Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Czy kolejność wtrysków ma znaczenie?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Kolejność wtryskiwaczy

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Czy kolejność wtrysków ma znaczenie?
Czy kolejność wtrysków ma znaczenie?

Kolejność wtryskiwaczy ma ogromne znaczenie dla zrealizowania prawidłowej diagnostyki, naprawy i wymiany tych podzespołów. Dlatego na etapie montażu i demontażu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na numerację wtryskiwaczy. Sposób liczenia wtryskiwaczy / cylindrów może różnić się w zależności od modelu samochodu i rodzaju silnika, dlatego, aby uniknąć problemów i usterek, należy sugerować się instrukcją napisaną przez producenta danych wtrysków. Popularnym przykładem jest sposób numeracji wtrysków w pojazdach marki Opel i Renault, gdzie w Oplu liczymy je od strony rozrządu, natomiast w Renault od strony skrzyni biegów. Prawidłowa instalacja wtryskiwaczy jest też bardzo istotna dla poprawnie wykonanego kodowania wtrysków w sterowniku silnika. Złe umiejscowienie wtrysków może spowodować wystąpienie objawów podobnych do awarii wtryskiwaczy.

Kolejność wtryskiwaczy – Jak liczyć kolejność cylindrów Renault?

Jak już wiemy, kolejność wtrysków, jak i wiedza na temat tego, od której strony liczymy wtryski odgrywa ważną rolę podczas diagnostyki i naprawy, stąd też tak istotna jest ich prawidłowa instalacja. Kolejność wtryskiwaczy została opisana w procedurze naprawy producenta danych podzespołów, więc aby uniknąć pomyłki, należy się ściśle do niej stosować. Sposób liczenia wtrysków może się różnić, dlatego przy ich wyjmowaniu i instalacji powinno zachować się szczególną ostrożność. Dobrym przykładem są samochody marki Renault, w których wtryski liczymy od strony skrzyni biegów, czyli inaczej niż w innych pojazdach.

1. Kodowanie wtryskiwaczy – Numeracja wtryskiwaczy

Kodowanie wtryskiwaczy
Kodowanie wtryskiwaczy

Prawidłowa instalacja wtryskiwaczy ma duże znaczenie także dla procesu kodowania. Załóżmy, że wymiany wymaga jeden uszkodzony wtryskiwacz cylindra numer 4. W takim przypadku należy wyjąć podzespół, a po montażu nowego, zakodować w sterowniku, wybierając odpowiednią opcję w programie diagnostycznym. Nowy kod znajduje się na wtryskiwaczy, natomiast poprzednie wartości adaptacyjne trzeba usunąć, aby sterownik mógł wykryć i zapamiętać nowe parametry. Oczywiście w przypadku wymiany jednego wtrysku, kolejność wtrysków nie sprawi problemu, jednak przy naprawie wszystkich, należy już zapamiętać, który i gdzie był zainstalowany, żeby nie doszło do pomyłki.

2. Programowanie wtryskiwaczy

W autoryzowanym serwisie do kodowania wtrysków służy urządzenie marki Bosch DCI 700. Z jego pomocą możemy automatycznie wygenerować nowe kody dla regenerowanych wtryskiwaczy. Natomiast do kodowania wtryskiwaczy w sterowniku służy komputer diagnostyczny, który łączymy właśnie ze sterownikiem. Następnie wybieramy odpowiedni moduł i wpisujemy nowo pozyskane kody. Kodowanie wtrysków stało się obowiązkowe w momencie wejścia w życie europejskich norm dotyczących poziomu emisji spalin. Programowanie wtryskiwaczy pozwala wyrównać i sprecyzować dawkę paliwa, a to z kolei przekłada się na lepsze spalanie, mniejsze zużycie paliwa i znacznie lepsze parametry użytkowe pojazdu.

Udostępnij wpis

Komentarze

Damian

Wystawiono 2 lata temu

Kolejność wtrysków ma znaczenie w układach zasilania silników z zapłonem samoczynnym, takich jak silniki benzynowe i diesel. W tych układach, wtryskiwacze służą do wtrysku paliwa do komory spalania w odpowiednim momencie cyklu pracy tłoka. Kolejność wtrysków ma wpływ na to, jak paliwo jest rozpylane w komorze spalania i w jaki sposób jest spalane. W silnikach benzynowych z wtryskiem pośrednim (systemy wtrysku MPI), kolejność wtrysków jest zazwyczaj ustawiona tak, aby wtrysk paliwa następował w momencie, gdy tłok osiąga górny punkt skoku (GDC). W silnikach diesel z wtryskiem bezpośrednim (systemy wtrysku CR), kolejność wtrysków jest zazwyczaj ustawiona tak, aby wtrysk paliwa następował podczas kompresji (ok. 70-80% skoku tłoka). Prawidłowa kolejność wtrysków jest ważna dla prawidłowego działania silnika i jest odpowiedzialna za wytwarzanie mocy i momentu obrotowego. Jeśli kolejność wtrysków jest nieprawidłowa, może to prowadzić do nieefektywnego spalania paliwa, a tym samym do obniżenia mocy i wydajności silnika.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki