Dlaczego wtrysk leje?

wtryskiwaczy już od 190 zł.
Sytuacja, w której wtryskiwacz leje paliwo, spowodowana jest zablokowaniem się iglicy w pozycji otwartej. Wówczas dawka paliwa znacznie odbiega od prawidłowych wartości, ponieważ jest podawana w sposób ciągły.
Przyczyną lejących wtryskiwaczy są osady i zanieczyszczenia, które przywierają do powierzchni wtrysku podczas użytkowania samochodu. Zużyty i zabrudzony wtryskiwacz nie ma możliwości poprawnie pracować, przez co dochodzi do jego zacinania się. Warto wiedzieć, że wtrysk może się zaciąć zarówno w pozycji otwartej, jak i zamkniętej.
Wtryskiwacz leje do przelewu – co to znaczy?
Tego typu awaria oznacza, że wtryskiwane paliwo, zamiast trafiać do komory spalania, wraca ponownie do przewodów przelewowych, aczkolwiek w znacznie większej ilości. Trzeba jednak wiedzieć, że terminem lejących wtrysków określa się sytuacje, w której paliwo albo trafia na przelew, albo stale przedostaje się do komory spalania. Aby rozróżnić te awarie, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego mechanika, który po dokonaniu oględzin i odpowiednich testów, wskaże przyczynę usterki.
1. Jakie są objawy zawieszających się wtrysków? - sposób na lejące wtryski
W takim przypadku będziemy mieli do czynienia z objawami podobnymi do tych, które towarzyszą uszkodzonym wtryskiwaczom. Najczęściej jest to problem z uruchomieniem samochodu, zwiększona ilość dymu wychodzącego z wydechu podczas przyspieszania, czy nagłe przerwanie pracy silnika chodzącego na biegu jałowym. Wtryskiwacz zawieszony w pozycji otwartej, będzie dawał pozorne odczucie większej mocy, jednak do czasu.. Natomiast wtrysk zablokowany w pozycji zamkniętej oznacza o wiele gorsze osiągi, szarpanie silnika i oczywiście utratę mocy.
Aby sprawdzić, który wtrysk leje, należy przeprowadzić test przelewowy. Na podstawie ilości paliwa znajdującego w menzurkach można ocenić, który z wtryskiwaczy jest uszkodzony. Sposobem na wyeliminowanie tego rodzaju usterki jest czyszczenie wtryskiwaczy, które pozwoli usunąć z elementów zalegające osady blokujące wtrysk.

2. Zużyte wtryskiwacze to dopiero początek problemów – skutki lejących wtrysków
Jak już wiemy, niesprawne wtryskiwacze są przyczyną wielu problematycznych sytuacji w czasie jazdy. Jednak prawdziwy problem zaczyna się wtedy, gdy przez długi czas ignorujemy objawy zużytych wtrysków. Duża ilość paliwa wydostająca się z uszkodzonych wtrysków trafia do oleju silnikowego i rozrzedza go, przez co olej traci swoje właściwości zabezpieczające. W takiej sytuacji łatwo można doprowadzić do uszkodzenia strategicznych części w samochodzie, np. turbosprężarki, filtra dpf/fap oraz silnika!