Jak sprawdzić szczelność układu paliwowego diesla?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Najprostszym sposobem sprawdzenia ewentualnych nieszczelności w układzie paliwowym Diesla jest obserwowanie płynącego paliwa przez przezroczysty przewód paliwowy. Trzeba go uprzednio zamontować w układzie, dokręcić opaski zaciskowe i następnie uruchomić silnik. Bąbelki powietrza będą świadczyły o braku szczelności. Przyczyną nieszczelności może być między innymi wymiana filtra paliwa, przetarte przewody, uszkodzone wtryskiwacze czy częsta jazda z niewielką ilością paliwa w baku. Układ paliwowy należy obowiązkowo odpowietrzyć po każdorazowej naprawie, ponieważ w przypadku niewykonania tej czynności możemy doprowadzić do uszkodzenia niektórych podzespołów już w momencie odpalenia silnika. Warto wiedzieć też, że odpowietrzenie dotyczy tylko strony niskociśnieniowej w pojeździe, bowiem strona wysokociśnieniowa odpowietrza się sama.
Sprawdzenie szczelności układu paliwowego diesla – jak znaleźć nieszczelność w układzie paliwowym?
Sprawdzanie szczelności w układzie paliwowym oraz ewentualne odpowietrzanie układu powinno towarzyszyć każdej czynności serwisowej. Trzeba bowiem wiedzieć, że zapowietrzony układ paliwowy ma destrukcyjny wpływ zwłaszcza na pompę wysokiego ciśnienia. Mocno zapowietrzony układ może nawet całkowicie uniemożliwić uruchomienie samochodu. Aby znaleźć nieszczelności, należy zgłosić się do odpowiedniego mechanika, który przede wszystkim wie, jak sprawdzić układ paliwowy i co może być ich przyczyną braku szczelności.
1. Metoda sprawdzenia szczelności układu zasilania – jak odpowietrzyć układ paliwowy diesel?
Jedną z metod sprawdzania szczelności układu paliwowego w Dieslu jest podłączenie do instalacji przezroczystego przewodu paliwowego. Należy także nałożyć opaski zaciskowe, po czym uruchomić silnik. Dzięki przezroczystemu przewodowi możemy zaobserwować, czy w przepływającym paliwie znajdują się pęcherzyki powietrza. W zależności od pojazdu układ paliwowy można odpowietrzyć za pomocą ręcznej pompki, jednak większość aut wyposażona jest w elektryczną pompkę uruchamianą przez sterownik.
2. Zapowietrzanie się układu paliwowego a gasnący silnik – zapowietrzony diesel, jak odpalić?
Warto wiedzieć, że objawami zapowietrzonego układu paliwowego jest m.in. problematyczne uruchamianie samochodu, gasnący i szarpiący silnik. Aby rozwiązać problem niemożności odpalenia auta, należy sprawdzić, czy przewody paliwowe i przelewowe wtryskiwaczy są szczelne. Bowiem to właśnie brak szczelności w układzie powoduje jego zapowietrzanie się. Upewnij się, czy filtr paliwa jest w odpowiednim stanie oraz czy w baku znajduje się odpowiednia ilość paliwa.
3. Problemy z dieslem? Zacznij od podstaw – zapowietrzony układ paliwowy Diesel
Kiedy pojazdy z Dieslem zaczynały być popularne, większość samochodów nie była wyposażana ani we wtryskiwacze, ani w zawory recyrkulacji spalin. Wówczas szarpanie silnika i problem w jego uruchomieniu świadczyły w głównej mierze o zapowietrzonym układzie paliwowym. Nowoczesne Diesle naszpikowane są częściami podnoszącymi komfort jazdy oraz mającymi pomóc w spełnianiu norm ekologii jazdy. Jednak w przypadku awarii w Dieslu warto wrócić do korzeni i sprawdzić, czy aby układ paliwowy nie jest zapowietrzony.
Komentarze
Artur
Wystawiono 2 lata temu
Witam mam ford galaxy 2.0 tdci 2010r mam problem z uruchamianiem tylko rano potem zapala normalnie filtr paliwa został wymieniony trochę się poprawiło gdy postoję około 15godz to kręci dłużej ostatnio stanolem samochodem w dół to zapalił normalnie był w warsztacie i sprawdzili szczelność nic nie wykazało proszę o poradę ew info na e-mail ivet45@interia.pl
Czy ta opinia była pomocna?
Janek
Wystawiono 2 lata temu
Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie szczelności układu paliwowego w samochodzie z silnikiem diesla: Metoda słuchowa: Możesz słuchać, czy w układzie paliwowym są jakieś szczeliny lub nieszczelności, przy pomocy stetoskopu lub ucha. Podczas pracy silnika, słuchaj, czy słychać jakieś dziwne dźwięki, takie jak szumy lub piski, które mogą wskazywać na nieszczelności w układzie. Metoda wizualna: Możesz również spróbować znaleźć ewentualne nieszczelności w układzie paliwowym, przy pomocy wizualnego sprawdzenia elementów układu, takich jak przewody paliwowe, złącza i zawory. Sprawdź, czy nie ma na nich widocznych uszkodzeń lub innych oznak nieszczelności.
Czy ta opinia była pomocna?
Paweł
Wystawiono 3 lata temu
Super, mega przydatne informacje.. Jadę w takim razie sprawdzić szczelność, bo już chyba czas :D
Czy ta opinia była pomocna?
Pol-skksk235
Wystawiono 3 lata temu
Nawet nie wiedziałem, że w taki sposób mogę sprawdzić szczelność układu paliwowego. Bardzo ciekawy artykuł
Czy ta opinia była pomocna?