Jak rozpoznać pompowtryskiwacze?
wtryskiwaczy już od 190 zł.

Pompowtryskiwacze rozpoznamy przede wszystkim po budowie, ponieważ w przeciwieństwie do wtryskiwaczy common rail, łączą one w sobie funkcje zarówno pompy, jak i wtryskiwaczy. Pompowtryski poznamy także po charakterystycznej sprężynie tłoczka, która jest prostopadła do głowicy silnika, natomiast na drugim końcu pompowtrysku będzie znajdowała się iglica, która rozpyla paliwo w cylindrze. Pod sprężyną, mniej więcej na wysokości komory wysokiego ciśnienia, znajdziemy elektrozawór pompowtryskiwacza, czyli część odpowiedzialną za sterowanie pracą wtrysku. Innym sposobem określenia, czy w naszym pojeździe znajdują się wtryski czy pompowtryski, jest sprawdzenie numeru VIN. Informacje w nim zawarte uwzględniają całkowitą charakterystykę danego modelu samochodu, a więc: producenta, daty produkcji, danych technicznych, rodzaju nadwozia i silnika. Pomocna będzie więc wiedza na temat tego, w jakich latach i jakich silnikach montowane były pompowtryskiwacze.
Pompowtryskiwacze. Jakie są objawy ich usterek? Czy warto je regenerować, czy od razu wymienić? – Usterki pompowtryskiwaczy
W momencie usterki pompowtryskiwaczy w pierwszej kolejności warto poddać je regeneracji. Zużyte części można z powodzeniem przywrócić do pełnej sprawności dzięki nowoczesnej technologii naprawy pompowtrysków. Jedną z najczęstszych usterek pompowtrysków jest niedrożność iglicy spowodowana zabrudzeniami osiadającymi na wtryskiwaczach. Jest to naturalna kolej rzeczy spowodowana eksploatowaniem pojazdu, dlatego warto regularnie dbać o dobry stan techniczny pompowtrysków.
1. Jak odróżnić w dieslu pompowtryski od wtryskiwaczy? – Jak rozpoznać silnik Common Rail od pompowtryskiwaczy?
Posiadając wiedzę na temat budowy i wyglądu poszczególnych podzespołów układu paliwowego, z łatwością rozróżnimy wtryskiwacze od pompowtryskiwaczy. Jeśli jednak nie mamy styczności z tematami motoryzacyjnymi, możemy określić typ układu za pomocą numeru VIN. Warto też wiedzieć, że pompowtryskiwacze instalowane są w starszych modelach pojazdów grupy VAG, czyli Seat, Volkswagen, Audi, Skoda. Znajomość różnic między układami wtryskowymi z pewnością ułatwi to, jak rozpoznać silnik common rail od pompowtryskiwaczy.
2. Jakie są objawy zużytego pompowtryskiwacza? – Przyczyny uszkodzenia pompowtryskiwaczy
Zużyte pompowtryski będą główną przyczyną problemów z uruchomieniem auta oraz częstego i niespodziewanego gaśnięcia silnika na biegu jałowym. Samochód zaczyna kopcić z wydechu znacznie bardziej, a jazda staje się coraz mniej komfortowa, ponieważ moc spada, a osiągi są o wiele gorsze. Problemy z pompowtryskiwaczami zaczynają się zazwyczaj wtedy, gdy osady zawarte w paliwie gromadzą się na poszczególnych częściach w dużej ilości. Wtedy pompowtryski nie mają możliwości pracować w sposób prawidłowy. Inną przyczyną usterek są naprawy realizowane przy użyciu niewłaściwych narzędzi oraz detergentów.

3. Pompowtryskiwacze w silnikach Diesla – Pompowtryskiwacz 1.9 TDI
Pompowtryskiwacze montowane w wysokoprężnych jednostkach napędowych uznawane są za podzespoły bardzo trwałe, wydajne i stosunkowo mało wrażliwe na różnego rodzaju usterki. Kiepski proces spalania paliwa powodujący niespełnianie norm emisji spalin sprawił, że układ ten został wyparty przez system Common Rail – o wiele bardziej ekonomiczny i ekologiczny. Pompowtryski zasilają silniki Diesla od 1998 roku, głównie są w nie wyposażone samochody z grupy VAG. Pierwsza instalacja dotyczyła silnika 1.9 TDI.