Czyszczenie wtryskiwaczy Common Rail – kiedy je przeprowadzić i co daje?
Czyszczenie wtryskiwaczy w silniku Diesla, warto jest wykonać, gdy praca wtrysków jest zaburzona na skutek nagromadzonych na nich i w nich zabrudzeń oraz po przejechaniu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów. Czyszczenie pozwala usunąć wszelkie zabrudzenia utrudniające prawidłową pracę wtrysków. Wtryski zazwyczaj są oblepione osadami, które wraz z biegiem czasu i eksploatacją auta coraz mocniej przywierają do konstrukcji elementów Common Rail.
Czyszczenie wtryskiwaczy ma na celu usunięcie osadów i zanieczyszczeń, które nagromadziły się na ich powierzchni. Dzięki temu można przywrócić wtryskiwaczom ich prawidłowe parametry , co przekłada się na ich pracę i przynosi szereg korzyści, w tym:
- Poprawę wydajności silnika samochodu- czyste wtryski zapewniają precyzyjne rozpylanie paliwa, co prowadzi do poprawy spalania i wzrostu mocy jednostki napędowej.
- Zmniejszenie zużycia paliwa – w pełni sprawnie działające wtryskiwacze pozwalają na lepsze wykorzystanie paliwa, co przekłada się na zmniejszenie kosztów eksploatacji pojazdu.
- Mniejsza emisji spalin – poprawnie pracujące wtryski przyczyniają się do zmniejszenia emisji spalin, co wpływa korzystnie na środowisko.
- Zapobiega awariom – zadbane wtryski i regularnie konserwowane są mniej podatne na uszkodzenia, co przekłada się na znaczne wydłużenie ich żywotności.
Kondycja wtryskiwaczy paliwa jest bardzo istotna, a ich poprawna praca i stan techniczny są kluczowe podczas komfortowej i bezawaryjnej jazdy. Warto zwracać uwagę na wszelkie niepokojące sygnały, wysyłane przez nasz pojazd, ponieważ im wcześniejsza będzie nasza reakcja, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się na czas usunąć źródło problemu.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Kiedy czyszczenie wtryskiwaczy nie jest możliwe?
Uszkodzone mechanicznie lub skrajnie wyeksploatowane wtryski nie kwalifikują się do przeprowadzenia czyszczenia i wówczas należy je wymienić. Taka sytuacja zawsze wiąże się ze sporymi kosztami. Wymiany pojedynczego wtryskiwacza to zazwyczaj koszt co najmniej kilkuset złotych wzwyż. Łatwo obliczyć, że dla standardowego silnika wyposażonego w cztery cylindry koszt wymiany wszystkich wtryskiwaczy zamknie się w kwocie kilku tysięcy złotych.
Pośrednim rozwiązaniem pomiędzy czyszczeniem a wymianą wtrysków jest usługa regeneracji, która polega na wymianie zużytych lub uszkodzonych elementów wtrysku przywracając mu pełną sprawność.
Jaki wpływ na moc silnika ma czyszczenie wtrysków?
Czyszczenie wtryskiwaczy ma duży wpływ na utrzymanie optymalnej wydajności silnika i jego moc, przynosząc szereg korzyści. Oczyszczenie wtrysków skutkuje wzrostem mocy, zwiększeniem zrywności silnika i ograniczeniem emisji spalin. Dodatkowo czyste wtryski wspomagają oszczędność paliwa poprzez zapewnienie właściwego dawkowania paliwa, co ma kluczowe znaczenie dla efektywności całego systemu. Skuteczne czyszczenie wtrysków przekłada się nie tylko na lepsze parametry techniczne jednostki napędowej, ale też przyczynia się do ochrony środowiska poprzez redukcję spalin emitowanych przez pojazd.
Jak często należy czyścić wtryskiwacze?
Wtryskiwaczy nie należy czyścić zbyt często. Na przeprowadzenie czyszczenia wtryskiwaczy najlepiej jest zdecydować się po przejechaniu około 50 tys. kilometrów lub, w momencie, gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy wskazujące na zabrudzenie wtrysków. Dość łatwo jest je rozpoznać, a należą do nich:
- nierówne funkcjonowanie silnika samochodu,
- nietypowe dźwięki, dochodzące spod maski auta,
- zauważalna utrata mocy i osiągów pojazdu,
- wystąpienie niepokojących drgań i szarpnięć,
- zauważalnie zwiększone dymienie w ciemnym kolorze z rury wydechowej,
- gaśnięcie auta, szczególnie podczas pracy na biegu jałowym,
- problem z uruchomieniem jednostki napędowej w samochodzie..
Czystość wtrysków i utrzymanie ich w dobrej kondycji jest bardzo istotnym aspektem, ponieważ w pełni wydajnie i poprawnie pracujące elementy zapewniają odpowiednie dawkowanie paliwa, a co za tym idzie, równą pracę jednostki napędowej oraz komfortową jazdę.
Komentarze