Jak sprawdzić szczelność pompowtrysków?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch | |
Cena | Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Szczelność pompowtryskiwaczy sprawdzamy za pomocą przyrządu serwisowego dostępnego w autoryzowanych pracowniach naprawy. Pompowtryskiwacz umieszczamy w korpusie, po czym podpinamy wężyk ze sprężonym powietrzem i zakładamy blokadę stabilizującą pompowtrysk w urządzeniu. W kolejnym kroku zanurzamy przyrząd w cieczy tzw. oleju probierczym, dostarczamy do komory sprężone powietrze i obserwujemy, czy wydostają się pęcherzyki powietrza.
1. Interpretacja badania szczelności pompowtrysków
Jeśli pęcherzyki nie są widoczne, to oczywiście oznacza, że pompowtrysk jest w pełni sprawny, natomiast pojawienie się bąbelków świadczy o braku szczelności w konstrukcji pompowtryskiwacza.

2. Pęcherzyki powietrza podczas badania szczelności pompowtrysku – co zrobić?
W pierwszej kolejności należy zaobserwować, skąd wydostają się wspomniane pęcherzyki. Jeśli znajdują się w obrębie tłoka, to trzeba go będzie całkowicie wymienić. Niestety nie opracowano metody naprawy zużytego korpusu pompowtrysku.
Jeżeli jednak nieszczelności obejmują inne elementy pompowtrysku, wówczas konieczny jest jego demontaż na pojedyncze elementy. Na tym etapie niezbędny będzie zestaw naprawczy gniazd pompowtryskiwaczy, który zawiera komplet potrzebnych uszczelek. Po sprawdzeniu podkładek oraz wymianie wszystkich gumowych elementów problem nieszczelności powinien zostać wyeliminowany.
Diagnostyka pompowtryskiwaczy – gdzie ją przeprowadzić?
Na ocenę stanu technicznego pompowtryskiwaczy najlepiej wybrać się do sprawdzonego serwisu samochodowego. Doświadczeni mechanicy szybko zlokalizują potencjalne źródła usterek oraz dobiorą odpowiednie metody naprawcze. Ponadto warsztaty zajmujące się serwisowaniem podzespołów układu paliwowego posiadają specjalistyczny sprzęt, który jest niezbędny do rzetelnej oceny poziomu uszkodzeń i ogólnej funkcjonalności pompowtryskiwaczy.

W pracowniach tego typu z sukcesem usuniemy problem wyrobionych gniazd pompowtryskiwaczy, wyeliminujemy objawy uszkodzonych uszczelniaczy pompowtrysków czy sprawdzimy parametry pracy tych podzespołów. Szybka reakcja na pierwsze symptomy zużycia pompowtryskiwaczy pozwoli zatrzymać eskalację uszkodzeń. W tym przypadku warto poddać pompowtryski kompleksowej regeneracji, która przedłuży ich żywotność o kolejny okres eksploatacyjny.
Komentarze
Maciek
Wystawiono 2 lata temu
Istnieje kilka metod sprawdzenia szczelności pompowtrysków. Oto kilka z nich: Metoda ciśnieniowa - polega na podaniu ciśnienia powietrza do pompowtrysku i sprawdzeniu, czy powietrze wycieka z pompowtrysku. Jeśli tak, oznacza to, że pompowtrysk jest nieszczelny. Metoda ultradźwiękowa - polega na skanowaniu pompowtrysku przy pomocy specjalnego urządzenia ultradźwiękowego, które wykrywa wycieki powietrza. Ta metoda jest bardziej dokładna niż metoda ciśnieniowa. Metoda wycieku paliwa - polega na podaniu paliwa do pompowtrysku i sprawdzeniu czy paliwo nie wycieka z pompowtrysku. W takim przypadku oznacza to , że pompowtrysk jest nieszczelny. Metoda elektryczna - polega na podłączeniu pompowtrysku do komputera diagnostycznego i sprawdzeniu pracy samego wtryskiwacza.
Czy ta opinia była pomocna?