Diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail - jak zidentyfikować problem?
Skrupulatna diagnostyka wtryskiwaczy Common Rail obejmuje kilka etapów:
- Wizualna weryfikacja stanu wtryskiwaczy (sprawdzenie ewentualnych wycieków, stanu przewodów paliwowych, uszkodzeń mechanicznych),
- Sprawdzanie wtryskiwacza pod mikroskopem optycznym (jest to bardzo dokładny sposób oględzin, podczas których można odnaleźć nawet mikrouszkodzenia),
- Przeprowadzenie testów przelewowych, (za pomocą których można wskazać niepoprawnie dawkujący wtryskiwacz),
- Skorzystanie z testera diagnostycznego (dostarczy on wiadomości o ewentualnych kodach błędów oraz poinformuje o problemach związanych z wtryskiwaczami),
- Testowanie wtryskiwaczy na stanowisku probierczym (tym sposobem zweryfikujemy wszystkie parametry pracy wtrysków w warunkach analogicznych do panujących w czasie jazdy).
Aby szybko zidentyfikować problem, warto powierzyć oględziny wtryskiwaczy doświadczonym diagnostom, którzy mają dostęp do profesjonalnych urządzeń testujących, mierniczych i naprawczych.

Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

Monitorowanie parametrów pracy silnika – czyli po czym poznać, że wtryski są zużyte
Pierwszym krokiem w kierunku diagnostyki zużytych wtryskiwaczy, jest ocena pracy silnika i wszelkich jego nietypowych zachowań. Naszą czujność powinny wzbudzić wszelkie drgania i szarpania silnika, gaśnięcie auta na luzie, czy trudność odpalenia pojazdu. Zużyte wtryskiwacze mogą generować także specyficzne dźwięki porównywane do stukania, czy klekotania. Naszą uwagę powinny zwrócić także spadki mocy czy utrata osiągów. Na koniec warto też zajrzeć pod maskę i sprawdzić, czy w okolicy wtryskiwaczy nie znajdują się żadne wycieki.
Diagnostyka komputerowa wtryskiwaczy – gdzie się na nią udać?
Skanowanie komputera pojazdu za pomocą specjalnego testera diagnostycznego może dostarczyć nam informacji na temat ewentualnych problemów z wtryskiwaczami. Tak zwane kody błędów mogą wskazać nam źródło usterki, jednak jest to ogólna diagnoza, więc aby ją bardziej sprecyzować, należy poddać wtryski szerszej diagnostyce. Na diagnostykę komputerową warto udać się do autoryzowanego serwisu lub zaufanego warsztatu, który dysponuje najnowszą wersją oprogramowania diagnostycznego. Jest to ważne z racji tego, że systemy diagnostyczne są często aktualizowane, aby obsługiwać nowe modele wtryskiwacze oraz silników.

Test przelewowy wtrysków – czy można wykonać go samodzielnie?
Sposobem na to, jak samodzielnie sprawdzić wtryskiwacze Common Rail jest prowizoryczny test przelewowy, który można wykonać w przydomowym garażu, o ile dysponujemy przezroczystymi, plastikowymi rurkami oraz naczyniami z miarką. Po podłączeniu powyższych rzeczy należy uruchomić silnik i odczekać kilka minut, aż olej napędowy zacznie ściekać do menzurek. Ilość paliwa w danej menzurce znacznie odbiegająca od zaleceń producenta może wskazać nam uszkodzony wtryskiwacz. Może to być dobra metoda na to, jak sprawdzić który wtrysk stuka, jednak aby się upewnić, warto go sprawdzić w bardziej profesjonalny sposób przed doświadczonego diagnostę.
Komentarze