Czy uszkodzone wtryski mogą zwiększyć zużycie paliwa? Sprawdź i uniknij wysokich kosztów
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją
Tak, uszkodzone wtryski mogą zwiększyć zużycie paliwa i niestety nie jest to jedyna niedogodność związana z awarią wtryskiwaczy. Przyczyną większego poboru oleju napędowego mogą być tak zwane zawieszone wtryski, które dawkują paliwo w sposób ciągły i niekontrolowany. Z kolei przyczyną tego zjawiska są osady i brudy, które blokują swobodne poruszanie się iglicy i pozostawiają ją cały czas w pozycji otwartej. Większe zużycie paliwa może być też spowodowane lejącymi wtryskami, które także dozują więcej paliwa niż to konieczne, a powodem tej usterki są uszkodzenia mechaniczne rozpylacza.
Jeśli widzimy, że silnik pobiera więcej paliwa niż powinien i podejrzewamy, że wtryski mają wpływ na spalanie, warto możliwie szybko sprawdzić źródło problemu i je wyeliminować. Może bowiem dojść do znacznie większego stopnia awarii, która obejmie inne newralgiczne części samochodowe.
Czy wtryski mają wpływ na spalanie?
Wtryski jak najbardziej mają wpływ na spalanie – im bardziej precyzyjny wtrysk paliwa, tym mamy do czynienia z lepszym spalaniem. Przyczyną zwiększonego spalania w Dieslu mogą być np. zabrudzenia uniemożliwiające rozpylaczowi dozowanie odpowiedniej dawki paliwa. W przypadku awarii warto poddać wtryski regeneracji, co pozwoli odzyskać ich pierwotną wydajność i funkcjonalność. Jednak jeżeli po regeneracji wtryskiwaczy nasze auto nadal dużo pali, to może to świadczyć o źle przeprowadzonej usłudze lub też o braku wprowadzenia nowych kodów do sterownika silnika. Niemniej należy zweryfikować przyczynę takiego stanu rzeczy poprzez ponowną diagnostykę.
Po czym poznać, że wtryski są do wymiany?

Uszkodzone, rozkodowane wtryski poinformują nas o konieczności wymiany / naprawy na kilka sposobów. Z pewnością zauważymy utratę dawnej mocy i osiągów oraz nietypowe szarpanie czy drganie silnika. Uszkodzone w Dieslu wtryskiwacze spowodują też trudność z odpaleniem auta, większy pobór paliwa, czy też większą emisję spalin. Jednak aby upewnić się, czy wtryski można naprawić, czy całkowicie wymienić, należy udać się na profesjonalną diagnostykę, dzięki której poznamy dokładne parametry wtrysków i stopień ich zużycia.
Jak długo można jeździć z uszkodzonym wtryskiem?
Nie należy jeździć samochodem, który zasilają uszkodzone wtryski, gdyż przełoży się to nie tylko na znaczny spadek komfortu jazdy, ale także na eskalację uszkodzeń w obrębie układu paliwowego. Długotrwała jazda z awarią wtrysków może pociągnąć za sobą także awarię turbosprężarki, filtra DPF, a nawet może doprowadzić do uszkodzenia silnika. Co prawda nie trzeba natychmiastowo zatrzymywać auta po zaobserwowaniu objawów usterki, ale nie warto świadomie zwiększać kosztów związanych z naprawą.
Komentarze