25 LAT DOŚWIADCZENIA

Specjalistyczna Pracownia Regeneracji Wtryskiwaczy,

Pompowtryskiwaczy i Pomp Common Rail

Zadzwoń i dowiedz się więcej!

+48 601 856 277

Uszkodzone wtryskiwacze – Charakterystyka objawów

Sklep z wtryskiwaczami i pompowtryskiwaczami Common Rail Bosch, Delphi, Siemens, Denso

Uszkodzone wtryski oraz objawy które o tym informują

Hasło diesel musi dymić, już nie bawi, i nie nosi nawet znamion prawdziwości. Diesel przez lata ewoluował i dziś, już nie tylko nie dymi, ale również spełnia wymagania norm ekologicznych całego świata. Dymienie diesla wyposażonego we wtryskiwacze, świadczy o ich uszkodzeniu i konieczna jest wizyta w warsztacie, zajmującym się hydrauliką samochodową. Po czym poznać, że zbliża się taka wizyta? Jakie są objawy uszkodzonych wtryskiwaczy w silniku samozapłonowym?SYSTEM COMMON RAIL SYSTEM COMMON RAIL


Wtryskiwacze są ostatnim elementem wchodzącym w skład układu zasilania silnika. Dziś jedynym produkowanym seryjnie jest układ common rail, gdzie pracę wtryskiwaczy determinuje praca pompy wysokiego ciśnienia. Wśród starszych rozwiązań możemy znaleźć pompy rozdzielaczowe i sekcyjne, dziś już nieużywane.Wtryskiwacz w swojej konstrukcji składa się z korpusu, końcówki i zaworu. Zawór niegdyś sterowany za pomocą zamka elektromagnetycznego, ustąpił miejsca wtryskiwaczom sterowanym za pomocą siłownika piezoelektrycznego i stosów piezoelektrycznych (zbudowanych z krystalicznego kwarcu). Korpus wtryskiwacza kryje tłoczek i króćce przelewowe, którymi niewtryśnięty nadmiar paliwa z wtryskiwacza jest usuwany. Tłoczek działa na iglicę w końcówce, która otwierając się daje dostęp do rozpylacza, a paliwo, rozpryskując się o czopik (różne rodzaje np. stożkowe lub cylindryczne) trafia do komory spalania w postaci mieszaniny paliwowo-powietrznej, o odpowiednich dla silnika, o wcześniej zakodowanych parametrach. Teoretycznie, jest to bardzo prosty proces, a w budowie wtryskiwacza nie ma nic skomplikowanego. Niemniej jednak precyzja, z jaką wykonany jest wtryskiwacz, powoduje, że nawet niewielkie zmiany w jego pracy, mogą doprowadzić do jego uszkodzenia.

Elektryczne badanie skoku kulki Elektryczne badanie skoku kulki


Wśród objawów, które mogą świadczyć o uszkodzonych
wtryskiwaczach, możemy wymienić:
- Dymienie na czarno (zbyt duża dawka paliwa w stosunku do ilości powietrza)
- Spadek kultury pracy silnika (spalanie detonacyjne – stukowe, wywołane zbyt dużą dawką paliwa)
- dymienie na biało (spalany olej lub odparowane niespalone paliwo lub niewłaściwy BIP)
- spadek osiągów (nagłe przechodzenie w tryb awaryjny)
- problemy z odpaleniem silnika na ciepło (nieszczelność w konstrukcji wtryskiwacza)
- problemy z odpaleniem silnika na zimno (niewłaściwy parametr wtrysku)
- nierówna praca silnika (zatkana dysza wtryskiwacza lub przegrzany wtryskiwacz – dawka za mała lub za duża)
- silnik gaśnie na jałowym biegu (niemożność uzyskania parametrów przez sterownik silnika, bądź awaryjne wyłączenie silnika przez komputer)

Jak widać powyżej, sporo jest objawów, które mogą świadczyć o uszkodzonych wtryskach w naszym samochodzie. Żadnego z nich nie należy ignorować, ponieważ, o tyle i o ile cena czyszczenia wtryskiwaczy nie przekracza zazwyczaj dwustu złotych, tak wymiana na nowe, tych które uległy awarii, to wydatek okraszony czterocyfrową liczbą. Nowe wtryskiwacze Common Rail, rzadko kosztują mniej niż tysiąc złotych. Biorąc pod uwagę, że współcześnie wszystkie połączone są wspólną listwą akumulującą paliw, mają tendencję do powielania usterek. W sensie, jeśli opiłki z pompy zapchały nam jeden z nich, to pewnie niedługo do podobnych objawów dojdzie na wszystkich pozostałych. Aby się przed zużyciem przestrzec, niezbędnym jest zachowywanie higieny eksploatacji układu zasilania silnika, wyposażonego właśnie we wtryskiwacze. Do zabiegów, które przedłużą żywotność naszych wtryskiwaczy, możemy zaliczyć regularne wymienianie filtrów i oleju. Ponadto należy zadbać o źródło, z którego pochodzi nasze paliwo. Obecność wody, siarki lub parafiny znacząco utrudnia pracę wtryskiwaczom i zwiększa ryzyko wystąpienia usterki. Wobec tego, dobrą wiadomością jest, że każdy element układu zasilania silnika poddaje się procesowi regeneracji, a przywraca ona 100% sprawności podzespołu. Wyjątkiem są nowoczesne wtryskiwacze piezoelektryczne. Ich konstrukcja jest na tyle skomplikowana, że producenci nie przewidują możliwości ich regeneracji.

Oceń: / Aktualna ocena: 4.51

Komentarze

Dodaj komentarz

Wystąpił błąd.

Filmy

Lista miejscowości

Mapa miejscowości

Samochody

Call icon
Zadzwoń i sprawdź +48 601 856 277
Call icon

Zadzwoń do nas

+48 601 856 277
lub

Zostaw nam swój numer

Tel loader
Wpisz poprawny numer
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. RODO