25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Budowa pompowtryskiwacza Diesel

Autor: Monika Stopyra
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.98

Znajomość elementów budowy pompowtryskiwacza z pewnością przyda się tym kierowcom, którzy chcą przedłużyć żywotność tych podzespołów. Pompowtryski nie są już produkowane ani instalowane w nowoczesnych pojazdach, dlatego tak ważna jest dbałość o stan techniczny dostępnych jeszcze części, aby jak najdłużej cieszyć się ich całkowitą sprawnością. Poniżej przedstawiamy więc poszczególne elementy, z jakich skonstruowany jest pompowtryskiwacz.

Zaczynając od góry:

1. Śruby torx
2. Podkładka BIP
3. Korpus wraz ze sprężyną tłoczka
4. Nakrętka mocująca dyszę
5. Płytka dociskowa
6. Zestaw części rozpylacza
7. Trzpień kulkowy
8. Sprężyna dociskowa
9. Zaworek przelewowy
10. Iglica rozpylacza
11. Wtrysk otworkowy
12. Nakrętka nasadki złączkowa
13. Uchwyt elektromagnetyczny
14. Czasza magnesu
15. O-ring

Ze względu na rodzaj materiału, który uruchamia pracę pompowtrysków, wyróżniamy dwa rodzaje pompowtryskiwaczy: elektromagnetyczne oraz piezoelektryczne. Niezależnie jednak od czynnika sterującego, najważniejszą rolę odgrywa elektrozawór sterowany przez sterownik silnika, bo to właśnie on wyznacza moment rozpoczęcia, jak i przerwania wtrysku.

1. Ogólna zasada działania pompowtryskiwacza

To, jak działa pompowtryskiwacz zawdzięczamy połączeniu funkcji pompy wtryskowej oraz wtryskiwacza. Na każdy cylinder przypada jeden pompowtrysk, do którego przez kanały umieszczone w głowicy silnika dociera paliwo. Aby olej napędowy mógł dotrzeć do komory spalania, potrzebne jest odpowiednie ciśnienie. Dlatego paliwo jest sprężane przy pomocy tłoka naciskanego przez krzywkę wałka rozrządu. Skutkiem tego procesu jest wstrzyknięcie dawki paliwa przez końcówkę wtryskiwacza. Jeśli chodzi o różnicę między pompowtryskiem a wtryskiem, to występuje ona na etapie rozpylenia. W przypadku pompowtrysków wstrzyknięcie paliwa podzielone jest na dwie fazy – fazę wstępną i zasadniczą.

2. Usterka pompowtrysków – objawy

Do najczęściej występujących symptomów dysfunkcji pompowtrysków zalicza się trudność uruchomienia silnika, czy też jego częste i nagłe gaśnięcie na jałowym biegu. Z pewnością spotkamy się ze znacznym zadymieniem, które może występować w czarnym lub białym kolorze. Awaria pompowtryskiwaczy wiąże się także z nieprzyjemnym szarpaniem silnika, spadkiem mocy i niecodziennym falowaniem obrotów. Wszystko to przekłada się na niski komfort jazdy, dlatego nie należy zwlekać z usuwaniem źródła awarii. 

Elementy pompowtryskiwacza
Budowa pompowtryskiwacza Diesel

Skuteczny sposób naprawy pompowtryskiwaczy

Co prawda, w przypadku awarii nie zaopatrzymy się w nowe pompowtryski, ale dzięki opracowanej technologii naprawy z powodzeniem możemy przywrócić im funkcjonalność. Usługą bardzo popularną i polecaną wśród posiadaczy Diesli jest kompleksowa regeneracja pompowtryskiwaczy 1.9 TDI. Szczegółowa diagnostyka, wymiana uszkodzonych elementów, jak i czyszczenie części w specjalistycznych urządzeniach, pozwala przyrównać parametry pracy pompowtrysków do tych fabrycznie nowych.
Wyżej wspominaliśmy, że aktualnie układ zasilany pompowtryskami nie ma zastosowania ani nie jest produkowany. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, iż przestały spełniać one bardzo restrykcyjne wymogi dotyczące ilości emitowanych spalin. Mimo to podzespoły te zyskały bardzo duże uznanie wśród sympatyków silników wysokoprężnych ze względu na wydajność i żywotność pompowtryskiwaczy.

Naprawa pompowtryskiwaczy
Skuteczny sposób naprawy pompowtryskiwaczy

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO PROCEDURA ROZPATRYWANIA REKLAMACJI PRAWO ODSTĄPIENIA OD UMOWY ZAWARTEJ NA ODLEGŁOŚĆ GWARANCJA