Czym smarować wtryski przed włożeniem?
wtryskiwaczy już od 190 zł.

Zanim zainstalujemy wtryskiwacze w gniazdach, należy posmarować je odpowiednim smarem, najlepiej takim, który posiada właściwości antykorozyjne. Doświadczeni mechanicy stosują najczęściej pastę ceramiczną, która zachowuje swoje właściwości smarne nawet przy ogromnych wartościach ciśnienia i temperatury. Nie wszyscy decydują się na smarowanie wtrysków przed montażem, jednak warto wiedzieć, że tego typu praktyka zdecydowanie ułatwi demontaż tych podzespołów w przyszłości. Podsumowując, przez włożeniem wtrysku do gniazda warto posmarować go pastą ceramiczną, ponieważ:
- chronimy części przez korodowaniem,
- zabezpieczamy elementy wtrysku przed działaniem wysokiej temperatury oraz wysokiego ciśnienia,
- przeciwdziałamy szybszemu zużywaniu się części,
- przede wszystkim smarowanie wtrysków ułatwi nam jego demontaż na poszczególne elementy.
Jak zabezpieczyć wtryskiwacze? – Czym smarować wtryskiwacze?
Najczęściej stosowanym smarem jest pasta ceramiczna, która dzięki swoim właściwościom, chroni części przed szybszym zużywaniem się i rdzewieniem. Z tego względu warto zabezpieczyć wtryski w czasie montażu i instalacji w gnieździe. Z kolei trzeba też wiedzieć, że tak popularny smar miedziany, nie do końca sprawdza się w przypadku wtryskiwaczy, ponieważ w zetknięciu z aluminiowym gniazdem wytwarza warunki do powstania tak zwanej korozji galwanicznej.
1. Przygotowanie gniazda wtryskiwaczy – Jaki smar do montażu wtryskiwaczy?
W trakcie użytkowania samochodu zużyciu ulegają nie tylko wtryskiwacze, ale także gniazda, w których są one osadzone. Nagromadzony brud, nagar i inne osady sprawiają, że nierówna powierzchnia gniazda jest główną przyczyną nieszczelności. Przed montażem wtrysków konieczne jest więc gruntowne wyczyszczenia gniazda. Do tej czynności często używa się odpowiednich frezarek i szczotek, które w połączeniu z dedykowanym preparatem skutecznie usuwają z gniazda zanieczyszczenia.
2. Naprawa układu wtryskowego silników Diesla – Czym spryskać zapieczone wtryski?
Naprawa układu paliwowego może nas dużo kosztować, jeśli zignorujemy objawy uszkodzenia poszczególnych jego podzespołów. W przypadku awarii warto skorzystać z pomocy mechanika, który specjalizuje się w serwisowaniu części układu wtryskowego, zwłaszcza wtryskiwaczy, bo to te elementy układu zużywają się najszybciej. Wówczas bardzo ważna jest wiedza na temat demontażu zapieczonych wtrysków, parametrów ich pracy oraz prawidłowej instalacji w gnieździe.

3. Demontaż wtrysków – Smar do wtryskiwaczy
Demontaż wtrysków bardzo często sprawia wiele problemów, zwłaszcza wtedy, gdy są bardzo zużyte i zabrudzone. Wówczas osady i rdza sprawiają, że części zaciskają się, przez co ich wyciągnięcie staje się niemożliwe. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wtrysków w czasie montażu, o czym wspominaliśmy wcześniej. Do dezinstalacji takich podzespołów konieczne są specjalistyczne narzędzia, choć niekiedy i one nie są w stanie wyciągnąć zapieczonego wtrysku, wówczas z pomocą przychodzą metody szlifierskie.