Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Elektrozawór pompy wtryskowej – zasada działania

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 1000 dostępnych pomp Common Rail
Cena Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł
Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Działanie elektrozaworu pompy wtryskowej

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Umieszczona w cewce zwora porusza się pod wpływem napięcia, otwierając lub zamykając tym samym kanał dolotowy paliwa do pompy. Natomiast sterownik silnika decyduje o odpowiednim poziomie otwarcia zaworu w oparciu o dane na temat zapotrzebowania w moc. Z uwagi na powyższe, zawór może znaleźć się w kilku pozycjach:

- całkiem zamknięta (np. podczas hamowania lub przy zgaszonym silniku);
- pozycja całkiem otwarta;
- kilka stopni pomiędzy pozycją całkiem otwartą a całkiem zamkniętą.

Ze względu na funkcję elektrozaworu można powiedzieć, że determinuje on całą pracę pompy wtryskowej.

Zasada działania elektrozaworu
Elektrozawór pompy wtryskowej – zasada działania

1. Elektrozawór pompy wtryskowej – jak sprawdzić?

Każdy doświadczony mechanik wie, jak sprawdzić elektrozawór pompy wtryskowej i wie także, że w tym celu konieczny jest jej demontaż. 

W dalszym kroku oceniamy poziom zużycia wszelkich uszczelnień i jeśli jest taka potrzeba, należy je wymienić. Kolejnym etapem diagnostyki jest sprawdzenie wystąpienia możliwych wytarć zaworu, których przyczyną są nieszczelności pompy.

Do przeprowadzenia fachowych oględzin konieczne jest użycie profesjonalnych urządzeń diagnostycznych, dlatego samodzielne sprawdzenie pompy nie jest możliwe.

1. Jak działa elektrozawór pompy wtryskowej ZME i DRV?

Możemy się spotkać z poniższymi wersjami pomp instalowanych w pojazdach:

- Jest to pompa ZME – w tym przypadku elektrozawór odpowiedzialny jest za ilość wpływającego do niej oleju napędowego;
- Pompa DRV – tutaj rolą elektrozaworu jest regulacja ciśnienia w miejscu wylotu pompy.

Wymiana elektrozaworu w pompie wtryskowej Common Rail

Wymiana elektrozaworu jest konieczna w przypadku uszkodzeń elektrycznych obejmujących cewkę. Nie da się wymienić samej cewki, ponieważ jest ona nieodłączną częścią zaworu.
Jeśli mamy do czynienia z usterkami typu mechanicznego, to wystarczy wymienić uszkodzone elementy, aby pompa odzyskała pełną sprawność.

Wymiana elektrozaworu w pompie wtryskowej
Wymiana elektrozaworu w pompie wtryskowej Common Rail

Niewątpliwie naprawa pompy wtryskowej powinna być zrealizowana w serwisie zajmującym się podzespołami układu paliwowego. Dodatkowo warto zadbać o to, by był on sprawdzony, rzetelny i posiadał w swoich zasobach profesjonalny sprzęt pomiarowy. Dzięki szczegółowej diagnostyce i trafnej metodzie naprawy, szybko zażegnamy problematyczne objawy uszkodzonego elektrozaworu.

Udostępnij wpis

Komentarze

Janek

Wystawiono Rok temu

Elektrozawór pompy wtryskowej to urządzenie, które pełni funkcję zaworu kontrolującego przepływ paliwa do silnika w układzie wtryskowym. Zawór ten jest sterowany elektrycznie i może otwierać lub zamykać przepływ paliwa za pomocą sygnałów elektrycznych wysyłanych przez komputer silnika. Zasada działania elektrozaworu jest prosta. Gdy jest on włączony, przepływ paliwa jest umożliwiony poprzez otwarcie zaworu, natomiast gdy jest wyłączony, przepływ paliwa jest zablokowany poprzez zamknięcie zaworu. W przypadku silników wykorzystujących wtrysk paliwa, elektrozawór jest zwykle zamontowany na linii doprowadzającej paliwo do listwy wtryskowej. Elektrozawór jest zwykle zasilany prądem stałym o napięciu 12V. Kiedy jego elektromagnes jest zasilany, ruchome pole magnetyczne przyciąga rdzeń i prowadnicę, co powoduje otwarcie zaworu. Gdy elektromagnes jest odłączony od zasilania, sprężyny powodują zamknięcie zaworu. Częstotliwość i czas trwania sygnałów wysyłanych przez komputer silnika do elektrozaworu są dostosowywane do warunków jazdy i potrzeb silnika, aby zapewnić optymalną mieszankę paliwowo-powietrzną i efektywność silnika. Nieprawidłowości w elektrozaworze mogą prowadzić do problemów z układem paliwowym i silnika, takich jak: brak mocy, brak przyspieszenia, nierównomierna praca silnika, a nawet brak możliwości odpalenia silnika.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki