Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Jaka jest różnica między wtryskiwaczami elektromagnetycznymi a wtryskami piezoelektrycznymi?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Różnice między wtryskiwaczami

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Podstawową różnicą między piezoelektrykami a klasycznymi wtryskami elektromagnetycznymi jest obecność w tych pierwszych krystalicznego elementu piezoelektrycznego, zamiast elektromagnesu. Różnią je zatem sposoby generowania energii oraz możliwości precyzyjnej kontroli wtrysku paliwa. Poza tym wtryskiwacze elektromagnetyczne są tańsze i łatwiejsze w regeneracji, wtryski piezoelektryczne zaś zapewniają lepsze osiągi, są szybsze i bardziej wydajne, choć bywa, że ich naprawa jest utrudniona.

1. Rozwój diesla

Technologia wraz z upływającym czasem zmienia się i ewoluuje, a silniki wysokoprężne diesla nie pozostały w tyle za pędzącym rozwojem w dobie rewolucji przemysłowej. Zmieniły się nie tylko osiągi silników, ale również cały wykorzystywany w nich osprzęt. Doskonałym i często przytaczanym przykładem jest turbodoładowany silnik diesla z Volkswagena Golfa. Jeszcze 10 lat temu moc takiego silnika nie przekraczała 75 koni. Dziś jest to ponad 170. Co sprawiło, że udało się sięgnąć takich pułapów, które jeszcze niedawno były nie do zdobycia w technologii wtryskiwaczy?

Jaka jest różnica między wtryskiwaczami elektromagnetycznymi a wtryskami piezoelektrycznymi?

Jaka jest różnica między wtryskiwaczami elektromagnetycznymi

a wtryskami piezoelektrycznymi?

2. Ograniczenia konstrukcyjne wtryskiwaczy

 Jednym z podstawowych problemów w eksploatacji silników samozapłonowych było utrzymywanie stałego ciśnienia wewnątrz komory spalania w silniku. Problem ten był wywołany fizycznymi ograniczeniami konstrukcyjnymi wtryskiwaczy. Zastosowane sterowanie zaworami uniemożliwiało uzyskanie częstotliwości pracy przekraczającej 3 do 4 dawek wtrysku na jeden cykl pracy czterosuwowego tłoka. Stąd również wzięła się potoczna nazwa starych technologicznie silników diesla – klekoty. Powód jest prosty – stare diesle hałasowały, kultura pracy silnika była na niskim poziomie, a wszystko to z powodu spalania detonacyjnego wywołanego niskim rozpyleniem mieszanki paliwowo-powietrznej. Co ograniczało i wciąż niekiedy ogranicza wtryskiwacze? Fizyka. Jak to rozumieć? Zasada działania wtryskiwacza sprawia, że zawór elektromagnetyczny otwiera się pod wpływem impulsu elektrycznego wysyłanego przez sterownik silnika i uruchomieniu elektromagnesu, ale zamyka się pod wpływem siły sprężyny i ciśnienia paliwa nad talerzykiem, przez co powstają ograniczenia w szybkości jego reakcji. W celu wyeliminowania tego zjawiska zastosowano więc sterowanie piezoelektryczne. Tak powstało urządzenie, które wypiera wtryskiwacz elektromagnetyczny - wtryskiwacz piezoelektryczny.

