Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Czy po wymianie wtryskiwacza trzeba kodować?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Kodowanie wtrysków Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Czy po wymianie wtryskiwacza trzeba kodować?
Czy po wymianie wtryskiwacza trzeba kodować?

Aktualnie wymiana wtryskiwacza w silniku wysokoprężnym, wiąże się z koniecznością jego kodowania niezależnie czy jest nowy, czy regenerowany. Jeśli wymieniamy wtryskiwacze, to znaczy, że kody IMA, które są obecnie zapisane w sterowniku, stają się nieaktualne, ponieważ parametry nowo zainstalowanego wtrysku zmieniają się. Należy więc wykasować poprzednie wartości i wprowadzić nowy kod IMA. W przypadku nowych wtrysków spisujemy go z korpusu, ponieważ został już obliczony przez producenta, natomiast w przypadku regenerowanych wtrysków generujemy nowy kod za pomocą stanowiska probierczego i dopiero wtedy wpisujemy go w sterownik. Na forach internetowych znajdziemy mnóstwo informacji na temat braku konieczności kodowania wtrysków, jednak dotyczy to starszych generacji. Nowoczesne systemy wtryskowe, jak i wymogi UE kładą duży nacisk na ograniczenie poziomu spalania, w związku z czym kodowanie jest niezbędne, ponieważ umożliwia pełną charakterystykę pracy wtryskiwacza.

Wymiana wtryskiwaczy – Na czym polega kodowanie wtryskiwaczy?

Nasi mechanicy często odpowiadają na pytanie, czy trzeba kodować wtryskiwacze po regeneracji. Wielu kierowców myśli bowiem, że czynność ta jest zbędna, niepotrzebna, nie zdając sobie sprawy z obecnych wymogów oraz konsekwencji idących za brakiem kodowania. Nadanie wtryskom kodów IMA umożliwiło dokładnie sprecyzować parametry dawki paliwa, a więc w pełni kontrolować pracę wtryskiwaczy. Dzięki wyrównaniu pracy wtryskiwaczy udało się znacznie ograniczyć poziom emitowanych spalin, zmniejszyć zużycie paliwa oraz o wiele polepszyć parametry użytkowe samochodów.

1. Wymiana wtryskiwacza – kodowanie – Generator kodów IMA

Wymiana wtryskiwacza – kodowanie
Wymiana wtryskiwacza – kodowanie

Regenerując własne wtryski lub decydując się na zakup podzespołów regenerowanych, konieczne jest wyliczenie im nowych kodów IMA. Wykonujemy to za pomocą specjalistycznego urządzenia diagnostycznego, na którym sprawdzane są parametry wtrysków. W profesjonalnych serwisach korzysta się z maszyny marki Bosch DCI 700, która posiada dedykowany program do generowania kodów IMA. Wszystko odbywa się automatycznie w czasie weryfikacji pracy wtryskiwaczy, gdyż komputer porównuje aktualne wartości wtrysków z wartościami zalecanymi przez producenta. Na koniec kasujemy poprzednie kody i prowadzamy do sterownika nowo wygenerowane.

2. Dlaczego należy kodować wtryskiwacze? – Wymiana wtryskiwaczy bez kodowania

Kodowanie wtrysków stało się obowiązkowe w momencie wprowadzenia w życie przepisów określających poziom emisji toksycznych spalin. Jednakże pełne sprecyzowanie parametrów pracy wtrysku przełożyły się na wiele zalet. Dzięki kodowaniu możemy wyrównać dawkę we wszystkich wtryskiwaczach, dzięki czemu silnik pracuje o wiele stabilniej i wydajniej. To z kolei pozwoliło na optymalizację procesu spalania oraz mniejsze zużywanie oleju napędowego. Niezakodowane wtryski mogą zachowywać się jak uszkodzone, ponadto takie podzespoły nie spełniają żadnych norm jakości.

Udostępnij wpis

Komentarze

Julia

Wystawiono 2 lata temu

Czy po wymianie wtryskiwacza trzeba kodować, zależy od rodzaju silnika i układu zasilania. W niektórych przypadkach wymiana wtryskiwacza nie wymaga kodowania, natomiast w innych przypadkach kodowanie jest konieczne. W przypadku wtryskiwaczy wielopunktowych (które dostarczają paliwo do wszystkich cylindrów silnika jednocześnie), kodowanie nie jest zazwyczaj wymagane po wymianie wtryskiwacza. Wtryskiwacze te są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby dostarczać stałą ilość paliwa do silnika, niezależnie od tego, czy są nowe czy używane. W przypadku wtryskiwaczy bezpośrednich (które dostarczają paliwo bezpośrednio do każdego cylindra silnika), kodowanie może być wymagane po wymianie wtryskiwacza. Wtryskiwacze te są zazwyczaj skalibrowane tak, aby dostarczać odpowiednią ilość paliwa do każdego cylindra silnika, więc ich wymiana może wpływać na sposób ich działania.

Czy ta opinia była pomocna?

Igor

Wystawiono 2 lata temu

Zależy to od rodzaju wtryskiwacza i samochodu. W niektórych przypadkach wymiana wtryskiwacza nie wymaga kodowania, ponieważ nowy wtryskiwacz jest już przygotowany do pracy i można go od razu zamontować. W innych przypadkach wymiana wtryskiwacza wymaga kodowania, ponieważ nowy wtryskiwacz musi zostać przypisany do odpowiedniego cylindra i ustawiony w taki sposób, aby dostarczał paliwo w odpowiedniej ilości i momencie. Aby sprawdzić, czy wymiana wtryskiwacza wymaga kodowania, należy zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu lub skontaktować się z producentem lub dostawcą wtrysków. Warto również zasięgnąć porady wykwalifikowanego specjalisty lub serwisu samochodowego, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Nieodpowiednie kodowanie wtryskiwacza może prowadzić do problemów z pracą silnika lub innych elementów układu zasilania, dlatego należy zlecić kodowanie wyłącznie wykwalifikowanej osobie lub serwisowi samochodowemu.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki