Jak sprawdzić korekty wtrysku? - zdaj się na fachowców
Sprawdzenie korekt wtryskiwaczy paliwa jest wykonywane przy pomocy testera diagnostycznego, który podpinany jest do sterownika silnika auta. Jednak samo podpięcie urządzenia nie wystarcza do stwierdzenia, czy wtryskiwacze są uszkodzone. Aby uzyskać więcej niezbędnych informacji konieczne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności do odczytania wyników korekt. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest skorzystanie z usługi profesjonalnego serwisu samochodowego, który we właściwy sposób dokona rzetelnej diagnostyki wtrysków. Dzięki wiedzy wykwalifikowanych mechaników otrzymamy niezbędne informacje na temat właściwości naszych wtryskiwaczy.
Prawidłowe korekcje wtrysków mają wpływ na optymalną pracę sterownika silnika, który to odpowiada za prawidłową pracę jednostki napędowej. Może się zdarzyć, że korekta może być “na minusie” lub “na plusie”. W jeden i drugim przypadku wówczas wykracza poza normę i może odbić się negatywnie na wydajności pojazdu.
Pamiętajmy, że otrzymanie poprawnej analizy korekt wtrysków pozwoli na skuteczną ocenę stanu wtryskiwaczy.

Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |

Prawidłowe korekcje wtryskiwaczy
Za prawidłowy odczyt korekt wtrysków przyjmuje się przedział nie większy niż +/- 1,5 – 2,5 mg/suw. W praktyce prawidłowe korekcje wtryskiwaczy to takie, które mieszczą się w granicach określonych przez ich producenta. Mogą różnić się w zależności od modelu silnika, generacji czy modelu wtrysku, nie istnieją wartości uniwersalne dla każdego wtrysku.
Jeżeli chodzi o to, jak czytać korekty wtryskiwaczy, sprawa przedstawia się jasno. Zarówno korekta wtrysku na minusie, jak i korekta na plus wskazują na usterkę.
Gdy dojdzie do przekroczenia parametrów, warto udać się do warsztatu samochodowego i poddać wtryskiwacze profesjonalnej diagnostyce, a następnie naprawie lub regeneracji. W wyniku wystąpienia odchyleń parametrów korekt, których efektem będzie inny sposób dawkowania paliwa, może dojść do wystąpienia objawów uszkodzonych wtrysków.
Ujemna korekta wtrysku
Minusowa korekta wtrysków jest sytuacją, w której ilość wtryskiwanego paliwa jest mniejsza od tej, którą założył układ sterujący. Wygląda to analogicznie w przypadku dodatniej korekty, podczas której paliwo jest wtryskiwane w nadmiarze.
W praktyce taki stan rzeczy oznacza, że silnik jest mniej efektywny niż powinien w czasie spalania.
Jeśli wtryskiwacz wykaże ujemną korektę, oznacza to zazwyczaj jego uszkodzenie.
Warto wiedzieć, że ujemne korekty wtryskiwaczy są wynikiem sterownika, który to poprzez wysłanie impulsu elektrycznego prowadzi do opóźnienie czasu otwarcia wtrysku, czego efektem jest zmniejszona ilość paliwa dawkowanego podczas cyklu. Jest to spowodowane wykryciem przez komputer zwiększonej pracy jednego z cylindrów w porównaniu do pozostałych oraz zmniejszeniu dopływu paliwa, aby utrzymana została prawidłowa praca całego układu.

Jak rozwiązać problem ujemnej korekty wtrysku paliwa?
Z uwagi na to, że przyczyn takiej sytuacji może być wiele, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowca i udanie się do warsztatu samochodowego w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki za pomocą profesjonalnego sprzętu, który pomoże bezproblemowo określić winowajcę. Ułatwi to również podjęcie kolejnych kroków usunięcia usterki. Może się okazać, że do rozwiązania problemu wystarczy jedynie wyczyszczenie wtryskiwaczy, a nie np. pełna regeneracja bądź wymiana części.
Komentarze