Czy wtryski mają wpływ na DPF? Tak ma wyglądać ekologia?
DPF i wtryskiwacze są ze sobą powiązane, ponieważ ich prawidłowa praca jest niezbędna do nienagannego funkcjonowania jednostki napędowej i spełniania przez niego norm emisji spalin. Niewłaściwa praca wtryskiwaczy może prowadzić do zwiększonego osadzania się zanieczyszczeń na ściankach filtra DPF. Dzieje się tak, ponieważ nierównomiernie wstrzyknięte paliwo powoduje niepełne spalanie, przez co powstaje większa ilość sadzy. Z kolei zapchany lub uszkodzony filtr cząstek stałych negatywnie oddziałuje na wydajną pracę silnika. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. Poniżej przedstawimy kilka wskazówek, do których warto się stosować, aby zachować pełną wydajność filtra DPF oraz wtryskiwaczy:
1. Regularnie wymieniaj olej silnikowy wraz z filtrami.
2. Uzupełniaj tylko wysokiej jakości paliwo.
3. Nie hamuj ani nie przyspieszaj zbyt gwałtownie.
4. Wykonuj samoregenerację DPF poza miastem i czyść go w serwisie.
5. Sprawdzaj stan wtryskiwaczy, aby nie przegapić momentu ich regeneracji w bardzo dobrej cenie.
Jeśli chodzi o problem lejących wtrysków a DPF, to niestety usterka jednego podzespołu będzie miała wpływ między innymi na właściwe działanie filtra cząstek stałych.

Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

DPF a wtryski - jak to działa?
Wtryskiwacze i filtry cząstek stałych są zupełnie odrębnymi podzespołami. Wtryski podają paliwo do cylindrów, natomiast DPF / FAP ma za zadanie usuwać toksyczne związki ze spalin. To, co łączy filtr DPF i wtryski jest ich zdolność do zanieczyszczeń i usterek. Kluczowe jest więc uzupełnianie dobrej jakości paliwo i stosowanie się do odgórnie narzuconych zaleceń producenta. W przeciwnym razie pojazd nie będzie spełniać norm emisji spalin, a dodatkowo wystąpią kłopoty z jednostką napędową.
Wtryski i DPF - klucz do ekologii czy kolejne źródło problemów?

Wtryskiwacze oraz filtry cząstek stałych są dobre dla ekologii. Wtryski odpowiadają za dokładne dozowanie paliwa do cylindrów silnika. Dzięki temu spalanie jest efektywniejsze, a ilość wytwarzanych zanieczyszczeń jest mniejsza. Filtr DPF natomiast filtruje spaliny, usuwając z nich toksyczne związki, dzięki czemu nie zatruwają środowiska. Należy jednak mieć świadomość, że nieodpowiednie użytkowanie samochodu może być źródłem występowania wielu problemów. Zanieczyszczone wtryskiwacze podobnie jak filtr cząstek stałych wpływają na pogorszenie pracy jednostki napędowej, wzrost zużycia paliwa, jak również zwiększenie emisji spalin. Aby to powstrzymać, oba podzespoły muszą być regularnie sprawdzane i czyszczone. Co więcej, właściciel pojazdu musi pamiętać o stosowaniu się do innych zaleceń dotyczących prawidłowego użytkowania auta danej marki.
Co psuje DPF?
Główną przyczyną psucia się filtrów cząstek stałych jest ich zapchanie, ale także uszkodzona turbosprężarka, wtryskiwacze oraz jednostka napędowa. Zanieczyszczony filtr DPF jest naturalnym procesem z racji zatrzymywania przez podzespół cząstek PM. Oczywiście w celu utrzymania filtra cząstek stałych w jak najlepszej kondycji, należy pozwolić DPF się wypalić i regenerować go co jakiś czas w serwisie.
Komentarze