Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak sprawdzić wtryski bez wyjmowania?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Test przelewowy wtryskiwaczy

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Jak sprawdzić wtryski bez demontażu
Jak sprawdzić wtryski bez wyjmowania

Sposobem sprawdzania parametrów wtryskiwaczy niewymagającym demontażu tych podzespołów jest test przelewowy.

Polega on na podpięciu urządzenia testującego do przewodów przelewowych wtryskiwaczy. W następnym kroku należy rozgrzać silnik do temperatury minimalnej (ok 70° C) i po odczekaniu chwili możliwy jest odczyt wyników testu. Duże odchylenie od ogólnie przyjętych ilości paliwa w menzurkach wskaże nam uszkodzony wtryskiwacz.

Reasumując, test przelewowy jest jedną z metod na to, jak sprawdzić, który wtrysk jest uszkodzony. Najlepiej przeprowadzić go pod czujnym okiem doświadczonego mechanika, który zna prawidłowe parametry wtrysków i możliwe odchyłki, ale przede wszystkim posiada specjalistyczny sprzęt diagnostyczny.

1. Jakie wartości świadczą o uszkodzonym wtryskiwaczu?

Za wynik sugerujący nieprawidłowe działanie wtryskiwacza uznane zostały wartości przekraczające 4 mg w czasie trwania jednego cyklu pracy cylindra w układzie paliwowym.
Natomiast standardowe i optymalne wartości, powinny mieścić się w granicy około 1,5 do 2,5 mg na jeden cykl.

Wyniki testu, który wykazał duże odchyłki od wartości zadanych, mogą wskazywać na:

- Brudne wtryskiwacze, w których przepustowość jest na niskim poziomie;
- Nieszczelności na wtryskiwaczu spowodowane uszkodzeniami uszczelek;
- Niewłaściwe ciśnienie w układzie paliwowym pojazdu.

Jak sprawdzić wtryskiwacze w Dieslu? – diagnostyka

Test przelewowy to tylko wstępny etap sprawdzania wtryskiwaczy. Aby uzyskać rzetelne informacje na temat stanu technicznego oraz poziomu zużycia wtrysków, należy je zdemontować, po czym rozłożyć na części pierwsze. Tylko w ten sposób będziemy mogli zlokalizować niesprawności, które znajdują się wewnątrz konstrukcji wtryskiwacza. Dokładne oględziny wszystkich elementów – zewnętrznych, jak i wewnętrznych pozwolą więc szybko odnaleźć źródło awarii i ustalić najbardziej efektywny sposób naprawy.

Jak sprawdzić wtryskiwacze w Dieslu
Jak sprawdzić wtryskiwacze w Dieslu? – diagnostyka

Obraz stanu technicznego wtryskiwaczy uzyskamy także poprzez sprawdzanie wtrysków na komputerze. Ta czynność pozwala określić parametry pracy oraz wydajność wtryskiwaczy na kilku etapach funkcjonowania.

Aby naprawa przyniosła najlepsze rezultaty, należy powierzyć ją sprawdzonemu i profesjonalnemu serwisowi samochodowemu. Użycie odpowiednich narzędzi oraz profesjonalnych urządzeń pozwoli skutecznie odzyskać pełną sprawność wtryskiwaczy.

Udostępnij wpis

Komentarze

Janusz

Wystawiono Rok temu

Istnieje kilka sposobów, aby sprawdzić działanie wtryskiwaczy bez ich wyjmowania z silnika: Kontrolka Check Engine: W większości samochodów, kontrolka Check Engine jest sygnałem, że coś jest nie tak z układem zasilania silnika. Często jest to oznaką problemów z wtryskiwaczami. Skanowanie komputera pokładowego: Specjalista może podłączyć komputer diagnostyczny do twojego samochodu, aby sprawdzić, czy wszystkie podzespoły działają prawidłowo. Badanie słuchowe: Słuchanie pracy silnika może pomóc wykryć problemy z wtryskiwaczami. Jeśli słychać charakterystyczne trzaski lub stukanie podczas pracy silnika, jest to oznaką, że mogą być problemy z wtryskiwaczami. Sprawdzanie mocy silnika: Spadek mocy silnika jest często objawem problemów z wtryskiwaczami. Specjalista może przeprowadzić test wydajności silnika, aby określić, czy wszystkie wtryskiwacze działają prawidłowo. Pomiaru ciśnienie cieczy: mechanik może przeprowadzić pomiar ciśnienia cieczy w układzie wtryskowym, co pozwoli wykryć problem z przepływem paliwa. Należy pamiętać, że diagnoza wtrysków Common Rail jest skomplikowana i najlepiej jest skontaktować się z profesjonalistą posiadającym odpowiednie narzędzia i doświadczenie.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki