25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Pompowtryskiwacz

Autor: Kamila Mila
Czas przeczytania tekstu: 3 minuty
Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso
Oceń:
/ Aktualna ocena: 4.74

POMPOWTRYSKIWACZ | Budowa, działanie, regeneracja – QualityScan – NOWOŚĆ W TECHNOLOGII regeneracji diesla firmy BOSCH

Kierowcy nie mają obowiązku znać się na sprawach technicznych swojego auta więc zdarza się, że nawet nie wiedzą o istotnych elementach jakie kryją się pod maską samochodu. Dopiero awaria auta uświadamia ich o istnieniu części, które wymagają od kierowcy szczególnej kontroli. Takim elementem z pewnością jest pompowtryskiwacz, który nie rzadko mylony jest z wtryskiwaczem który również jest ważny ale w układzie common rail.

Czym jest pompowtryskiwacz?

Pompowtryskiwaczem można nazwać wysokociśnieniowym systemem wtrysku bezpośredniego, który składa się głównie z wtryskiwacza, pompy oraz elektrozaworu sterującego. Pompowtryskiwaczy jest zawsze tyle samo co cylindrów w samochodzie. Zadaniem pompowtryskiwacza jest wpompować do cylindra silnika paliwo, a jednym z wyzwań konstruktorów jest uzyskanie przy wtrysku jak największego ciśnienia. Można powiedzieć, że konstruktorom pompowtryskiwacza udało się to całkiem dobrze, otrzymując już w pierwszej generacji pompowtryskiwaczy ciśnienie 2050 bar. Takie ciśnienie pozwala bardzo dobrze wymieszać delikatne strugi paliwa z powietrzem dla szybkiego spalania. Paliwo dostarczane jest przewodami niskiego ciśnienia do specjalnych komór gdzie w niewielkiej objętości można uzyskać w bardzo krótkim czasie wysokie ciśnienie. Sam wtrysk paliwa sterowany jest za pośrednictwem elektrozaworu, który kontroluje ilość wtryskiwanego paliwa, wartość, a także rozdziela wtrysk na dawkę pilotażową czyli wstępną i zasadniczą. Wtrysk podzielony na dwie fazy powoduje lepsze spalanie mieszanki, ale również zwiększa moc przy jednoczesnym niewielkim zużyciu paliwa.

Jak działa pompowtryskiwacz?

Na jeden cylinder przypada jeden pompowtrysk, który zamocowany w głowicy silnika poruszany jest bezpośrednio za pomocą rozrządu. Do napędu pompowtryskiwacza służy tak zwana krzywka, która osadzona na wałku rozrządu, za pomocą popychacza dźwigniowego ruchem posuwisto-zwrotnym porusza tłoczek pompy. Pod tłoczkiem pompy znajduje się komora wysokiego ciśnienia, do której dociera paliwo w momencie wznoszenia się tłoczka pompy pod wpływem sprężyny. W tym momencie objętość komory wysokiego ciśnienia wzrasta. Iglica elektrozaworu jest w stanie spoczynku, czyli pozwala na swobodny przepływ paliwa z kanału zasilającego do komory wysokiego ciśnienia.

W pompowtryskiwaczu występują dwie fazy wtrysku. Wtrysk wstępny zwany inaczej pilotażowy i wtrysk zasadniczy. Dla łagodniejszego spalania tuż przed rozpoczęciem wtrysku zasadniczego trafia niewielka ilość paliwa wtryskiwana pod niższym ciśnieniem. Odbywa się to w momencie, gdy kształt krzywki za pośrednictwem popychacza dźwigniowego pompuje tłoczek w dół. W odpowiednim momencie sterownik decyduje o zapoczątkowaniu wtrysku wstępnego wypychając iglicę zaworu z gniazda. To powoduje zamknięcie przepływu paliwa pomiędzy komorą wysokociśnieniową, a kanałami zasilającymi. Od tego momentu narasta ciśnienie w komorze wysokiego ciśnienia i gdy osiągnie 180 bar unosi iglicę rozpylacza, podczas którego dochodzi do wtrysku wstępnego. Wtrysk wstępny kończy się tuż po otwarciu iglicy wtryskiwacza, gdy wzrastające ciśnienie wciska w dół tłok wyrównujący co zwiększa objętość komory wysokiego ciśnienia. Większa objętość powoduje zmniejszenie ciśnienia co automatycznie powoduje zamknięcie wtryskiwacza. Zaraz po zamknięciu iglicy wtryskiwacza ciśnienie w komorze wysokociśnieniowej ponownie wzrasta. Tłok dalej porusza się w dół, a iglica zaworu pompowtryskiwacza wciąż jest zamknięta. W momencie, gdy ciśnienie osiągnie 300 bar, sprężyna iglicy unosi się ponownie i zaczyna się wtrysk zasadniczy. Ciśnienie może wzrosnąć nawet do 2050 bar w momencie maksymalnej mocy silnika, czyli w momencie dużej prędkości obrotowej i dużej dawce paliwa. Zakończenie wtrysku kontroluje sterownik, który cofa iglicę zaworu, powodując obniżenie ciśnienia i zamknięcie iglicy wtryskiwacza jak i przesunięcie tłoczka wyrównującego do położenia wyjściowego. Paliwo ponownie zaczyna napływać do komory wysokiego ciśnienia a etap wtrysku zasadniczego zostaje zakończony.

Bosch Diesel Service Pawlik ma wdrożony system kontroli jakości firmy Bosch QualityScan, szczegóły działania sytemu już wkrótce.

Komentarze

Franek 2020-03-06 13:27:34

Ciekawa jest cała budowa i to ile się kryje w środku takiego pompowtryskiwacza. Polecam lekturę.

jacek 2019-08-28 15:00:05

No elegancki artykuł, aż chciało mi się przeczytać co bardzo tego nie lubię :)

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.
Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO