Czy kodowanie wtryskiwaczy po regeneracji lub ich wymianie jest niezbędne? - opinia fachowca
Kodowanie wtryskiwaczy paliwa po przeprowadzeniu regeneracji, jak i ich wymianie jest niezbędne. Parametry, według których dotychczas pracowały wtryskiwacze, są po pierwsze niepoprawne, a po drugie nieaktualne.
Po regeneracji w pierwszej kolejności należy wtryskiwacze przetestować na stole probierczym, aby komputer mógł obliczyć nowe kody IMA, a następnie zaktualizować je w sterowniku jednostki napędowej. W innym przypadku wymuszałaby ona na zregenerowanych wtryskach pracę według wartości, jakie wykazywały niesprawne podzespoły.
Informacje zawarte w kodzie IMA określają precyzyjnie parametry pracy wtryskiwaczy paliwa i są indywidualne dla każdego z komponentów. Aby sterownik mógł takie parametry zastosować, niezbędne jest ich wprowadzenie. Kierowcy, którzy zastanawiają się, czy należy kodować wymieniane bądź regenerowane wtryski paliwa, muszą wiedzieć, że jest to konieczne również z prawnego punktu widzenia, dlatego, że producentów wtryskiwaczy obowiązują normy emisji spalin, a jedynie określone parametry dawki wtrysku paliwa są w stanie zapewnić prawidłowy proces spalania oleju napędowego.
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |
Dlaczego należy kodować wtryskiwacze?
- Prawidłowa praca silnika, niezakodowane wtryskiwacze mogą nierównomiernie dawkować paliwo, co będzie skutkowało niestabilnym działaniem silnika, jego szarpaniem, zadymieniem, jak i innymi problemami. Kodowanie wtrysków zapewnia ich równą pracę, co przekłada się bezpośrednio na pracę silnika, jak i na płynniejszą oraz bardziej komfortową jazdę.
- Optymalne dawkowanie paliwa, to dzięki kodowaniu wtryskiwaczy sterownik silnika może precyzyjnie określić, ile oleju napędowego należy wtrysnąć do komory spalania podczas każdego cyklu jego pracy. Pozwala to uzyskać optymalny stosunku paliwa do powietrza, co przekłada się na lepsze osiągi jednostki napędowej oraz niższe zużycia oleju napędowego.
- Większa trwałość silnika, nieprawidłowa praca wtrysków może prowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej, a następnie do wystąpienia innych usterek. Prawidłowe zakodowanie podzespołów pomaga wyeliminować takie problemy, co przekłada się na wydłużenie żywotności jednostki napędowej pojazdu.
Czy wtryskiwacze mogą się rozkodować?
Wtryskiwacze paliwa nie mogą się samoczynnie rozkodować. O ich rozkodowaniu możemy mówić w kontekście stopniowej utraty ich prawidłowych parametrów pracy. Proces ten postępuje stopniowo, a związek ma z naturalnym zużywaniem się wtryskiwaczy.
W takich sytuacjach właściwości wyeksploatowanych komponentów przestają odpowiadać tym określonym przez producenta. Uznać można wówczas, że kod IMA staje się nieaktualny.
Kodowanie wtryskiwaczy paliwa pozwala uzyskać równomierną dawkę paliwa we wszystkich podzespołach, co bezpośrednio przekłada się na regulaminową ilość emitowanych spalin.
Brak kodowania komponentów wiązał się będzie z nierówną pracą wtrysków, tym samym silnika i może także spowodować, że sterownik jednostki napędowej będzie nakładał na wtryski nieaktualne, a więc i niepoprawne parametry pracy.
Co się stanie, gdy nie zakoduje wtryskiwaczy?
Niezakodowanie wtryskiwaczy paliwa może spowodować wystąpienie szeregu problemów z jednostką napędową. Kierowca pojazdu z niezakodowanymi wtryskami zaobserwuje większe spalanie paliwa, a także zwiększy się emisja spalin. Co więcej, dochodzi do znacznego obniżenia mocy oraz osiągów silnika.
Również, gdy podzespoły zostaną źle zakodowane, silnik może nierówno pracować, szarpać i mieć problemy z utrzymaniem stałych obrotów. W przypadku wystąpienia wymienionych symptomów należy jak najszybciej zgłosić się do serwisu samochodowego, który zajmuje się kodowaniem wtryskiwaczy. Specjalista powinien szybko zdiagnozować problem i ponownie zakodować wtryski, używając właściwego oprogramowania.
Komentarze