Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Co psuje się w pompowtrysku?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Usterki pompowtrysku

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Co psuje się w pompowtryskiwaczu?
Co psuje się w pompowtrysku?

W pierwszej kolejności do wymiany będą uszczelniacze. Jedną z awarii pompowtryskiwaczy, która objawia się np. gaśnięciem silnika, jest zatkanie się dysz pompowtrysku. Jest to spowodowane nagromadzeniem się w nich zabrudzeń, które to z kolei są głównym powodem niesprawności pompowtrysków. Kiedy z wydechu zacznie wydobywać się większa niż zwykle ilość białego dymu, należy sprawdzić szczelność pompowtrysków, ponieważ jest to objaw uszkodzonych uszczelniaczy pompowtryskiwaczy. Wówczas usterka polega na dostającym się do komory spalania oleju silnikowym. Natomiast najbardziej kosztowna usterka dotyczy uszkodzenia wałka rozrządu, a dokładniej wyłamania krzywek pierścienia zamontowanych na wałku. Na szczęście tego typu awaria zdarza się stosunkowo rzadko. Reasumując, najczęstszą usterką pompowtrysku jest zwyczajne zużycie eksploatacyjne jego elementów.

Pompowtryskiwacze: budowa, zasada działania i awarie – Pompowtryskiwacz 1.9 TDI

Pompowtrysk to mechanizm, który odpowiada przede wszystkim za kompresję paliwa oraz jego rozpylenie w komorze spalania. Jego konstrukcja opiera się na połączeniu funkcjonalności wtryskiwacza oraz pompy. Jednym z ważnych elementów pompowtrysków jest elektrozawór, ponieważ to właśnie on decyduje o częstotliwości wtrysku, jak i o dawce oleju napędowego. Pompowtryskiwacze są mało awaryjne, wydajne, a główną zaletą systemu, który zasilają, jest możliwość stworzenia wysokiego ciśnienia – nawet 2400 barów.

1. Pompowtryskiwacze. Jakie są objawy ich usterek? Czy warto je regenerować, czy od razu wymienić? – Usterki pompowtryskiwaczy

Awarię pompowtrysków rozpoznamy po problemach z rozruchem, szarpiącym silniku czy większym zużyciu paliwa. W przypadku wystąpienia takich objawów warto sprawdzić stan techniczny pompowtrysków, ponieważ najprawdopodobniej są uszkodzone i wymagają naprawy. Należy wiedzieć, że pompowtryski można sukcesywnie regenerować, więc jeśli nawet są zużyte, ich wymiana nie jest konieczna. Profesjonalne czyszczenie części i wymiana niesprawnych elementów to dwa etapy regeneracji, które przywracają pompowtryskom odpowiednie parametry.

2. Uszkodzone pompowtryskiwacze – przyczyny awarii – Przyczyny uszkodzenia pompowtryskiwaczy

Jedną z przyczyn awarii pompowtrysków jest z pewnością kiepskie paliwo, które nie posiada odpowiednich właściwości ochronnych i smarnych. Brudy znajdujące się w takim paliwie mają destrukcyjny wpływ na elementy pompowtryskiwacza. Innym powodem uszkodzenia pompowtrysków jest naprawa realizowana przy użyciu niewłaściwych narzędzi. Często zdarza się też, że chcąc uzyskać większą moc, tuninguje się pojazd, co skutkuje znacznym obciążeniem poszczególnych podzespołów.

Uszkodzone pompowtryskiwacze
Uszkodzone pompowtryskiwacze – przyczyny awarii

3. Pompowtryskiwacze w silnikach Diesla – Objawy uszkodzonych pompowtryskiwaczy 1.9 TDI

Typowymi objawami, po których rozpoznamy awarię pompowtryskiwaczy, są: brak możliwości odpalenia auta, niespodziewanie gasnący na biegu jałowym silnik, kopcenie z wydechu i nieprzyjemne szarpanie silnika. Często też mamy do czynienia ze spadkiem mocy, gorszymi osiągami i uciążliwymi hałasami docierającymi spod maski. Komfort jazdy drastycznie spada poprzez niesprawne pompowtryski, dlatego warto jak najszybciej wyeliminować źródło awarii.

Udostępnij wpis

Komentarze

Robert

Wystawiono Rok temu

Pompowtryskiwacze są skomplikowanymi urządzeniami, które mogą ulec uszkodzeniu z różnych powodów. Oto kilka przyczyn, które mogą prowadzić do uszkodzenia pompowtryskiwaczy: Brak lub zbyt małe ilości oleju silnikowego w silniku może prowadzić do zużycia lub uszkodzenia elementów pompowtryskiwaczy. Nieprawidłowa eksploatacja lub brak odpowiedniej konserwacji pompowtryskiwaczy może prowadzić do ich zużycia lub uszkodzenia. Uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia lub złamania, mogą wystąpić w wyniku wstrząsów lub uderzeń, które mogą być spowodowane np. przez kamienie lub inne ciała obce, które dostają się do silnika. Uszkodzenia elektryczne, takie jak zwarcia lub przerwy w obwodach elektrycznych

Czy ta opinia była pomocna?

Tymon_63

Wystawiono 2 lata temu

Pompowtryski naprawił mi serwis, z tego co mi mówili to wymieniali w nich uszczelki, czyścili je. Nie dopytywałem konkretnie. Grunt, że to pomogło.

Czy ta opinia była pomocna?

Stefek

Wystawiono 2 lata temu

U mnie też poszły uszczelki, ale to normalne jak się jeździ samochodem i ma już spory przebieg. Dobrze, że uszczelki a nie jakiś bardziej wymagający element.

Czy ta opinia była pomocna?

Antek_dadko

Wystawiono 2 lata temu

Mi pompowtryski po prostu zepsuły się przez nagromadzenie sporych zabrudzeń, ale na szczęście ze znajomym mechanikiem w porę ogarnęliśmy sytuację. Polecam czyścić!

Czy ta opinia była pomocna?

Wilk_STW

Wystawiono 2 lata temu

Uszczelniacze są największą zmorą pompowtryskiwaczy. Też miałem taki problem u siebie w aucie!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki