Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Pompowtryskiwacz

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas

Pompowtrysk
Pompowtryskiwacz


1. Budowa, działanie, regeneracja pompowtryskiwaczy – QualityScan – NOWOŚĆ W TECHNOLOGII regeneracji diesla firmy BOSCH

Kierowcy nie mają obowiązku znać się na sprawach technicznych swojego auta, więc zdarza się, że nawet nie wiedzą o istotnych elementach, jakie kryją się pod maską samochodu. Dopiero awaria auta uświadamia ich o istnieniu części, które wymagają od kierowcy szczególnej kontroli. Takim elementem z pewnością jest pompowtryskiwacz, który nie rzadko mylony jest z wtryskiwaczem, który również jest ważny, ale w układzie common rail.

2. Czym jest pompowtryskiwacz?

Pompowtryskiwaczem można nazwać wysokociśnieniowym systemem wtrysku bezpośredniego, który składa się głównie z wtryskiwacza, pompy oraz elektrozaworu sterującego. Pompowtryskiwaczy jest zawsze tyle samo co cylindrów w samochodzie. Zadaniem pompowtryskiwacza jest wpompować do cylindra silnika paliwo, a jednym z wyzwań konstruktorów jest uzyskanie przy wtrysku jak największego ciśnienia. Można powiedzieć, że konstruktorom pompowtryskiwacza udało się to całkiem dobrze, otrzymując już w pierwszej generacji pompowtryskiwaczy ciśnienie 2050 bar. Takie ciśnienie pozwala bardzo dobrze wymieszać delikatne strugi paliwa z powietrzem dla szybkiego spalania. Paliwo dostarczane jest przewodami niskiego ciśnienia do specjalnych komór, gdzie w niewielkiej objętości można uzyskać w bardzo krótkim czasie wysokie ciśnienie. Sam wtrysk paliwa sterowany jest za pośrednictwem elektrozaworu, który kontroluje ilość wtryskiwanego paliwa, wartość, a także rozdziela wtrysk na dawkę pilotażową, czyli wstępną i zasadniczą. Wtrysk podzielony na dwie fazy powoduje lepsze spalanie mieszanki, ale również zwiększa moc przy jednoczesnym niewielkim zużyciu paliwa.


Jak działa pompowtryskiwacz?

Na jeden cylinder przypada jeden pompowtrysk, który zamocowany w głowicy silnika poruszany jest bezpośrednio za pomocą rozrządu. Do napędu pompowtryskiwacza służy tak zwana krzywka, która osadzona na wałku rozrządu, za pomocą popychacza dźwigniowego ruchem posuwisto-zwrotnym porusza tłoczek pompy. Pod tłoczkiem pompy znajduje się komora wysokiego ciśnienia, do której dociera paliwo w momencie wznoszenia się tłoczka pompy pod wpływem sprężyny. W tym momencie objętość komory wysokiego ciśnienia wzrasta. Iglica elektrozaworu jest w stanie spoczynku, czyli pozwala na swobodny przepływ paliwa z kanału zasilającego do komory wysokiego ciśnienia.

W pompowtryskiwaczu występują dwie fazy wtrysku. Wtrysk wstępny zwany inaczej pilotażowy i wtrysk zasadniczy. Dla łagodniejszego spalania tuż przed rozpoczęciem wtrysku zasadniczego trafia niewielka ilość paliwa wtryskiwana pod niższym ciśnieniem. Odbywa się to w momencie, gdy kształt krzywki za pośrednictwem popychacza dźwigniowego pompuje tłoczek w dół. W odpowiednim momencie sterownik decyduje o zapoczątkowaniu wtrysku wstępnego, wypychając iglicę zaworu z gniazda. To powoduje zamknięcie przepływu paliwa pomiędzy komorą wysokociśnieniową a kanałami zasilającymi. Od tego momentu narasta ciśnienie w komorze wysokiego ciśnienia i gdy osiągnie 180 bar unosi iglicę rozpylacza, podczas którego dochodzi do wtrysku wstępnego. Wtrysk wstępny kończy się tuż po otwarciu iglicy wtryskiwacza, gdy wzrastające ciśnienie wciska w dół tłok wyrównujący, co zwiększa objętość komory wysokiego ciśnienia. Większa objętość powoduje zmniejszenie ciśnienia, co automatycznie powoduje zamknięcie wtryskiwacza. Zaraz po zamknięciu iglicy wtryskiwacza ciśnienie w komorze wysokociśnieniowej ponownie wzrasta. Tłok dalej porusza się w dół, a iglica zaworu pompowtryskiwacza wciąż jest zamknięta. W momencie, gdy ciśnienie osiągnie 300 bar, sprężyna iglicy unosi się ponownie i zaczyna się wtrysk zasadniczy. Ciśnienie może wzrosnąć nawet do 2050 bar w momencie maksymalnej mocy silnika, czyli w momencie dużej prędkości obrotowej i dużej dawce paliwa. Zakończenie wtrysku kontroluje sterownik, który cofa iglicę zaworu, powodując obniżenie ciśnienia i zamknięcie iglicy wtryskiwacza jak i przesunięcie tłoczka wyrównującego do położenia wyjściowego. Paliwo ponownie zaczyna napływać do komory wysokiego ciśnienia, a etap wtrysku zasadniczego zostaje zakończony.
Bosch Diesel Service Pawlik ma wdrożony system kontroli jakości firmy Bosch QualityScan, szczegóły działania systemu już wkrótce.

Udostępnij wpis

Komentarze

Bartek

Wystawiono Miesiąc temu

Pompowtryskiwacz jest to specjalny rodzaj wtryskiwacza, który jest stosowany w silnikach diesla. Pompowtryskiwacz jest odpowiedzialny za precyzyjne dostarczanie paliwa do komory spalania silnika, co ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy silnika. Pompowtryskiwacze składa się z kilku podzespołów, w tym korpusu, koła zamachowego, tłoka, trzpienia i elektrozaworu. Korpus pompowtryskiwacza jest przykręcony do głowicy silnika i służy jako prowadnica dla trzpienia. Koło zamachowe jest napędzane przez wał korbowy silnika i jest odpowiedzialne za przesuwanie tłoka w celu podawania paliwa. Elektrozawór jest odpowiedzialny za kontrolowanie ilości paliwa dostarczanego do pompowtryskiwacza. Pompowtryskiwacze są niezbędne do prawidłowego działania silnika diesla, gdyż dzięki nim dostarczane jest odpowiednie ilości paliwa i w odpowiednim czasie, co pozwala na uzyskanie optymalnego momentu obrotowego i mocy silnika.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki