Jak sprawdzić, czy wtryski Bosch są zakodowane? – Trzeba je programować?
Aby sprawdzić, czy wtryski Bosch są zakodowane, należy sprawdzić, czy na cewce wtryskiwacza znajdują się kody IMA, a następnie podłączyć komponenty do komputera diagnostycznego. Po odczytaniu kodów ze sterownika jesteś w stanie ocenić, czy zgadzają się one z tymi na wtryskiwaczu. Każdy wtrysk ma swój unikalny kod IMA, który jest zapisany na plastiku w pobliżu złącza przelewu podzespołu. Należy jednak wiedzieć, że najstarsze generacje nie posiadają kodów i takich elementów nie trzeba kalibrować.
Warto pamiętać, że od momentu wprowadzenia normy Euro 5, każdy wtryskiwacz Bosch wymaga kodowania. Kod identyfikacyjny wtryskiwaczy Bosch zazwyczaj obejmuje od 5 do 9 znaków alfanumerycznych. W niektórych przypadkach część kodu podzespołu nie jest wprowadzana w całości. W takich sytuacjach kierowcy zgłaszają, że niektóre sterowniki nie pozwalają na wpisanie pełnego kodu znajdującego się na wtryskiwaczu. Zwykle należy wtedy pominąć powtarzające się znaki występujące na wszystkich wtryskach. Przykładem są wtryskiwacze oznaczone kodem 0 445 110 419, gdzie w niektórych sterownikach końcowe litery „AA” należy pominąć, skracając kod do 7 znaków.
Sprawdź cenę
WYSZUKAJ PO NUMERZE VIN
Podaj VIN, a my dobierzemy wtryskiwacz, który idealnie pasuje do Twojego samochodu
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |
Co się stanie, jak nie zakoduję wtrysku?
Jeśli wtrysk po regeneracji lub wymianie nie zostanie zakodowany, mogą w Twoim aucie zacząć występować nieprzyjemne objawy. Przykładowymi problemami, jakie możesz zauważysz są: nierówna praca silnika, większa emisja spalin, większe zużycie paliwa lub spadek mocy pojazdu. Dzieje się tak, ponieważ w przypadku wymiany lub naprawy bez kodowania, komputer samochodowy nie zauważy zregenerowanych części – przez brak kodu IMA nie jest on w stanie odczytać aktualnych parametrów pracy i „widzi” wtryski nadal jako uszkodzone.
Po co jest kodowanie wtrysku?
Kodowanie wtryskiwacza odgrywa naprawdę ważną rolę w precyzyjnym dostosowaniu oraz wyrównaniu dawek paliwa dostarczanych przez podzespoły. Jest to również niezbędne do spełnienia norm emisji spalin oraz zapewnienia odpowiedniej jakości pracy silnika. Prawidłowe kodowanie wpływa na cały układ Common Rail, ponieważ błędny kod może prowadzić do nadmiernego zużycia paliwa i innych problemów eksploatacyjnych. Jeśli napotkasz trudności z zakodowaniem wtryskiwacza, warto skorzystać z usług profesjonalnego serwisu specjalizującego się w tej dziedzinie.
Czy wszystkie wtryskiwacze Diesla się koduje?
Nie, nie wszystkie wtryskiwacze Diesla się koduje, jednak podzespoły Common Rail najczęściej wymagają tej czynności. Programowanie umożliwia sterownikowi silnika precyzyjne kontrolowanie dawkami paliwa do cylindrów na podstawie unikalnych parametrów każdego wtrysku. Jednak starsze wtryskiwacze mechaniczne Bosch (I generacja I seria) nie wymagają kodowania, ponieważ ich praca jest mniej zaawansowana technologicznie od nowych części.
Komentarze
JÓZEK
Wystawiono Ponad 3 tygodnie temu
BARDZO CIEKAWE. SPRÓBUJĘ JAK WRÓCĄ DO MNIE WTRYSKI OD WAS
Czy ta opinia była pomocna?