wtryskiwacz elektromagnetyczny - wtryskiwacz piezoelektryczny

wtryskiwacz elektromagnetyczny - wtryskiwacz piezoelektryczny

3. Piezoelektryki, czyli najnowocześniejsze rozwiązanie w służbie diesla

 Jaka jest różnica między wtryskiwaczami elektromagnetycznymi a wtryskami piezoelektrycznymi? Sama nazwa piezoelektryk towarzyszy nam w życiu codziennym, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy. Materiał piezoelektryczny to taki który pod wpływem stresu generuje wyładowania elektryczne, słowem produkuje energię elektryczną pod wpływem siły nacisku. Bardzo popularne zastosowanie, jakie znalazły materiały piezoelektryczne to popularne zapalniczki z "pstryczkiem". We wtryskiwaczach piezoelektrycznych zjawisko to wykorzystano w odwrotny sposób – poprzez dostarczenie energii elektrycznej, zmienia się kształt piezoelektryka, a co za tym idzie, zmusza do pracy siłownik piezoelektryczny, którego praca umożliwia zamykanie i otwieranie zaworu, warunkującego wtrysk paliwa. Zastosowanie tego rozwiązania technologicznego dało możliwość zwiększenia ilości wtrysków paliwa na jeden cykl pracy tłoka nawet do 8. Pozwoliło to na zauważalną poprawę kultury pracy silnika – to znaczy na wyrównanie ciśnienia pracy tłoka, zminimalizowanie zjawiska spalania detonacyjnego oraz realizowanie tak zwanych dotrysków. Wszystkie te cechy razem sprawiły, że siłowniki piezoelektryczne stosowane są przez wszystkich znaczących producentów we wtryskiwaczach piezoelektrycznych, w tym: Denso, Bosch, Delphi, oraz Siemens Continental VDO.

Sprawdzanie wtryskiwacza elektromagnetycznego
Sprawdzanie wtryskiwacza elektromagnetycznego

Czy to prawda, że piezo się psuje i nie da się go naprawić?

 To nie do końca prawda. Wtryskiwacze piezoelektryczne wymagają szczególnej uwagi, ponieważ są to urządzenia bardzo delikatne, jednak ich żywotność nie jest tak zastraszająco niska, jak twierdzą ich przeciwnicy. Co prawda znacząco spada, jeśli nie zachowujemy zasad dobrej eksploatacji układu Common Rail wyposażonego w takie wtryskiwacze, jednak właściwa higiena pracy układu zapewni im długą i bezawaryjną pracę. Jeśli jednak doszło już do uszkodzenia albo znacząco spadły osiągi, to wciąż nie jest to powód do paniki. Budowa wtryskiwacza piezoelektrycznego diesla sprawia, że można czyścić je i kodować jak zwyczajne wtryskiwacze elektromagnetyczne, co daje możliwość przywrócenia im oryginalnych osiągów, jednak sterowanie za pomocą stosów piezoelektrycznych (naprzemiennie poukładane metalowe blaszki i kryształy piezoelektrycznego kwarcu) jest nieregenerowalne. Są to na tyle precyzyjne urządzenia, że producenci nie przewidują możliwości ingerencji w ich budowę. Nie dostarczają technologii regeneracji i nie przewidują tego na najbliższą przyszłość. Stąd też opinia, że wtryskiwacze piezoelektryczne i regeneracja nie idą w parze. Jeśli jednak nie dopuścimy do tego, żeby wtryskiwacze zarosły nam brudem, będziemy je okresowo czyścić i dbać o pozostałe podzespoły, możemy mieć pewność, że posłużą nam znacznie dłużej, niż zakłada obiegowa opinia. Biorąc pod uwagę, jak dużo trzeba zapłacić za nowe wtryskiwacze piezoelektryczne, cena okresowej regeneracji wcale nie wydaje się tak wysoka.

Skoro znalazłeś się na naszej stronie, mogłeś również szukać:
- wtryskiwacze piezoelektryczne regeneracja,
- wtryskiwacze piezoelektryczne cena,
- wtryskiwacz elektromagnetyczny,
- wtryskiwacz piezoelektryczny wikipedia,
- wtryskiwacze common rail cena,
- wtryskiwacze piezoelektryczne denso,
- wtryskiwacze piezoelektryczne delphi,
- wtryskiwacze elektromagnetyczne bosch.

