Czym wyczyścić wtryski Diesel? - Sprawdzone sposoby
Wtryskiwacze najlepiej czyści mycie falami w myjce ultradźwiękowej, w specjalistycznym serwisie samochodowym. Ta metoda pozwala na usunięcie nawet najcięższych zabrudzeń, w tym osadów, nagaru oraz korozji, a w przypadku bardzo zanieczyszczonych elementów jest jedną opcją dającą rezultaty.
Wtryski Diesel możemy również wyczyścić, dolewając do oleju napędowego odpowiednie środki, a najczęściej stosowanymi do tego preparatami są: Liqui Moly Diesel Injector Cleaner, K2 Diesel Dictum i STP Formula do czyszczenia wtrysków Diesel ON.
Chemiczne środki do czyszczenia wtrysków można dodawać do paliwa zarówno w autach z silnikiem Diesla, jak i tych wyposażonych w silnik benzynowy. Dodatek jak Liqui Moly do czyszczenia wtryskiwaczy Diesla ma za zadanie usunąć nagromadzone osady z układu wtryskowego i jednocześnie stworzyć warunki, w których osady te nie będą tak szybko ponownie się osadzać. Preparat do czyszczenia wtrysków po prostu dolewa się do baku paliwa, w zalecanych przez producenta proporcjach.
Należy jednak pamiętać, że takie środki mają na celu zapobiegać uszkodzeniom wtryskiwaczy i oczyszczać je do pewnego stopnia z niewielkich zabrudzeń, ale nie naprawią niesprawnych części, dlatego prędzej czy później, niezbędne będzie przeprowadzenie fachowej regeneracji wtryskiwaczy, którą oferują specjaliści w autoryzowanych serwisach samochodowych.

Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

Uszkodzone wtryskiwacze – co należy zrobić?
W przypadku wystąpienia objawów mogących wskazywać na problem z wtryskiwaczami powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do profesjonalnego serwisu samochodowego, aby przeprowadzić kontrolę stanu technicznego wtryskiwaczy, i jeśli to konieczne wykonania ich regeneracji, naprawy lub wymiany. Objawów uszkodzenia wtryskiwaczy jest wiele, żadnego z nich nie należy ignorować. Jeżeli zauważymy, że z naszym samochodem dzieje się coś niepokojącego, problem z uruchomieniem, spadek mocy, stukanie, nadmierne dymienie, ważne jest, aby jak najszybciej usunąć źródło problemu, by nie doprowadzić do poważniejszych usterek. Niesprawne wtryski mogą spowodować uszkodzenie silnika.
W przypadku podejrzenia problemów z wtryskiwaczami należy poddać je kontroli technicznej i jeśli będzie to konieczne, zregenerować je. W profesjonalnym serwisie fachowiec przeprowadzi diagnostykę, ustali przyczynę ich awarii oraz ją usunie, by nie doszło do całkowitego uszkodzenia części.
Jak działa regeneracja wtryskiwaczy ?
Regeneracja wtryskiwaczy polega przede wszystkim na dogłębnym oczyszczaniu elementów z zalegających osadów oraz na wymianie zużytych lub uszkodzonych części wtrysku. Do czyszczenia używane są profesjonalne narzędzia oraz środki skutecznie usuwające rdzę, oraz różnego rodzaju osady. Powyższe czynności powodują, że regenerowane wtryski wykazują takie same parametry jak fabrycznie nowe części. Stąd też ta usługa cieszy się pozytywną opinią, jest to doskonały sposób na przedłużanie żywotności zużytym wtryskom. Należy pamiętać, że regenerację warto przeprowadzać w autoryzowanym serwisie, który dysponuje nowoczesnymi technologiami, a zregenerowane części objęte są dwuletnią gwarancją.

Jak zadbać o wtryskiwacze, aby nie dopuścić do ich awarii?
Aby zadbać o wtryski i unikać ich przedwczesnej awarii, warto przestrzegać poniższych zasad:
• Regularna wymiana filtrów i oleju. Olej silnikowy odpowiada za smarowanie, dlatego jego regularna wymiana jest konieczna do prawidłowego działania silnika, a filtry chronią układ paliwowy przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do wtrysków.
• Stosowanie paliwa odpowiedniej jakości. Niskogatunkowy olej napędowy może zawierać zanieczyszczenia, które mogą doprowadzić do uszkodzenia wtrysków.
• Nie dopuszczanie do niskiego poziomu paliwa w baku. Zassanie resztek zanieczyszczonego oleju napędowego z dna baku może spowodować, przedostanie się ich do wtrysków i ich uszkodzenie.
• Regularna kontrola stanu wtrysków. W momencie wystąpienia niepokojących objawów jak, zwiększone spalanie, spadek mocy, nierówna praca silnika lub dymienie z rury wydechowej, należy jak najszybciej sprawdzić stan części.
Warto odpowiednio zadbać o wtryskiwacze w naszym samochodzie, ponieważ ich wymiana po zupełnej awarii pociąga za sobą bardzo wysokie koszty.
Komentarze