Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Do czego służy elektrozawór w pompie wtryskowej?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 1000 dostępnych pomp Common Rail
Cena Gotowe pompy Common Rail - od 350 zł
Regeneracja pomp Common Rail - 285 zł (netto) + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Nowa pompa wtryskowa Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Elektrozawór w pompie wtryskowej - do czego służy?
Do czego służy elektrozawór w pompie wtryskowej?

Elektrozawór jest elementem, który determinuje pracę pompy wtryskowej (jest niejako jej mózgiem) ze względu na to, że w zależności od pozycji, w jakiej się znajduje, decyduje o ilości dostarczanego paliwa. Jednak zacznijmy od początku – praca elektrozaworu rozpoczyna się, kiedy na cewkę trafia napięcie, wówczas zwora znajdująca się wewnątrz zaczyna się poruszać. Odgrywa ona więc kluczową rolę w działaniu elektrozaworu, ponieważ otwiera lub zamyka kanał dolotowy paliwa do pompy. Warto wiedzieć, że w zależności od rodzaju pompy, elektrozawór może pełnić inną funkcję. Tak więc w pojazdach możemy spotkać pompy ZME, w której elektrozawór odpowiada za ilość paliwa wpływającego do pompy oraz pompy DRV, w której elektrozawór ma za zadanie regulować ciśnienie na wylocie pompy. Naprawa elektrozaworu uzależniona jest od typu usterki, bowiem jeśli są to uszkodzenia mechaniczne – wymieniamy niesprawne części. Natomiast jeśli są to uszkodzenia elektryczne obejmujące cewkę – konieczna jest wymiana całego elektrozaworu, ponieważ cewka jest jego integralną częścią.

Elektrozawór w pompie wtryskowej – Jak działa elektrozawór pompy wtryskowej?

Zasada działania elektrozaworu opiera się na ruchu zwory, która znajduje się w cewce i która porusza się pod wpływem napięcia. Taka sytuacja przekłada się na otwieranie i zamykanie się kanału dolotowego do pompy. W tym czasie sterownik, na podstawie informacji dotyczących zapotrzebowania silnika w moc, decyduje o poziomie otwarcia zaworu. Zawór może więc znaleźć się w pozycji całkowicie zamkniętej, całkiem otwartej lub kilka stopni między pozycją otwartą a zamkniętą.

1. Elektrozawór pompy wtryskowej – Jak sprawdzić?

Aby sprawdzić stan elektrozaworu, niezbędny jest demontaż całej pompy wtryskowej. Wówczas możliwe jest zlokalizowanie ewentualnych nieszczelności oraz ocena stopnia zużycia uszczelniaczy i powierzchni, do której przylegają. W czasie oględzin możemy mieć do czynienia z uszkodzeniami typu mechanicznego, elektronicznego, bądź z obydwoma typami. Warto wiedzieć, że samodzielne sprawdzenie elektrozaworu jest niemożliwe, ponieważ wymaga to odpowiednich narzędzi, a w szczególności specjalistycznych urządzeń diagnostycznych.

Elektrozawór w pompie wtryskowej
Elektrozawór pompy wtryskowej

2. Elektrozawór pompy wtryskowej Bosch – Elektrozawór pompy wtryskowej objawy

Uszkodzony elektrozawór z racji nieprawidłowej regulacji w układzie wtryskowym będzie wiązał się z większym niż zwykle zużyciem paliwa. Innym objawem takiej usterki będą niestandardowo większe obroty na biegu jałowym, a także spadek mocy. Awaria elektrozaworu może także skończyć się uruchomieniem przez sterownik trybu awaryjnego, w związku z czym ponowne odpalenie auta będzie niemożliwe. Uciążliwymi oznakami usterki może być też spalanie detonacyjne, jak i dziwne hałasy dochodzące spod maski.

Udostępnij wpis

Komentarze

Igor

Wystawiono Rok temu

Elektrozawór w pompie wtryskowej służy do otwierania i zamykania przepływu paliwa przez pompę wtryskową. Zazwyczaj jest on sterowany elektronicznie, co oznacza, że jego otwieranie i zamykanie jest kontrolowane przez komputer pokładowy samochodu. Elektrozawór jest zazwyczaj umieszczony na przewodach doprowadzających paliwo do pompy wtryskowej lub na samym wyjściu z pompy. Elektrozawór jest ważnym elementem układu paliwowego, ponieważ odpowiada za dostarczanie paliwa do silnika w odpowiednim momencie i w odpowiedniej ilości. Jego działanie ma bezpośredni wpływ na pracę silnika i jego osiągi. Jeśli elektrozawór nie działa prawidłowo, może to prowadzić do nierównej pracy silnika, braku mocy lub wysokiego spalania paliwa. Uszkodzenie elektrozaworu może być spowodowane zużyciem lub awarią elektryczną, dlatego należy je regularnie sprawdzać i ewentualnie wymieniać.

Czy ta opinia była pomocna?

Kantana78

Wystawiono 2 lata temu

U mnie był do wymiany elektrozawór na pompie wtryskowej, nigdy się nie zagłębiałem co to jest i jak działa. Teraz już wiem, świetne informacje.

Czy ta opinia była pomocna?

Adamus

Wystawiono 2 lata temu

To się trzeba znać, żeby pisać takie artykuły, mąż mechanik czy co :D? Niemniej przydatny, bo sam lubię wiedzieć takie rzeczy ;)

Czy ta opinia była pomocna?

muszyna1345

Wystawiono 2 lata temu

Nie spodziewałam się, że taki elektrozawór jest ważny... fajnie się czyta ten artykuł, widać, że pisał go fachowiec :D

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki