kąt wtrysku ustawiony jest prawidłowy.

Udostępnij wpis

Komentarze

Andrzej

Wystawiono Rok temu

Kąt wtrysku to kąt, pod którym paliwo jest wtryskiwane do cylindra silnika. Ustawienie odpowiedniego kąta wtrysku jest ważne dla prawidłowego działania silnika i optymalnej wydajności. Aby ustawić kąt wtrysku, należy: Odłączyć kabel zasilający od wtryskiwaczy i odłączyć kabel zapłonu od cewki zapłonowej. Ustawić silnik w położeniu TDC (top dead center) na cylindrze, w którym ma zostać ustawiony kąt wtrysku. Można to zrobić za pomocą specjalnego narzędzia lub poprzez odpowiednie oznaczenia na wałku rozrządu lub kołach zębatych. Odłączyć wtryskiwacz od listwy paliwowej i ustawić go w odpowiednim położeniu za pomocą specjalnego narzędzia lub poprzez obrócenie go odpowiednią ilość razy. Zainstalować wtryskiwacz z powrotem na listwie paliwowej i dokonać odpowiednich sprawdzeń i regulacji.

Czy ta opinia była pomocna?

Lelo_78

Wystawiono 2 lata temu

Dobrze że mogę przeczytać ten artykuł, bo wiem że ustawienie w moim autku kąta wtrysku to nie dla mnie. Niech zajmie się tym fachowiec.

Czy ta opinia była pomocna?

Kichon

Wystawiono 2 lata temu

Myślałem, że ustawie sam, ale jak tak czytam o tym kącie wtrysku, to chyba jednak skorzystam z pomocy mechanika.

Czy ta opinia była pomocna?

pomylony_35

Wystawiono 2 lata temu

Świetnie, że tu trafiłem, bo nawet ostatnio zastanawiałem się jak to jest z tym kątem wtrysku i jak się go ustawia, dzięki :D

Czy ta opinia była pomocna?

KonradCz2456

Wystawiono 2 lata temu

Potrzebny jest specjalista do ustawienia tego kąta wtrysku. Sam bym się tego nie podjął :D

Czy ta opinia była pomocna?

Marek

Wystawiono 2 lata temu

Witam. Jaki kąt wtrysku VW T4 2.4 i 2.5 TDI ???

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki