Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Brak napięcia na wtryskiwaczach

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Napięcie na wtryskach Zadzwoń +48 601 856 277 - nasi specjaliści pomogą Ci wybrać właściwe części

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny

Brak napięcia na wtryskiwaczach oznacza zmniejszenie lub całkowitą utratę rezystancji. Ta sytuacja może być spowodowana: dysfunkcją sterownika; uszkodzeniem wiązki elektrycznej lub awarią zasilania w aucie. W praktyce brak napięcia na wtryskiwaczu wiąże się z tym, iż cewka nie jest w stanie doprowadzić do sytuacji, w której końcówka rozpylacza otwiera się i zamyka. To z kolei prowadzi do tego, że rozpoczęcie fazy wtrysku Common Rail, czyli dozowanie paliwa przez wtryskiwacz jest niemożliwe. Jak nietrudno się domyślić, brak napięcia na wtryskach, będzie wiązało się z dość problematycznymi objawami, podobnymi do tych, które towarzyszą uszkodzonej cewce. Mianowicie silnik naszego pojazdu przestanie prawidłowo pracować, a uruchomienie samochodu stanie się niewykonalne.

1. Jak sprawdzić wtryski miernikiem?

Ustalenie, czy powodem awarii jest brak napięcia na wtrysku, wymaga użycia urządzenia mierniczego, które trzeba podłączyć do cewki. Weryfikacja rezystancji, czyli sprawdzenie napięcia na wtryskiwaczach, pozwoli określić, czy do cewki dociera impuls elektryczny umożliwiający wtryskiwaczowi rozpylanie oleju napędowego. 

Specjaliści w dziedzinie naprawy i regeneracji wtrysków wiedzą, jakie parametry elektrycznych wtryskiwaczy można sprawdzić za pomocą multimetru i jakie wartości świadczą o tym, iż są one całkowicie niesprawne. Dlatego, aby należycie zdiagnozować źródło usterki, najlepiej oddać wtryski do rzetelnego i sprawdzonego serwisu samochodowego.

Brak prądu na wtryskach
Brak napięcia na wtryskiwaczach

Jak skutecznie naprawić wtryskiwacz o budowie elektromagnetycznej?

Jak wspominaliśmy wyżej, w przypadku braku napięcia we wtrysku elektromagnetycznym konieczna jest diagnostyka, która pozwoli wskazać przyczynę usterki. Często zdarza się, że aby wtrysk mógł odzyskać całkowitą sprawność, wskazane jest czyszczenie tych podzespołów układu paliwowego.
W tym celu najskuteczniejsza jest kompleksowa regeneracja wtryskiwaczy, która przedłuża trwałość wtryskiwaczy Common Rail o kolejne 150 tysięcy kilometrów.
O tego typu usługę warto zapytać w pracowni regeneracji wtrysków, ponieważ taki serwis będzie dysponował nie tylko odpowiednimi urządzeniami, ale i nowoczesną technologią napraw.

Naprawa wtryskiwaczy elektromagnetycznych
Jak skutecznie naprawić wtryskiwacz o budowie elektromagnetycznej?

Udostępnij wpis

Komentarze

Maciek

Wystawiono Rok temu

Brak napięcia na wtryskiwaczach jest poważnym problemem, który może uniemożliwić pracę silnika. Przyczyny braku napięcia na wtryskiwaczach mogą być różne, poniżej kilka z nich: Uszkodzony lub zwarty bezpiecznik - Jeśli bezpiecznik odpowiedzialny za zasilanie wtryskiwaczy jest uszkodzony lub zwarty, może to uniemożliwić dostarczanie napięcia do wtryskiwaczy. Uszkodzony przekaźnik - Przekaźnik odpowiedzialny za przełączanie napięcia na wtryskiwaczach może być uszkodzony, uniemożliwiając dostarczanie napięcia. Uszkodzony moduł sterujący silnika (ECU) - Moduł sterujący silnika może być uszkodzony, uniemożliwiając dostarczanie sygnałów do wtryskiwaczy. Uszkodzony lub zanieczyszczony przewód elektryczny - Uszkodzony lub zanieczyszczony przewód elektryczny może uniemożliwić przepływ napięcia do wtryskiwaczy. Uszkodzony regulator ciśnienia paliwa - Regulator ciśnienia paliwa odpowiada za kontrolowanie ciśnienia paliwa w układzie, jeśli jest uszkodzony może uniemożliwić zasilanie wtryskiwaczy. Aby dokładnie określić przyczynę braku napięcia na wtryskiwaczach należy przeprowadzić diagnostykę elektryczną układu paliwowego oraz skonsultować się z mechanikiem samochodowym.

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki