Dlaczego wtrysk stuka? - Sprawdź to przed pójściem na przegląd
Uszkodzony wtryskiwacz najczęściej stuka z powodu nierównomiernej ilości dostarczanego oleju napędowego. Innymi przyczynami powodującymi emitowanie odgłosu stukania podzespołu mogą być również:
• Zanieczyszczone wtryskiwacze - Gromadzenie się zanieczyszczeń na wtryskach, takich jak osady z tankowanego paliwa, może prowadzić do niewłaściwego wtrysku oraz wzmożonego stukania.
• Wyeksploatowane wtryski - W przypadku starszych pojazdów lub z dużym przebiegiem.
• Niewłaściwe ustawione wtryskiwacze - Nieprawidłowe ustawienia wtrysków lub źle wykonane kodowanie mogą wywoływać stukanie.
• Niewłaściwej jakości paliwo - Używanie niskiej jakości oleju napędowego, który często jest zanieczyszczony, powoduje osadzanie się zabrudzeń i uszkadzanie elementów.
Z pozoru niegroźne dźwięki mogą wywołać nieprzyjemne problemy. Odgłosy emitowane przez wtryski najczęściej świadczą o ich awarii, a zbagatelizowane z czasem mogą spowodować naprawdę spore problemy, chociażby uszkodzenie silnika.
Głośniejszy dźwięk stukania emitowany przez samochód podczas przechodzenia przeglądu technicznego może spowodować, że specjalista, zanim podbije przegląd, zleci dokonanie usunięcia usterki i wówczas ponowne przystąpienie do przeglądu.

Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

Jak stuka wtrysk w dieslu? - Brzmi znajomo
Stukanie wtryskiwacza w silniku diesla można opisać jako dźwięk przypominający stukot lub pukanie, które pojawia się zazwyczaj w momencie wtrysku paliwa do komory spalania. Może także wydawać dźwięki określone jako klekotanie, pukanie, cykanie, czy świszczenie.
Najczęściej uszkodzony wtrysk stuka z powodu niewłaściwej ilości dostarczanego oleju napędowego.
Uszkodzony wtryskiwacz wydaje inne dźwięki zimnym silniku oraz inne na rozgrzanym. Emitowany hałas może być także bardziej słyszalny podczas niskich obrotów lub podczas przyspieszania.
Jak sprawdzić, który wtrysk stuka?
Sposobem na sprawdzenie, który wtrysk stuka jest wykonanie:
- Testu przelewowego – fachowiec może ocenić, który z wtryskiwacz stuka, poprzez obserwację rozpylania paliwa każdego z elementu. Niewłaściwa ilość paliwa w menzurce niezgodna z normami, wskaże uszkodzony element.
- Odczytu kodów błędów - Podłączenie komputera diagnostycznego i analiza otrzymanego kodu może poinformować nas o nieprawidłowym działaniu wtrysku.
- Testu wykonywanego na stole probierczym - Mechanicy często używają specjalnych narzędzi diagnostycznych, które umożliwiają test poszczególnych wtryskiwaczy podczas pracy jednostki napędowej, urządzenia pomagają zlokalizować stukający element.
Diagnostyka stukającego wtryskiwacza może wymagać specjalistycznych narzędzi, warto więc skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty, mechanika.

Co robić w przypadku uszkodzenia wtryskiwaczy?
W przypadku wystąpienia uszkodzenia wtryskiwaczy najwłaściwszym krokiem jest wizyta w serwisie samochodowym i konsultacja z fachowcem.
Kiedy mamy do czynienia z pierwszymi objawami, wskazującymi na uszkodzone lub zużyte wtryskiwacze, nie oznacza to wcale, że musimy już kupować nowe, drogie części. Z pomocą przychodzi opcja nowoczesnej technologii naprawy wtryskiwaczy, jaką jest kompleksowa regeneracja elementów. Poprzez wykonanie regeneracji możliwe jest odzyskanie całkowitej sprawność oraz wydajność wtrysków, których parametry będą identyczne, jak tych fabrycznie nowych. Przed dokonaniem regeneracji niezbędne jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, sprawdzenie stanu technicznego poszczególnych części, dzięki czemu fachowcy będą mieli pewność że elementy nadają się do przeprowadzenia regeneracji.
Komentarze