Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Co to jest wtryskiwacz piezoelektryczny?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
CENA Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
CZAS REALIZACJI 24 - 48 godzin
GWARANCJA 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów

wtryskiwacz piezoelektryczny

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Co to jest wtrysk piezoelektryczny?
Co to jest wtryskiwacz piezoelektryczny?

Wtryskiwacz piezoelektryczny jest to podzespół układu paliwowego odpowiedzialny za rozpylenie paliwa bezpośrednio do komory spalania. Wtryskiwacze piezoelektryczne rozpoczynają pracę, a więc rozpylają olej napędowy w momencie dotarcia prądu do materiału piezoelektrycznego. Impuls ten przekazywany jest ze sterownika silnika, który opierając się na informacjach docierających z czujników oraz na podstawie obciążenia silnika, decyduje o momencie i wielkości wtrysku. Konstrukcja wtrysku piezoelektrycznego umożliwia nawet 7 wtrysków w czasie jednego cyklu pracy jednostki napędowej. Tak zwany wstępny wtrysk oraz wiele dotrysków pozwala zachować w komorze spalania stałe ciśnienie, przez co proces spalania paliwa jest znacznie efektywniejszy niż w przypadku poprzednich rozwiązań (wtryskiwaczy elektromagnetycznych, pompowtryskiwaczy). Najnowsza generacja technologii Common Rail gwarantuje dużą precyzję dawkowania oraz spalania paliwa.

Wtryskiwacze elektromagnetyczne i piezoelektryczne – zasada działania

Zasada działania w przypadku obu wtryskiwaczy jest podobna, choć różnią się pod kątem budowy. Wtryski elektromagnetyczne rozpylają paliwo pod wpływem impulsu elektrycznego przesyłanego ze sterownika, który to z kolei prowadzi do otwarcia zaworu. W piezoelektrykach trzpień i elektromagnes zastąpiono materiałem piezoelektrycznym, który zmienia swą objętość pod wpływem impulsu, co dodatkowo skutkuje zwiększeniem skoku siłownika piezoelektrycznego. Zastosowano w nich także dodatkowy przetwornik hydrauliczny.

1. Wtryskiwacze piezoelektryczne i ich uszkodzenia – Jak rozpoznać wtryskiwacz piezoelektryczny?

Najbardziej wrażliwym na uszkodzenia elementem jest iglica rozpylacza, ponieważ pracuje ona w bardzo dużym ciśnieniu i wysokiej temperaturze, a co więcej, wykonuje bardzo dużo cykli otwierania i zamykania w krótkim czasie. Uszkodzona iglica przekłada się oczywiście na niepoprawny sposób dawkowania paliwa, co z pewnością odczujemy w czasie jazdy (szarpania auta, gaśnięcie, kopcenie z rury). Zastanawiając się, z jakim rodzajem wtrysku mamy do czynienia, warto wiedzieć, że piezoelektryki rozpoznamy przede wszystkim po tym, iż w przeciwieństwie do elektromagnetycznych posiadają materiał piezoelektryczny, który wbudowany jest wewnątrz wtrysku. Ponadto, „piezaki” potrzebują wyższego napięcia do rozpoczęcia pracy wtrysku (wynosi ono 160 V i więcej).

2. Wtryskiwacze Common Rail – Elektromagnetyczne i piezoelektryczne – 2.0 TDI

Wtryskiwacze są głównym ogniwem technologii Common Rail, która zasila jednostki napędowe Diesla. Wtryskiwacze swoją popularność zyskały, będąc instalowane w silnikach 1.9 TDI, natomiast wersje 2.0 były nie tylko bardziej awaryjne, ale i mniej trwałe. Producenci musieli więc zmodyfikować technologie tak, by dodatkowo sprostać coraz bardziej restrykcyjnym normom emisji spalin. Analizując, jaka jest różnica między wtryskiwaczami elektromagnetycznymi a wtryskami piezoelektrycznymi, należy zwrócić uwagę na budowę, ciśnienie oraz ilość wtrysków paliwa.

Wtryski Common Rail
Wtryskiwacze Common Rail

3. Wtryskiwacz piezoelektryczny – Wytrzymałość wtryskiwaczy piezoelektrycznych

Z racji swojej niezwykłej precyzyjności i obciążeń, jakie działają na wtryski piezoelektryczne, ich wytrzymałość jest krótsza niż wtrysków elektromagnetycznych. Często jest tak, że po przejechaniu 150 tysięcy kilometrów konieczna jest ich naprawa lub całkowita wymiana. Warto jednak wiedzieć, że, na ostateczną żywotność piezoelektryków wpływa odpowiedni styl jazdy i szczególna dbałość o ich odpowiedni stan techniczny. Komfort jazdy, jak i wzrost parametrów użytkowych pojazdu zawdzięczamy właśnie wtryskiwaczom piezoelektrycznym, jednak musimy liczyć się z tym, że po prostu szybciej się zużywają, więc coś za coś.

Udostępnij wpis

Komentarze

Robert

Wystawiono Rok temu

Wtryskiwacz piezoelektryczny to rodzaj wtryskiwacza paliwa, który jest wykorzystywany w układach wtrysku paliwa w samochodach. Wtryskiwacze piezoelektryczne charakteryzują się zdolnością do bardzo precyzyjnego dozowania paliwa oraz szybkiego reagowania na zmiany w pracy silnika. Wtryskiwacze piezoelektryczne działają na zasadzie piezoelektryczności, czyli zjawiska polegającego na zmianie wymiarów niektórych materiałów pod wpływem działania siły elektrycznej. Wtryskiwacze piezoelektryczne składają się z piezoelementu, który jest wytwarzany z tlenku krzemu, a także z elektrody i specjalnej cewki elektromagnetycznej. Wtryskiwacze piezoelektryczne są coraz częściej stosowane w układach wtrysku paliwa w samochodach, ponieważ pozwalają na precyzyjne dozowanie paliwa oraz uzyskanie wysokiej mocy i wydajności silnika.

Czy ta opinia była pomocna?

Juleeczek_k

Wystawiono 2 lata temu

Dobrze, że w artykule jest opisana zasada działania piezoelektrycznego i elektromagnetycznego wtryskiwacza. Nie byłem wcześniej dobrze zorientowany w tym temacie.

Czy ta opinia była pomocna?

Norbert

Wystawiono 2 lata temu

Piezoelektryczne znajdziemy w nowych Dieslach, ale podobno są mniej trwałe. W sumie to nie dziwne, skoro pracują pod takimi obciążeniami. Tylko czekać, aż znowu wejdzie coś nowego.

Czy ta opinia była pomocna?

gumiś_64748

Wystawiono 2 lata temu

Dzięki temu tekstowi zdobyłem nową wiedzę, tym razem o wtryskiwaczach piezoelektrycznych. Przekazuję dalej!

Czy ta opinia była pomocna?

Arek

Wystawiono 2 lata temu

Dobrze opisany temat o wtryskiwaczach piezoelektrycznych. Warto przeczytać ten artykuł!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki