Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Czym się różni pompa wtryskowa od pompowtryskiwaczy?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych pompowtryskiwaczy Bosch
Cena: Gotowe pompowtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja pompowtrysków - od 100 zł
Wysyłka: 24 - 48 godzin
Gwarancja: 2 lata bez limitu kilometrów

Różnica między pompą wtryskową a pompowtryskiwaczami

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Pompa wtryskowa a pompowtryskiwacze
Czym się różni pompa wtryskowa od pompowtryskiwaczy?

Poniżej przedstawiamy zestawienie, które pozwoli wskazać główne różnice pomiędzy pompą wtryskową a pompowtryskiwaczami.

POMPA WTRYSKOWA

BUDOWA: składa się z przewodów doprowadzających paliwo, tłoka, zaworu odcinającego, cylindra pompy oraz metalowej listwy regulującej.
DZIAŁANIE: Praca pompy wtryskowej uzależniona jest od pracy silnika, ponieważ kiedy uruchamiamy samochód, wówczas tłok poruszając się w sposób posuwisto-zwrotny, dostarcza dawkę paliwa do wtrysku, która to z kolei trafia do komory spalania.
CECHY: Pompy wtryskowe są niezwykle wydajne, a ich żywotność sięgała nawet do 500 tysięcy kilometrów! Zaletą tej technologii jest niski koszt użytkowania, a do tego łatwość i skuteczność naprawy.

POMPOWTRYSKIWACZE

BUDOWA: pompowtryski natomiast to nic innego jak połączenie wtrysku i pompy - czyli sekcji tłoczącej. Za dostarczanie paliwa odpowiada z kolei tłok oraz zawór przelewowy.
DZIAŁANIE: Pracę pompowtrysku rozpoczyna wałek rozrządu oraz rolki dźwigni. Efektem ich działania jest wysokie ciśnienie, które powoduje podniesienie się iglicy, a następnie wtrysk paliwa do cylindra. Kontrola dawki (wielkość i czas trwania) leży po stronie elektrozaworu, który dzięki sterownikowi wie, kiedy przerwać dopływ paliwa.
CECHY: Mimo to, że cechuje je głośna praca, to układ ten jest bardzo wytrzymały, odporny na kiepskie paliwo, a więc mało awaryjny. Niewątpliwą zaletą jest wysokie ciśnienie wtrysku, dzięki któremu olej napędowy może właściwie wymieszać się z powietrzem i ulec szybkiemu spalaniu. W przeciwieństwie do pompy wtryskowej pompowtryskiwacz daje możliwość doboru bardziej precyzyjnej dawki paliwa.

Pompa + wtryskiwacz = pompowtryskiwacz. Wyjaśniamy działanie – Układy wtryskowe z pompowtryskiwaczami

Nazwa tego podzespołu sugeruje, iż łączy on w sobie funkcje zarówno pompy wtryskowej, jak i wtryskiwacza. Każdemu cylindrowi przypisany jest jeden pompowtryskiwacz, do którego paliwo trafia kanałem doprowadzającym umieszczonym w głowicy silnika. Pompowtrysk rozpoczyna swoją pracę w momencie przeniesienia napędu z wałka rozrządu na pompowtrysk za pomocą rolki dźwigni wtryskiwacza. Skutkiem tego jest wytworzenie wysokiego ciśnienia wtrysku, które dodatkowo zostaje podzielone na dawkę wstępną i zasadniczą. Kluczową rolę odgrywa elektrozawór, który steruje czasem rozpoczęcia wtrysku oraz długością jego trwania.

1. Wtryskiwacz a pompowtryskiwacz – Pompowtryski czy zwykła pompa

Pompowtryskiwacze znajdziemy w starszych modelach pojazdów z silnikiem Diesla, pompy wtryskowe w kilkunastoletnich samochodach, natomiast układy Common Rail zasilają nowoczesne Diesle. Aktualnie najbardziej popularnym rozwiązaniem jest II generacja wtryskiwaczy Common Rail, która generuje ciśnienie o wartości 1600 barów. Rozwój technologii sprawił, że aktualne układy wtryskowe są niezwykle precyzyjne, ekonomiczne i ekologiczne, więc zastanawiając się, co jest lepsze – pompy wtryskowe, pompowtryski czy wtryskiwacze, odpowiedź jest prosta.

2. Pompowtryski czy Common Rail – Porównanie zasady działania – Zalety pompowtryskiwaczy

W przypadku pompowtryskiwaczy pompa jest integralną częścią każdego wtryskiwacza. Pompowtryski napędzane są przez wał rozrządu, który obracając się wraz z prędkością obrotową silnika, wywołuje ich pracę. Z kolei w przypadku Common Rail pompa ma za zadanie sprężyć paliwo i podać je do zbiornika wysokiego ciśnienia, a następnie do wtryskiwaczy. W porównaniu do wtrysków pompowtryskiwacze uznawane są za znacznie trwalsze podzespoły. Zapewne byłyby nadal produkowane i instalowane w silnikach Diesla, gdyby nie kiepski proces spalania paliwa, który nie sprostał wymaganiom dyrektywy EURO.

Pompowtryski czy Common Rail
Pompowtryski czy Common Rail - porównanie zasady działania

3. Common Rail czy pompowtryskiwacze? Co lepsze? – Wady pompowtryskiwaczy

Common Rail z pewnością jest technologią, która wychodzi naprzeciw restrykcyjnym normom emisji spalin. Dlatego też wyparła poprzednie rozwiązania, między innymi właśnie pompowtryskiwacze. Wtryskiwacze CR dawkują też o wiele precyzyjniej paliwo w porównaniu z pompowtryskami. Porównując obydwa układy, można dostrzec kilka wad pompowtryskiwaczy. Na pewno jest nią o wiele głośniejsza praca, brak możliwości regulacji dawki paliwa, większe koszty produkcyjne, jak i brak wielofazowości wtrysku.

Udostępnij wpis

Komentarze

Janusz

Wystawiono Rok temu

Pompowtryskiwacze są stosowane w silnikach diesel i polegają na wtrysku paliwa do komory spalania przez specjalne wtryskiwacze umieszczone w głowicy silnika. Pompowtryskiwacze pozwalają na precyzyjne dozowanie paliwa oraz uzyskanie wysokiej mocy i wydajności silnika.

Czy ta opinia była pomocna?

Szymon

Wystawiono 2 lata temu

Już sama nazwa tych podzespołów mówi, że różnią się od siebie. Ale jak ktoś się nie zna, to może sobie tutaj poczytać, świetny artykuł!

Czy ta opinia była pomocna?

Ilonka

Wystawiono 2 lata temu

Pompa wtryskowa i pompowtryski to dwa różne podzespoły, ale faktycznie, jak ktoś się tym nie interesuje, to może przepaść. Wtryski, pompowtryski, pompa wtryskowa.. można się pogubić.

Czy ta opinia była pomocna?

Łuki25

Wystawiono 2 lata temu

Pompa wtryskowa i pompowtryskiwacze to dwa różne elementy, dwa różne nazewnictwa, nie spotkałem się jeszcze z sytuacją, żeby ktoś to pomylił xd

Czy ta opinia była pomocna?

Tomasz

Wystawiono 2 lata temu

W SUMIE NAZWA POMPA I POMPOWTRYSKIWACZE SĄ BARDZO PODOBNE, WIĘC NIEDZIWNE, JAK KTOŚ SIĘ POMYLIŁ :D

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki