Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jak działają wtryski w dieslu?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Działanie wtryskiwaczy

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Jak działają wtryskiwacze w dieslu?
Jak działają wtryski w dieslu?

Opisując proces dawkowania paliwa od początku, wygląda on następująco: w baku paliwa znajduje się pompa, która tłoczy przefiltrowane już paliwo do pompy wtryskowej (wysokiego ciśnienia). Pompa ta przekazuje olej napędowy do szyny Common Rail pod bardzo dużym ciśnieniem. Dzięki wspólnej dla wszystkich wtryskiwaczy szynie pełniącej funkcję akumulatora nie muszą one czekać na dawkę paliwa z pompy, lecz mają go cały czas do dyspozycji pod ogromnym ciśnieniem. Stamtąd rozdzielane jest ono do wszystkich wtryskiwaczy przy minimalnej utracie ciśnienia. Do uruchomienia pracy wtryskiwacza wystarczy impuls elektryczny przesłany ze sterownika silnika na cewkę. Wtryskiwacz skonstruowany jest tak, iż trzpień naciskany w dół w kierunku końcówki wtryskiwacza zamyka ją przy pomocy iglicy. Gdy wtrysk ma rozpylić porcję paliwa do komory spalania, elektromagnes unosi talerzyk, który zamyka przestrzeń wyższego ciśnienia. Różnica ciśnień, która się wtedy wytwarza, skutkuje uniesieniem się iglicy zamykającej kanaliki w końcówce wtrysku, dzięki czemu dochodzi do rozpylenia paliwa.

Układy wtryskowe w dieslach. Konstrukcja, zalety i wady – Rodzaje wtryskiwaczy diesla

W pojazdach z silnikiem Diesla za sprężanie paliwa odpowiada tylko powietrze, które z kolei pod wpływem bardzo dużego ciśnienia rozgrzewa się do temperatury około 800°C. Rozpylenie paliwa w tak bardzo nagrzane powietrze skutkuje natychmiastowym samozapłonem oleju napędowego w komorze spalania. Ogromne ciśnienie wtrysku zapewnia niezwykle precyzyjną dawkę, której w układzie CR może być aż 7! Systemy Common Rail mogą być wspomagane przez wtryskiwacze elektromagnetyczne lub piezoelektryczne.

1. Jak działa układ wtryskowy w dieslu? – Common Rail – zasada działania

Efekty pracy układu wtryskowego zawdzięczamy jego podzespołom: pompie paliwowej, pompie wtryskowej, szynie, przewodom i oczywiście wtryskiwaczom. Podstawowym zadaniem układu wtryskowego jest odmierzenie odpowiedniej dawki paliwa, która będzie odpowiadała zapotrzebowaniu silnika w moc. Strategicznym elementem są wtryskiwacze, ponieważ to one w konsekwencji rozpylają paliwo bezpośrednio w komorze spalania. Z kolei wysokie ciśnienie paliwa zostaje utrzymane dzięki wspólnej dla wszystkich wtrysków magistrali odgrywającej rolę akumulatora paliwa.

2. Kulturalne diesle, czyli jak działa Common Rail – w jakich samochodach?

Wtryskiwacze instalowane w nowoczesnych pojazdach gwarantują o wiele bardziej ekonomiczną i ekologiczną jazdę. Układ wtryskowy pracuje o wiele ciszej, parametry użytkowe samochodu uległy znacznej poprawie, proces spalania uległ optymalizacji, dzięki czemu emisja spalin mieści się w normach. Układ Common Rail zasila silniki wysokoprężne o samoczynnym zapłonie, których spis znajdziemy w tabeli na stronie internetowej naszego serwisu. Do najczęściej spotykanych na drogach zaliczają się: TDI, CDI, JTD, MultiJet czy DCI.

Jak działa Common Rail?
Kulturalne diesle, czyli jak działa Common Rail

3. Objawy awarii wtryskiwaczy w nowoczesnym silniku diesla – Wtrysk paliwa diesel objawy

Niesprawne wtryski nieprawidłowo dawkują paliwo, co przekłada się na pogorszenie pracy silnika, szarpanie, drgania i ogólnie niski komfort jazdy. Awarię tego typu rozpoznamy także po słabnącej mocy, gorszych osiągach i coraz częstszą trudnością w uruchomieniu auta. Kierowcom często doskwierają lejące wtryski w Common Rail. Rozwój technologii znacznie ulepszył system wtrysku Common Rail, co z drugiej strony przełożyło się na ogromne obciążenia, jakim poddane wtryskiwacze. W związku z tym elementy wtrysku zużywają się o wiele szybciej, co z pewnością odczujemy w czasie jazdy, niekiedy po przejechaniu maksymalnie 150 tysięcy kilometrów.

Udostępnij wpis

Komentarze

Karol

Wystawiono Rok temu

Wtryskiwacze są elementami układu zasilania silnika, które odpowiadają za dozowanie paliwa do komory spalania. Wtryskiwacze działają poprzez podawanie odpowiedniej ilości paliwa pod ciśnieniem, które jest generowane przez pompę wysokiego ciśnienia. Podczas pracy silnika komputer dozoruje ilość paliwa, która jest dozowana przez wtryskiwacze. W przypadku, gdy ilość paliwa jest nieodpowiednia, komputer może zmienić czas trwania wtrysku lub też zmienić jego częstotliwość, aby zapewnić optymalne działanie silnika. Wtryskiwacze w samochodach z silnikami Diesla są bardzo precyzyjnymi elementami, które wymagają regularnej kontroli i ewentualnej wymiany.

Czy ta opinia była pomocna?

Gomix_83

Wystawiono 2 lata temu

Sporo przydatnych informacji tu znalazłem, wcześniej nie do końca wiedziałem jak działają wtryski. Dzięki.

Czy ta opinia była pomocna?

Dron

Wystawiono 2 lata temu

W skrócie, muszą przekazać do silnika odpowiednią dawkę paliwa. Nowe wtryski działają bez porównania szybciej i lepiej niż kiedyś.

Czy ta opinia była pomocna?

Diana

Wystawiono 2 lata temu

Czytałam ostatnio na internecie jak działają wtryski w moim dieslu, bo temat mnie zainteresował i muszę przyznać, że dzięki temu artykułowi jeszcze bardziej sobie tą wiedzę utrwaliłam. Na pewno się przyda!

Czy ta opinia była pomocna?

Karolina

Wystawiono 2 lata temu

Bardzo mi się podoba pierwszy opisany akapit! Bardzo merytorycznie

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki