Czy zepsuty wtryskiwacz może stukać? - Musisz o tym wiedzieć!
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Tak, zepsuty wtryskiwacz paliwa może stukać lub wydawać dźwięki określone jako pukanie, cykanie czy świszczenie. Uszkodzony wtrysk stuka bardzo często z powodu nieprawidłowego spalania paliwa w komorach w silniku. Ponadto warto wiedzieć, że główne przyczyny wystąpienia stukającego wtrysku to:
- zabrudzone lub zniszczone części,
- niewłaściwa ilość wtryskiwanego paliwa - jeśli podzespoły są zatkane, mogą dawkować złe ilości oleju napędowego,
- nieprawidłowe ustawienia wtryskiwaczy, czyli np. niewłaściwe ciśnienie w częściach.
Stukanie wtryskiwaczy Common Rail to problemem, który może doprowadzić do poważnych uszkodzeń innych części układu paliowego. Wobec tego, jeśli podejrzewasz, że twoje wtryski są uszkodzone, warto przeprowadzić diagnostykę w celu zniwelowania problemu.
Jakie są objawy uszkodzenia wtryskiwaczy?
Uszkodzony wtryskiwacz może wykazywać objawy, takie jak:
- nierówna praca silnika cechująca się drganiami, niestabilnym obrotem i trudnościami w utrzymaniu stałej prędkości,
- dużo większe niż dotychczas zużycie paliwa,
- wyświetlenie się kontrolki silnika Check Engine na desce rozdzielczej,
- wydobywanie się czarnego lub szarego dymu z rury wydechowej,
- dźwięki spod maski takie jak stukotanie, klekotanie czy świszczenie (warto pamiętać, że stukający wtrysk wydaje inne hałasy na zimnym i ciepłym silniku).
Jeśli zauważysz któryś z powyższych objawów lub kilka z nich, zalecamy skontaktować się z serwisem zajmującym się silnikami wysokoprężnymi. Diagnoza i naprawa wtryskiwaczy jest ważna, aby zapewnić prawidłową pracę silnika, poprawić wydajność i zmniejszyć zużycie paliwa.
Jak sprawdzić który wtrysk stuka?

Aby sprawdzić, który wtrysk stuka, możemy przeprowadzić w domowych warunkach test przelewowy lub skontaktować się z serwisem, gdzie wtryski zostaną sprawdzone specjalistycznymi narzędziami. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie badania w domowych warunkach, warto wiedzieć, że test przelewowy może nam jedynie pomóc określić, który wtrysk jest zepsuty. Samodzielnie nie jesteśmy w stanie zregenerować awarii podzespołu, dlatego zawsze warto postawić na wizytę w serwisie, gdzie wtryski przejdą profesjonalną diagnostykę i ewentualną naprawę.
Co się dzieje, jak wtrysk leje?
Gdy wtrysk leje, mamy do czynienia z sytuacją zacięcia iglicy i dawkowania o wiele większej dawki paliwa niż jest to potrzebne. Lejącym wtryskiem nazywamy zawieszony podzespół w pozycji otwartej, przez co olej napędowy jest wtryskiwany w niekontrolowanych ilościach. Do zablokowania iglicy może dojść przez zabrudzenia, które osiadają się na delikatnych elementach wtrysków. Aby zniwelować problem lejących wtryskiwaczy, należy wymienić rozpylacz oraz założyć nowe uszczelnienia w konstrukcji podzespołu. Warto wiedzieć, że po takiej naprawie, zalecane jest dodatkowo regularne stosowanie preparatów do czyszczenia typu Liqui Moly czy Tec2000, aby zminimalizować ryzyko zapchania końcówki wtrysku zanieczyszczeniami.