Udostępnij wpis

Komentarze

Hektor

Wystawiono Rok temu

Wtryskiwacze elektromagnetyczne i wtrysk piezoelektryczny to dwa różne rodzaje wtryskiwaczy, które różnią się sposobem działania. Wtryskiwacze elektromagnetyczne są najczęściej stosowane w silnikach diesla. Zasada ich działania polega na wykorzystaniu elektromagnesu, który otwiera i zamyka zawór nastawny końcówki wtryskiwacza, kontrolując ilość paliwa wtryskiwanego do komory spalania. Elektromagnes jest zasilany prądem elektrycznym, który jest kontrolowany przez komputer pokładowy (ECU) i jest dostosowywany do potrzeb silnika. Wtrysk piezoelektryczny natomiast, to rodzaj wtryskiwacza, który działa na zasadzie piezoelektryczności. Wbudowany w wtryskiwacz piezoelement jest wystawiony na działanie napięcia elektrycznego, co powoduje jego skurcz. Ten skurcz jest przenoszony na dyszę wtryskiwacza, która otwiera się i umożliwia wtryskiwanie paliwa. Wtryskiwacze piezoelektryczne pozwalają na bardziej precyzyjne dawkowanie paliwa, co przyczynia się do lepszej efektywności silnika i mniejszej emisji spalin.

Czy ta opinia była pomocna?

rafalg

Wystawiono 3 lata temu

Piezo są naprawialne w zakresie części mechanicznej, sam stos jedynie wymiana na używany. Nowych cewek nie ma ponieważ producent nie widzi w tym żadnego interesu. Sam mam problem z wtryskami Conti VDO w 1.6 TDCi, na razie próbuję zrobić wycenę regeneracji. Jak przekroczy próg połowy kosztów nowych to nie ma sensu naprawiać.

Czy ta opinia była pomocna?

Leon

Wystawiono 3 lata temu

Wtryski piezo można regenerować? Są opinie podzielone! A na jakich częściach dochodzi do regeneracji, wymiany? Oryginały Bosch?

Czy ta opinia była pomocna?

Maciej

Wystawiono 4 lata temu

Artykuł ciekawy, nie ma jednak nic wspólnego z tytułem. Brak wskazania istotnych różnic pomiędzy wspomnianymi rozwiązaniami w zakresie budowy i działania wtryskiwaczy.

Czy ta opinia była pomocna?

Michał

Wystawiono 4 lata temu

Artykuł ciekawy chiciaż przydało by się trochę więcej szczegółów, np. Odnośnie sprzętu i oprogramowania do wpisywania kodów IMA oraz adaptacji w sterownikach silnika. Uważam, że każdy kto kupił i ma swój samochód i jego wiedza i umiejętności na to pozwalają ma prawo do naprawy tego samochodu. Niestety producenci samochodów nie dają takich możliwości co jest ograniczeniem wolności wyboru. Cena sprzętu diagnostycznego nie uzasadnia jego ceny produkcji. Tak więc przydało by się więcej konkretnych przykładów np. jak się koduje i adaptuje wtryskiwacze w volvo, fordzie i innych markach, jakie oprogramowanie i sprzęt jest potrzebny.

Czy ta opinia była pomocna?

Ernest

Wystawiono 4 lata temu

ciekawy artykuł, szkoda że wtryskiwaczy piezo nie można naprawić,co ile powinien odbywać się etap czyszczenia tych wtryskiwaczy? czy to zależy od czasu czy od przebiegu auta? Czy porostu jak zacznie się coś dziać?

Czy ta opinia była pomocna?

Gabriel

Wystawiono 4 lata temu

Bardzo ciekawe artykuły, dowiedziałem się o zasadzie działania wtryskiwaczy elektromagnetycznych. Nie do końca było to dla mnie kiedyś takie jasne.

Czy ta opinia była pomocna?

Karol23

Wystawiono 5 lat temu

@Gutek na szczęście piezo nie psują się tak często jak zwykłe wtryski do diesli.

Czy ta opinia była pomocna?

Gutek

Wystawiono 5 lat temu

Uspokoiliście mnie, że piezo z mojego auta też można regenerować i zakup nowych nie jest jedyną opcją : )

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki