Co jest przyczyną lania wtrysków? - zareaguj na czas
Sytuacja, w której wtryskiwacz leje paliwo, zazwyczaj jest spowodowana:
- Uszkodzeniem końcówki rozpylacza, co prowadzić do nieprawidłowego rozpylania paliwa oraz jego nadmiernego dozowania. Nagłe uderzenie bądź inne uszkodzenie mechaniczne może też spowodować deformację końcówki rozpylacza i lanie wtryskiwaczy.
- Uszkodzenia iglicy wtryskiwacza, najczęściej spowodowane jest nagromadzeniem się zbyt dużej ilości zanieczyszczeń które utrudniają pracę.
- Niskie ciśnienie w układzie.
- Nieprawidłowa regulacja wtryskiwaczy. Niewłaściwie wyregulowane wtryskiwacze mogą dozować zbyt dużą ilość oleju napędowego.
- Zabrudzenia mocno osadzone na końcówce rozpylacza.
Z uszkodzonym wtryskiem paliwa w Dieslu należy jak najszybciej zgłosić się do serwisu, ponieważ dłuższa jazda z usterką może doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia, a także uszkodzenia innych części układu paliwowego lub nawet jednostki napędowej.

Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy | |
Cena | Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części |
Czas realizacji | 24 - 48 godzin |
Gwarancja | 2 lata bez limitu przejechanych kilometrów |

Lejący wtryskiwacz, czyli jaki?
Lejący wtrysk to usterka, w której zamiast precyzyjnie dozowanej mgiełki paliwa, podawany jest niekontrolowany strumień. Taki stan rzeczy ma miejsce, gdy końcówka rozpylacza wtrysku przyjmuje nieprawidłowy kształt, co wynika na przykład z mechanicznego uszkodzenia bądź stopienia elementu. W efekcie ilość paliwa, którą dostarcza uszkodzony wtrysk, jest daleka od oczekiwanej wartości.
Problem lejących wtryskiwaczy paliwa ma spory potencjał do powodowania znaczących uszkodzeń w innych częściach układu paliwowego, a niekiedy kluczowych podzespołach pojazdu, jak turbosprężarka, filtr cząstek stałych lub sam silnik.
Niezwykle istotne jest szybkie wykrycie i usunięcie źródła problemu, aby uniknąć eskalacji problemu i kosztownej naprawy. W praktyce naprawa lejących wtryskiwaczy zazwyczaj wiąże się z wymianą rozpylacza.
Lejący wtrysk – objawy
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na nieregularną pracę silnika, spadek jego mocy i osiągów. Kolejnym typowym objawem są zazwyczaj trudności z rozruchem jednostki napędowej, zwłaszcza na zimnym silniku. Znaczne większe zużycie paliwa także powinno zwrócić naszą uwagę. Lejące wtryskiwacze mogą powodować wystąpienie zadymienia o ciemnym i nieprzyjemnym zapachu z rury wydechowej. Niepokojącym symptomem jest też obecność paliwa w oleju silnikowym, co może doprowadzić do uszkodzenia silnika.
Każde z wymienionych zjawisk powinno nas skłonić do szybkiego sprawdzenia stanu naszych wtryskiwaczy.
Objawy tego typu usterki są zbliżone do innych problemów związanych z wtryskiwaczami paliwa. Powoduje to, że diagnoza wymaga demontażu podzespołów i dokładnej oceny stanu każdego z komponentów.

Jak sobie poradzić z lejącym wtryskiwaczem?
Aby rozwiązać problem lejącego wtrysku należy zacząć od usunięcia wszelkich zanieczyszczeń. Jeżeli pomimo precyzyjnego wyczyszczenia wtrysk nadal "leje", może oznaczać to, poważniejszą usterkę. Najczęściej w celu zniwelowania takiego problemu wymieniany jest rozpylacz oraz zakładany jest nowy uszczelniacz w konstrukcji wtrysku.
W przypadku usterki wtrysku zalecamy skorzystanie z profesjonalnej pomocy serwisu samochodowego. Doświadczeniu fachowcy dysponują odpowiednim sprzętem diagnostycznym, który pozwalają na precyzyjne określenie problemu.
Warto pamiętać, że długotrwałe lekceważenie problemu lejących wtryskiwaczy może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w silniku i dużo wyższych kosztów naprawy.
Komentarze