Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak sprawdzić ciśnienie na listwie wtryskowej?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Ciśnienie na listwie wtryskowej?

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Jak sprawdzić ciśnienie na listwie Common Rail?
Jak sprawdzić ciśnienie na listwie wtryskowej?

Czujnik ciśnienia znajdujący się na szynie połączony jest z komputerem z wbudowanym programem diagnostycznym, więc aby sprawdzić, jakie jest ciśnienie na listwie Common Rail, należy podłączyć tester do sterownika i odczytać podaną wartość ciśnienia. Jak jednak ciśnienie w listwie mierzone jest przez ów komputer? Otóż w środku czujnika umieszczony jest tensometr, który odkształca się pod wpływem ciśnienia i wysyła sygnał do sterownika. Wtedy komputer na podstawie tego odkształcenia wylicza wartość ciśnienia. Ciśnienie panujące w listwie jest tak duże, że nie można go zmierzyć standardowymi narzędziami mierniczymi, dlatego też korzysta się z metody pośredniej. Innym, mniej popularnym sposobem pomiaru ciśnienia na szynie (udostępnionym przez firmę Bosch) jest wykorzystanie zewnętrznego czujnika, który należy podłączyć do strony wysokociśnieniowej w układzie Common Rail.

Ciśnienie paliwa na listwie wtryskowej – Jakie ciśnienie na listwie wtryskowej?

Odpowiednia wartość ciśnienia w szynie Common Rail przekłada się na właściwy charakter rozpylanego paliwa. Listwa pełni rolę akumulatora paliwa z racji tego, że wtryskiwacze nie muszą stale oczekiwać na podanie paliwa, tylko dostarczane jest ono właśnie z listwy w momencie, w którym jest takie zapotrzebowanie. Paliwo trafiające do listwy jest sprężone i wykazuje ciśnienie rzędu 1600 - 1800 barów, a nawet i więcej w nowoczesnych Dieslach. Dzięki funkcjonalności szyny Common Rail ciśnienie to podczas rozdzielania paliwa do wtryskiwaczy, spada minimalnie.

1. Problemy z ciśnieniem paliwa w układach common rail – Zbyt wysokie ciśnienie na listwie wtryskowej

Jedną z usterek układu paliwowego może być zbyt wysokie ciśnienie na listwie. Co prawda wyższe ciśnienie niż standardowe zwiększy moc silnika i niekiedy jest to celowy zabieg. Jednak kiedy ciśnienie w listwie znacznie odbiega od normy, pojazd zużywa więcej paliwa niż zwykle, proces spalania paliwa staje się niewłaściwy, a stąd już łatwo o przekroczenie norm emisji spalin. Zbyt wysokie ciśnienie niewątpliwie spowoduje też szybsze zużycie się podzespołów układu, tj. wtryskiwaczy, pompy, zaworów i przewodów paliwowych.

2. Awaria regulatora ciśnienia paliwa – jak sobie poradzić? – Jak sprawdzić regulator ciśnienia paliwa?

Regulator ciśnienia ma za zadanie dostosować ciśnienie do aktualnego zapotrzebowania jednostki napędowej na paliwo. Regulacja ta jest niezbędna, ponieważ pompa paliwowa wytarza stałe ciśnienie. Jeśli więc mamy do czynienia z awarią regulatora, bardzo łatwo o powstanie zbyt niskiego lub zbyt wysokiego ciśnienia w układzie. Aby sprawdzić regulator, należy zmierzyć ciśnienie w układzie za pomocą manometru. Jeśli wskazówka manometru nie podnosi się po dodaniu gazu, regulator najprawdopodobniej jest uszkodzony.

Regulator ciśnienia paliwa
Awaria regulatora ciśnienia paliwa

3. Jak poprawnie zdiagnozować nieprawidłowości w układzie Common Rail? – Jakie ciśnienie daje pompa paliwa w dieslu?

Aby móc prawidłowo określić przyczynę awarii związanej z ciśnieniem w układzie CR, należy dokonać diagnostyki 5 obszarów. W diagnozę wlicza się więc kontrola wizualna obwodu niskiego i wysokiego ciśnienia, sprawdzenie ciśnienia w filtrze paliwa, sprawdzenie pompy wtryskowej oraz wtryskiwaczy. Kontrolę układu paliwowego najlepiej powierzyć doświadczonym mechanikom, którzy posiadają odpowiednie narzędzia diagnostyczne oraz znają prawidłowe wartości ciśnienia w każdym z obwodów. Pompa pobierając paliwo z baku, zasysa go pod ciśnieniem około 4 barów, następnie trafia ono do filtra, a z niego do pompy wtryskowej. To tam paliwo sprężane jest aż do 1800 bar i pod takim ciśnieniem trafia do szyny Common Rail, a przy minimalnym jego spadku do wtryskiwaczy.

Udostępnij wpis

Komentarze

Bartek

Wystawiono Rok temu

Aby sprawdzić ciśnienie na listwie wtryskowej, potrzebne jest specjalistyczne narzędzie pomiarowe, takie jak np. manometr lub miernik ciśnienia. Aby przeprowadzić pomiar, należy zdemontować korek z listwy wtryskowej i podłączyć do niego manometr lub inne narzędzie pomiarowe. Następnie należy uruchomić silnik i sprawdzić, jakie ciśnienie jest na listwie wtryskowej. Pomiar ciśnienia na listwie wtryskowej jest ważnym elementem diagnostyki układu zasilania silnika. Ciśnienie na listwie wtryskowej pozwala określić, czy pompa wysokiego ciśnienia działa prawidłowo i czy wtryskiwacze otrzymują odpowiednią ilość paliwa. W razie potrzeby można porównać uzyskane wartości z normami producenta lub z danymi fabrycznymi, aby określić, czy ciśnienie na listwie wtryskowej jest prawidłowe.

Czy ta opinia była pomocna?

Makarena_66

Wystawiono 2 lata temu

Dobrze, że jest pisany temat ciśnienia na listwie wtryskowej, bo teraz wiem, że trzeba mieć do tego konkretne urządzenia. I sam tego nie zrobię. Dzięki.

Czy ta opinia była pomocna?

Zygfryd

Wystawiono 2 lata temu

No sami na pewno tego nie zrobimy, bo potrzebny jest tester diagnostyczny. Jak ciśnienie na listwie jest nieodpowiednie, to i wtryski będą pracowały nieprawidłowo.

Czy ta opinia była pomocna?

Patrykos

Wystawiono 2 lata temu

Ciśnienie na listwie zawsze sprawdzane miałem włącznie ze wszystkim w serwisie, jak do tej pory wszystko sprawnie działa. Mam dobrych fachowców w mieście :D

Czy ta opinia była pomocna?

rudy1234

Wystawiono 2 lata temu

Wolę pozostawić sprawdzenie ciśnienia na listwie wtryskowej fachowcom, ale fajnie opisany temat ;D

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki