Co psuje się w pompowtrysku?
wtryskiwaczy już od 190 zł.

Najczęstszą usterką pompowtrysku jest zwyczajne zużycie eksploatacyjne jego elementów. Choć są wydajne i trwałe możemy się spodziewać, że pierwsze do wymiany będą uszczelniacze. Jedną z awarii pompowtryskiwaczy, która objawia się np. gaśnięciem silnika, jest zatkanie się dysz pompowtrysku. Jest to spowodowane nagromadzeniem się w nich zabrudzeń, które to z kolei są głównym powodem niesprawności pompowtrysków. Kiedy z wydechu zacznie wydobywać się większa niż zwykle ilość białego dymu, należy sprawdzić szczelność pompowtrysków, ponieważ jest to objaw uszkodzonych uszczelniaczy pompowtryskiwaczy. Wówczas usterka polega na dostającym się do komory spalania oleju silnikowym. Natomiast najbardziej kosztowna usterka dotyczy uszkodzenia wałka rozrządu, a dokładniej wyłamania krzywek pierścieniu zamontowanych na wałku. Na szczęście tego typu awaria zdarza się stosunkowo rzadko.
Pompowtryskiwacze: budowa, zasada działania i awarie – Pompowtryskiwacz 1.9 TDI
Pompowtrysk to mechanizm, który odpowiada przede wszystkim za kompresję paliwa oraz jego rozpylenie w komorze spalania. Jego konstrukcja opiera się na połączeniu funkcjonalności wtryskiwacza oraz pompy. Jednym z ważnych elementów pompowtrysków jest elektrozawór, ponieważ to właśnie on decyduje o częstotliwości wtrysku, jak i o dawce oleju napędowego. Pompowtryskiwacze są mało awaryjne, wydajne, a główną zaletą systemu, który zasilają, jest możliwość stworzenia wysokiego ciśnienia – nawet 2400 barów.
1. Pompowtryskiwacze. Jakie są objawy ich usterek? Czy warto je regenerować, czy od razu wymienić? – Usterki pompowtryskiwaczy
Awarię pompowtrysków rozpoznamy po problemach z rozruchem, szarpiącym silniku czy większym zużyciu paliwa. W przypadku wystąpienia takich objawów warto sprawdzić stan techniczny pompowtrysków, ponieważ najprawdopodobniej są uszkodzone i wymagają naprawy. Należy wiedzieć, że pompowtryski można sukcesywnie regenerować, więc jeśli nawet są zużyte, ich wymiana nie jest konieczna. Profesjonalne czyszczenie części i wymiana niesprawnych elementów to dwa etapy regeneracji, które przywracają pompowtryskom odpowiednie parametry.
2. Uszkodzone pompowtryskiwacze – przyczyny awarii – Przyczyny uszkodzenia pompowtryskiwaczy
Jedną z przyczyn awarii pompowtrysków jest z pewnością kiepskie paliwo, które nie posiada odpowiednich właściwości ochronnych i smarnych. Brudy znajdujące się w takim paliwie mają destrukcyjny wpływ na elementy pompowtryskiwacza. Innym powodem uszkodzenia pompowtrysków jest naprawa realizowana przy użyciu niewłaściwych narzędzi. Często zdarza się też, że chcąc uzyskać większą moc, tuninguje się pojazd, co skutkuje znacznym obciążeniem poszczególnych podzespołów.

3. Pompowtryskiwacze w silnikach Diesla – Objawy uszkodzonych pompowtryskiwaczy 1.9 TDI
Typowymi objawami, po których rozpoznamy awarię pompowtryskiwaczy, są: brak możliwości odpalenia auta, niespodziewanie gasnący na biegu jałowym silnik, kopcenie z wydechu i nieprzyjemne szarpanie silnika. Często też mamy do czynienia ze spadkiem mocy, gorszymi osiągami i uciążliwymi hałasami docierającymi spod maski. Komfort jazdy drastycznie spada poprzez niesprawne pompowtryski, dlatego warto jak najszybciej wyeliminować źródło awarii.