Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Czy można sprawdzić korekty wtryskiwaczy na zimnym silniku?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Sprawdzanie korekt na zimnym silniku

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Korekty wtryskiwaczy na zimnym silniku
Czy można sprawdzić korekty wtryskiwaczy na zimnym silniku?

Korekty wtryskiwaczy na zimnym silniku nie są rzetelnym zobrazowaniem ich rzeczywistej pracy w układzie paliwowym. Dlaczego? Ponieważ nierozgrzany silnik wymusza na wtryskiwaczach podawanie większej dawki paliwa, stąd wyniki pomiaru nie będą wiarygodne.

Co prawda, przeprowadzenie pomiarów na zimnym silniku może być przydatne dla diagnosty z uwagi na informacje na temat dysfunkcji w obrębie silnika. Wówczas korekty mogą wskazywać na: słabą kompresję, brak szczelności cylindrów lub uszkodzenie wtryskiwaczy. Awarie te mogą się na siebie nakładać, więc żeby ustalić konkretny powód awarii, należy przeprowadzić pomiar korekt według wskazanej przez producenta technologii.

Podsumowując: analiza korekt na zimnym silniku poinformuje nas o ogólnym stanie silnika, natomiast dopiero pomiar parametrów na rozgrzanej jednostce napędowej daje informacje na temat ewentualnych uszkodzeniach wtryskiwaczy.

1. Jak prawidłowo sprawdzić parametry wtryskiwaczy Common Rail?

Jeśli chcemy uzyskać informacje na temat realnych wartości wtryskiwaczy, powinniśmy uprzednio rozgrzać silnik do tak zwanej temperatury roboczej, która wynosi ok. 80°-90°C. Warto jednak wiedzieć, że temperatura ta jest różna dla każdego silnika, dlatego w zależności od modelu auta należy kierować się:

- procedurami ustalonymi przez producenta samochodu;
- temperaturą momentu otwarcia termostatu;
- minimalną temperaturą rozgrzania pojazdu, tj. 70°C;

Sprawdzanie korekt wtryskiwaczy odbywa się przy pomocy testera diagnostycznego, który zostaje podpięty do sterownika silnika. Najbardziej rzetelne wyniki pomiarów uzyskuje się na biegu jałowym, bo to właśnie wtedy silnik najbardziej wymaga równomiernej pracy (im szybciej jednostka napędowa się kręci, tym potencjalne nierówności i odchyłki są mniej widoczne). Dlatego właśnie korekty należy sprawdzać na luzie, ponieważ powyżej 1000 obrotów silnik wyłącza opcję korekt.

Jak właściwie odczytać parametry wtryskiwaczy uzyskane podczas testów?

W tym celu zawsze warto udać się do doświadczonego mechanika, który ma wiedzę na temat prawidłowych wartości wtrysków oraz tego, jak odczytać korekty wtryskiwaczy.

Jednak wszyscy kierowcy Diesli powinni wiedzieć, że:
Minusowa korekta wtrysku – informuje o konieczności zmniejszenia dawki;
Korekty wtryskiwaczy na plus – oznaczają potrzebę zwiększenia dawki paliwa.
Ustawienie prawidłowych wartości wtryskiwaczy za pomocą sterownika silnika pozwala wyrównać ich pracę, co oczywiście przekłada się na równomierną pracę silnika i komfort podróżowania.

Jak odczytywać korekty wtryskiwaczy?
Jak właściwie odczytać parametry wtryskiwaczy uzyskane podczas testów?

Udostępnij wpis

Komentarze

Robert

Wystawiono Rok temu

Tak, jest to możliwe. Podczas sprawdzania korekt wtryskiwaczy na zimnym silniku, mechanik będzie mógł zmierzyć ilość paliwa, która jest wtryskiwana przez wtryskiwacze podczas różnych etapów rozruchu silnika oraz podczas pracy silnika na biegu jałowym. W celu zmierzenia tego parametru, mechaniczne musi posiadać specjalistyczne urządzenie diagnostyczne i oprogramowanie. Jednak, aby uzyskać dokładniejsze i bardziej precyzyjne wyniki, silnik powinien być rozgrzany i pracować w optymalnych warunkach. Dlatego zaleca się, aby diagnostyka wtryskiwaczy wykonywana była po kilku minutach od uruchomienia silnika.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki