Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak jeździć dieslem Common Rail?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Jazda dieslem Common Rail

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Jak jeździć dieslem Common Rail?
Jak jeździć dieslem Common Rail?

Aby jeździć samochodem z silnikiem Diesla Common Rail, należy wiedzieć, że pojazdy te uwielbiają intensywną eksploatację. Ponadto są przyzwyczajone do długich tras, sporych przebiegów i powinny być jak najdłużej w ruchu. Niestety nie każdy kierowca pojazdu z silnikiem Diesla zna prawidłową technikę jazdy, tak więc dochodzi do popełniania masy błędów w tym zakresie. Natomiast, aby jazda samochodu zasilanego olejem napędowym była poprawna, należy wiedzieć, że Diesle nie lubią tzw. „ciężkiej nogi” przy niskich obrotach, ponieważ jednostka generuje sporo drgań, które tłumią dwumasowe koło zamachowe. Rozwiązaniem jest jazda ze stałą prędkością, a jeśli obroty silnika wyniosą 1500 obr./min przed przyśpieszeniem należy zredukować bieg. Kolejnym błędem często popełnianym przez kierowców Diesla jest zbyt raptowne wyłączanie silnika po energicznej jeździe. Rada na tego typu działanie jest wyłączenie silnika po zatrzymaniu auta, ale dopiero po upływie 90 sekund na biegu jałowym, natomiast w przypadku jazdy po mieście wystarczy około 20-30 sekund. Ponadto diesle nie są pojazdami do wykonywania jazdy na krótkich dystansach. Dlatego warto zastanowić się przed zakupem pojazdu, na jakich dystansach będzie eksploatowany.

Jak jeździć dieslem? 7 porad dla posiadaczy samochodów na olej napędowy - Ekonomiczna jazda dieslem obroty

Dla posiadaczy samochodów zasilanych olejem napędowych jest kilka cennych porad, takich jak:
-unikanie jazdy na krótkich dystansach i w korkach,
-tankować paliwo dobrej jakości i na sprawdzonych stacjach,
-zlecanie serwisowi kompleksowej usługi czyszczenia układu wtrysków oraz regularne stosowanie preparatów czyszczących,
-rozpoczynanie jazdy po 30 sekundach od momentu uruchomienia silnika,
-zimą możemy rozpocząć jazdę po kilku minutach od włączenia jednostki napędowej,
-niewciskanie mocno pedału gazu, gdy silnik jest jeszcze zimny,
-po zatrzymaniu pojazdu czekamy około 90 sekund na biegu jałowym tak, aby turbosprężarka wyhamowała swoje obroty i żeby spadła jej temperatura.

1.Jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach? - Jak jeździć dieslem z DPF

Jazda samochodem z silnikiem diesla na krótkim dystansie wymaga godzinnej przejażdżki z wykorzystaniem pełnych osiągów silnika przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu olej silnikowy będzie miał możliwość rozpuścić osady z tworzących się zanieczyszczeń w silniku, a akumulator będzie naładowany. Pamiętaj, że na krótkim dystansie wysokoprężny mechanizm nie zdąży się odpowiednio rozgrzać. Natomiast jazda dieslem wyposażonym w DPF powinna się odbywać regularnie z wykorzystaniem pełnych osiągów silnika tak, aby została usunięta sadza z układu wydechowego oraz doszło do zmiennej geometrii turbosprężarki w pełnym zakresie ruchu.

Jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach? - Jak jeździć dieslem z DPF
Jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach? - Jak jeździć dieslem z DPF

2.Jak jeździć dieslem - Kiedy zmieniać biegi w dieslu

Przy zmianie biegów w pojeździe z silnikiem Diesla powinna odbywać się najpóźniej przy 2000 obrotach na minutę. Jest to istotne, ponieważ jeśli chcesz jeździć oszczędnie, musisz dynamicznie przyśpieszać i szybko zmieniać biegi. Według zasad Eco Drivingu najefektywniej wykorzystasz energię oleju napędowego, naciskając zdecydowanie na pedał gazu i zmieniając przełożenia na wyższe najpóźniej po osiągnięciu 2000 obr./min.

Udostępnij wpis

Komentarze

Maciuś

Wystawiono 2 lata temu

Aby jeździć dieslem Common Rail, należy przestrzegać następujących zasad: Przed rozpoczęciem jazdy należy odczekać kilka sekund, aż silnik osiągnie odpowiednią temperaturę. W ten sposób można uniknąć niepotrzebnego zużycia paliwa i oszczędzić na kosztach eksploatacji. Należy unikać jazdy z włączonym silnikiem na luzie. Silnik diesel potrzebuje odpowiedniego obciążenia, aby pracować prawidłowo, dlatego nie należy trzymać samochodu na luzie na dłuższy czas. Należy unikać nagłych zmian prędkości, szczególnie przy wysokich obrotach. Płynne dodawanie gazu i odpowiednie rozpędzanie pozwala uniknąć niepotrzebnego zużycia paliwa i wydłużyć żywotność silnika. Należy regularnie sprawdzać stan filtra paliwa i wymieniać go, gdy jest zanieczyszczony. Zanieczyszczony filtr paliwa może prowadzić do nieprawidłowej pracy układu wtryskowego i niepotrzebnego zużycia paliwa. Należy regularnie sprawdzać i wymieniać olej silnikowy, ponieważ prawidłowa konserwacja silnika jest niezbędna do prawidłowej pracy układu wtryskowego. Należy unikać jazdy z niskim poziomem paliwa, ponieważ może to prowadzić do uszkodzenia układu wtryskowego. Zaleca się, aby zawsze mieć w samochodzie co najmniej pół pełnego baku paliwa.

Czy ta opinia była pomocna?

Robert

Wystawiono 2 lata temu

Ja jeżdżę moim dieslem na trasach i świetnie się sprawdza.

Czy ta opinia była pomocna?

Frycek

Wystawiono 2 lata temu

Tak jak w artykule jest napisane, szczególnie ważne jest paliwo. Kiedyś nie miało takiego znaczenia, a w tych nowoczesnych autach drobne zabrudzenia i wtryski siadają.

Czy ta opinia była pomocna?

Olek

Wystawiono 2 lata temu

Dieslem jest najlepiej jeździć dynamicznie. Sam mam Diesla , który nieraz potrzebuje kopa.

Czy ta opinia była pomocna?

marcinek

Wystawiono 2 lata temu

No jak jeździć? Dobrze i zgodnie z zaleceniami producenta xd

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki