Co to znaczy, że wtrysk leje?
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu kilometrów |

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!
- nowe
- regenerowane na wymianę
- używane z gwarancją

Lejący wtryskiwacz oznacza sytuację, w której w sposób ciągły podaje on paliwo. Przyczyną tego typu usterki jest zablokowana w pozycji otwartej iglica. Z kolei zacięcie się wtryskiwacza powodują zalegające na nim osady i zanieczyszczenia. Zabrudzenie wtryskiwaczy jest naturalnym następstwem eksploatowania pojazdu, jednak kierowcy także przyczyniają się do takiego stanu rzeczy, tankując niewłaściwy olej napędowy. Do lejących wtryskiwaczy doprowadzamy także poprzez ignorowanie pierwszych objawów zabrudzonych wtrysków, które w konsekwencji nie mają możliwości prawidłowo dozować paliwa. Aby zapobiec uszkodzeniu wtryskiwacza i jego drobnych elementów, konieczne jest stosowanie dobrego jakościowo paliwa oraz profilaktyczne czyszczenie wtrysków.
Wtrysk leje do przelewu – dlaczego wtryskiwacz przelewa?
Zablokowany zaworek przelewowy powoduje nie tylko niepoprawne wtryskiwanie paliwa, ale właśnie lanie paliwa do przelewu. W praktyce oznacza to, że olej napędowy, który docelowo miał trafić do komory spalania, wraca w większej ilości z powrotem do przewodów przelewowych. Zastanawiając się, dlaczego wtrysk przelewa, ponownie należy odświeżyć temat zabrudzonych wtryskiwaczy, ponieważ to właśnie zanieczyszczenia utrudniają wtryskom wykonywanie swojej funkcji. Warto więc wiedzieć, że objawy wtrysku, który leje na przelew, wyeliminuje dokładne czyszczenie, przeprowadzone najlepiej w profesjonalnym warsztacie samochodowym.
1. Test przelewowy wtryskiwaczy – dyskusja, analiza wyników – lejące wtryski diesel
Analiza wyników testu przelewowego pozwoli wskazać, który wtryskiwacz nieprawidłowo dawkuje paliwo. O uszkodzeniu wtrysku świadczy przekroczenie dopuszczanej ilości oleju napędowego, który znajduje się w użytej do testu menzurce. Przyjmuje się, że wtrysk powinien zostać poddany naprawie po przekroczeniu wartości 4 mg. Paliwo oczywiście może znaleźć się w naczynku, ale powinno utrzymać się w przedziale 1,5 – 2,5 mg zmierzone w czasie jednego cyku pracy cylindra. Test przelewowy wykonuje się w celu diagnozy tak zwanych lejących w dieslu wtryskiwaczy.
2. Wtrysk leje – skutki takiej usterki
Zignorowanie lejących wtryskiwaczy może mieć tragiczne w skutkach konsekwencje dla pozostałych newralgicznych części naszego samochodu. Rozrzedzony przez lejące się paliwo olej silnikowy traci swoje właściwości, przez co przestaje zabezpieczać turbosprężarkę oraz jednostkę napędową. Z kolei będące wynikiem lania wtrysków niepoprawne spalanie się paliwa znacznie zwiększa ilość emitowanych cząstek stałych, co skutkuje o wiele szybszym zużyciem się filtra DPF.

3. Jak rozpoznać lejące wtryski? – objawy awarii
Lejące wtryskiwacze rozpoznamy po kłębach spalin, które zaczną unosić się za naszym autem. Będą w kolorze czarnym i zauważymy je zwłaszcza w czasie przyspieszania. Innym objawem takiej usterki będą trudności w uruchomieniu samochodu, a także niespodziewanie gasnący samochód, co dzieje się głównie na tzw. luzie. Obroty na desce rozdzielczej zaczną specyficznie falować, a silnik nieprzyjemnie szarpać. Ewidentnym symptomem awarii jest zapalenie się kontrolki informującej o błędzie, a czasem wejście pojazdu w tryb awaryjny.
Komentarze
Andrzej
Wystawiono 2 lata temu
Jeśli mówi się, że wtrysk leje, oznacza to, że wtryskiwacz paliwa w samochodzie nie działa prawidłowo i wycieka ono z niego podczas pracy silnika. Może to być spowodowane uszkodzeniem uszczelki lub innych elementów wtryskiwacza lub też jego zanieczyszczeniem lub zużyciem. W przypadku, gdy wtrysk leje, należy go jak najszybciej naprawić lub wymienić, ponieważ może to prowadzić do nieefektywnego spalania paliwa i nieprawidłowych działań silnika. Może to również powodować wzrost emisji szkodliwych spalin i obniżenie osiągów pojazdu.
Czy ta opinia była pomocna?