Jak sprawdzić, który pompowtrysk jest uszkodzony?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch | |
Cena | Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją

Aby określić, który pompowtrysk jest uszkodzony, powinniśmy zacząć od sprawdzania korekt informujących o charakterze dawki paliwa. W tym celu podłączamy się do sterownika silnika za pomocą urządzenia testującego i wybieramy odpowiedni program na interfejsie komputera diagnostycznego. Analiza parametrów pompowtrysków w czasie pracy pozwoli wskazać, który z nich jest niesprawny. Często okazuje się jednak, że przyczyną usterki są uszkodzenia znajdujące się wewnątrz konstrukcji pompowtryskiwacza. Aby je zlokalizować, konieczny jest demontaż pompowtrysku z samochodu i rozebranie go na poszczególne elementy.
Sprawdzenie stanu pompowtryskiwaczy w silniku TDI – sprawdzenie pompowtrysków na komputerze
Oględziny pompowtrysków są pierwszą czynnością mającą na celu wskazanie przyczyny awarii. Jednak zanim podzespoły zostaną wymontowane z układu paliwowego, w pierwszej kolejności sprawdzane są na urządzeniu diagnostycznym. To właśnie wtedy, na podstawie korekt pompowtrysku na jałowym biegu, można określić stan techniczny części. Komputerowe testowanie pompowtryskiwaczy rozpoczyna się od podłączenia odpowiedniego programu do sterownika silnika. Jednak jak już wiemy, ten sposób sprawdzania nie wskaże wszystkich możliwych usterek, dlatego w późniejszym kroku konieczny jest demontaż części.
1. Diagnostyka pompowtrysków – jak sprawdzić pompowtrysk miernikiem
Jednym z etapów diagnostyki pompowtryskiwaczy jest pomiar rezystancji na cewce. Do tego celu używane jest specjalistyczne urządzenie, jakim jest oscyloskop. Odpowiednia wartość napięcia odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu paliwowego zasilanego właśnie przez pompowtryskiwacze. Warto więc wiedzieć, że prawidłowe napięcie w przypadku samochodów osobowych wynosi 14 Wolt, a w pojazdach ciężarowych jest to 28 Wolt. Jak już wiemy, do sprawdzania rezystancji potrzebne są profesjonalne urządzenia miernicze, dlatego tego typu czynności naprawczej raczej nie zrealizujemy w przydomowym garażu.

2. Uszkodzony pompowtrysk – objawy niesprawnych pompowtryskiwaczy
Trudność w uruchomieniu silnika, a nawet całkowity brak możliwości odpalenia auta, to jedne z najczęstszych i najbardziej kłopotliwych objawów uszkodzonych pompowtrysków. Emisja spalin jest znacznie większa, przez co z rury wydechowej zaczną wydobywać się kłęby dymu. Dość uciążliwe będą także hałasy spod maski oraz nieprzyjemne szarpanie silnika. Kierowcy z pewnością zauważają także gorsze niż zwykle osiągi, a także znaczną utratę mocy.
Komentarze
Maciek
Wystawiono 2 lata temu
Aby sprawdzić, który z pompowtrysków jest uszkodzony, należy wykonać następujące czynności: Zlokalizować pompowtryski w silniku. Są one zwykle umieszczone w okolicy głowicy silnika, na górze lub na dole. Sprawdzić, czy wszystkie pompowtryski są dobrze osadzone i czy nie ma żadnych widocznych uszkodzeń. Odłączyć kable zasilające pompowtryski od akumulatora. Zmierzyć rezystancję pompowtrysków za pomocą testera rezystancji. Wartości rezystancji powinny mieścić się w granicach podanych w dokumentacji technicznej silnika. Jeśli rezystancja jednego z pompowtrysków jest znacznie odmienna od pozostałych, może to świadczyć o jego uszkodzeniu. Podłączyć kable zasilające pompowtryski do akumulatora i sprawdzić, czy wszystkie pompowtryski działają poprawnie podczas pracy silnika. W przypadku, gdy jeden z pompowtrysków nie działa prawidłowo lub nie działa w ogóle, może być uszkodzony.
Czy ta opinia była pomocna?