Filtry paliwa a wtryskiwacze - dlaczego czyste filtry są tak ważne dla sprawności wtrysków
Filtry paliwa mają kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy wtryskiwaczy Common Rail, są zaprojektowane do usuwania zanieczyszczeń z paliwa, zanim dotrze ono do silnika. Regularnie wymieniany, dobrej jakości filtr wychwytuje więcej drobnych zanieczyszczeń. Znajdujące się w paliwie zanieczyszczenia okazują się ekstremalnie groźne i są w stanie stopniowo zapychać precyzyjne wtryskiwacze. Regularna wymiana filtrów oleju napędowego pozwoli na wydłużenie żywotności wtrysków i zapewni prawidłową pracę silnika.
Bardzo wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z faktu, jak ważnym elementem układu paliwowego jest filtr paliwa. Część bagatelizuje jego rolę, odwlekając w czasie moment zastąpienia zużytej części nową, co nie pozostaje bez szkodliwego wpływu na nasze auto. Warto jest postępować zgodnie z zaleceniami producenta samochodu, dbając o zachowanie właściwej – podanej przez niego – częstotliwości wymiany filtra paliwa.
Wtryskiwacze Common Rail są jednymi z najważniejszych elementów układu zasilania silników wysokoprężnych. To od ich sprawności zależy prawidłowa praca silnika, a także emisja spalin. Dlatego tak istotne jest, aby wtryski były regularnie serwisowane i wymieniane. Kluczowym z czynników, które mogą wpływać na ich żywotność, jest jakość filtrów paliwa. Zaniedbania mogą być brzemienne w skutkach i doprowadzić nawet do kosztownego uszkodzenia precyzyjnej aparatury wtryskowej w jednostce napędowej.

Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
CENA | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
CZAS REALIZACJI | 24 - 48 godzin |
GWARANCJA | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |

Rola filtrów paliwa w układach Common Rail
Filtry paliwa za zadanie mają usuwać zanieczyszczenia z paliwa, które dostają się do układu zasilania silnika. Zanieczyszczenia mogą pochodzić z samego oleju napędowego i również z układu paliwowego.
Głównymi zadaniami filtrów paliwa w układach Common Rail jest:
• usuwanie pojawiających zanieczyszczeń mechanicznych, jak rdza, piasek, osad i inne cząsteczki stałe,
• usuwanie wody,
• usuwanie związków siarki, które mogą korodować części układu paliwowego,
• usuwanie pozostałych zanieczyszczeń, które mogą utrudniać pracę silnika i wtrysków.
Filtry paliwa pełnią niezwykle istotną funkcję, ponieważ odpowiadają za oczyszczanie paliwa przed jego dostarczeniem do wtryskiwaczy. Elementy w układach Common Rail pracują pod bardzo wysokim ciśnieniem, dlatego już niewielkie zanieczyszczenia mogą spowodować ich uszkodzenie.
Regularna wymiana filtrów paliwa
Regularna wymiana filtra paliwa, zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu zapewnia prawidłową pracę silnika. Częstotliwość wymiany filtra zależy od kilku czynników, takich jak model pojazdu, jakość paliwa lub rodzaj silnika, ponieważ filtr zużywa się szybciej w autach na olej napędowy niż w tych na benzynę. Przeważnie wymiana powinna odbywać się co 15-30 tysięcy kilometrów.
W przypadku samochodów eksploatowanych w trudnych warunkach, jak jazda w terenie lub po mieście, wymianę filtrów paliwa należy przeprowadzać znacznie częściej.
Wymiana filtra paliwa jest stosunkowo prosta, dlatego można wykonać ją samodzielnie. Jeśli jednak nie mamy pewności, jak to zrobić, lepiej powierzyć tę czynność fachowcowi.

Jak zadbać o wtryski, aby wydłużyć ich żywotność?
Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w utrzymaniu wtryskiwaczy Common Rail w dobrym stanie:
• Używaj tylko paliwa wysokiej i sprawdzonej jakości.
• Unikaj rezerwy baku.
• Regularnie kontroluj i sprawdzaj stan układu paliwowego.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy pojazdu, takie jak spadek mocy, zwiększone zużycie paliwa, zwiększona emisja spalin, czy nierówna praca silnika, należy jak najszybciej skonsultować się z mechanikiem, aby uniknąć ryzyka wystąpienia poważniejszych usterek.
Komentarze