Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik Pracownia regeneracji i sprzedaży wtryskiwaczy Bosch Pawlik

Regenerujemy i sprzedajemy wtryskiwacze

Dostępne od ręki Wysyłka w 24h

Z czego składa się układ common rail?

Zadzwoń +48 601 856 277 Jak zamówić? Napisz do nas
Mamy dla Ciebie ponad 4000 dostępnych wtryskiwaczy
Cena Gotowe wtryskiwacze - od 190 zł
Regeneracja wtryskiwaczy - 80 zł + części
Czas realizacji 24 - 48 godzin
Gwarancja 2 lata bez limitu kilometrów

Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail

W naszej ofercie znajdziesz wtryskiwacze, pompowtryskiwacze oraz pompy Common Rail!

  • nowe
  • regenerowane na wymianę
  • używane z gwarancją
Dostępne od ręki Atrakcyjne ceny
Układ common rail
Z czego składa się układ common rail?

Układ Common Rail składa się z trzech podstawowych segmentów: obwodu niskiego ciśnienia, obwodu wysokiego ciśnienia oraz elektronicznego układu sterowania (wraz z czujnikami, sterownikiem i nastawnikami). Głównym zadaniem obwodu niskiego ciśnienia jest przetłoczenie przefiltrowanego paliwa do obwodu wysokiego ciśnienia. Obwód ten obejmuje zbiornik paliwa, filtry paliwa, pompę zasilającą oraz przewody niskiego ciśnienia. Natomiast obwód wysokiego ciśnienia składa się z pompy wysokiego ciśnienia, zasobnika wysokiego ciśnienia oraz wtryskiwaczy Common Rail. Bez wprowadzenia technologii Common Rail spełnianie rygorystycznych norm emisji spalin nie byłoby możliwe. Aktualnie system ten jest stosowany w ponad 70% pojazdów napędzanych silnikiem Diesla różnych producentów.

System common rail – ciśnienie

Zasobnik paliwa (z którym połączone są wtryskiwacze) wyposażony jest w czujnik ciśnienia paliwa, zawór regulujący oraz zawór redukcyjny (nie zawsze). Objętość tego zasobnika jest jednocześnie tak duża i na tyle mała, by zapewnić szybki skok ciśnienia na czas rozruchu ciśnienia. Paliwo znajdujące się w zasobniku jest cały czas gotowe do wtrysku pod dużym ciśnieniem. Zachowanie stałego ciśnienia zawdzięczamy pompie wysokiego ciśnienia napędzanej przez silnik. Ważne jest, że ciśnienia w zasobniku wytwarzane jest bez względu na prędkość obrotową silnika. Co więcej, ciśnienie może być regulowane za pomocą zaworu regulacyjnego.

1. Wtryskiwacze Common Rail – zasada działania – Diesel

Wszystkie wtryski, pod wysokim ciśnieniem, połączone są równolegle za pomocą tak zwanej szyny. Z kolei z zasobnikiem paliwa łączą je dość krótkie przewody. Kiedy ze zbiornika paliwo zostaje doprowadzone do wtryskiwaczy, ich zadaniem jest rozpylenie odpowiedniej dawki paliwa bezpośrednio do komory spalania. Pracę wtrysków rozpoczyna impuls elektryczny przesyłany przez sterownik silnika, który uwzględniając chwilowe zapotrzebowania pojazdu w moc, decyduje o charakterze dawki.

2. Common rail. Czym jest, jak jest zbudowany, co warto wiedzieć o jego usterkach? – opinie

Common Rail to technologia mająca na celu optymalizacje procesu spalania, stosowana w wysokoprężnych silnikach Diesla. Sposób dostarczania paliwa do komory spalania, jaki zapewnia Common Rail, pozwala na bardziej komfortową jazdę, mniejsze zużycie paliwa, niższy poziom hałasu i przede wszystkim odpowiednia ilość emitowanych cząstek stałych. W układzie wtryskowym niestety najbardziej awaryjne są same wtryskiwacze. Ze względu na to, że są narażone na działanie wysokiej temperatury oraz ciśnienia, zużywają się mniej więcej po 150 tys. km. Mimo wszystko układ CR ma tak dobre opinie producentów, mechaników, jak i użytkowników, że ma zastosowanie w większości pojazdów Diesel.

Common rail - co warto wiedzieć?
Common rail. Czym jest, jak jest zbudowany, co warto wiedzieć o jego usterkach?

3. Z jakich obwodów składa się układ CR? – układ Common Rail budowa

- Układ Common Rail zbudowany jest z obwodu niskiego ciśnienia, gdzie znajduje się zbiornik z paliwem, pompa oraz zespół filtrów,
- z obwodu wysokiego ciśnienia, który składa się z pompy wysokiego ciśnienia, zasobnika oraz wtryskiwaczy,
- oraz z układu sterowania, w który wlicza się czujniki, sterownik oraz nastawniki. Układ Common Rail jest tak zbudowany, by jak najbardziej efektywnie dawkować paliwo i w sposób optymalny je spalać.

Udostępnij wpis

Komentarze

Maciek

Wystawiono Rok temu

Układ Common Rail składa się z następujących elementów: Pompy wtryskowej – odpowiedzialnej za dostarczenie paliwa do układu i utrzymanie ciśnienia paliwa w układzie na odpowiednim poziomie. Wtryskiwaczy – odpowiedzialnych za dozowanie paliwa do komory spalania. Zbiornika paliwa – służącego do magazynowania paliwa. Filtra paliwa – odpowiedzialnego za oczyszczenie paliwa z zanieczyszczeń. Elektrozaworu – służącego do regulacji przepływu paliwa i utrzymania odpowiedniego ciśnienia paliwa w układzie. Elementów mocujących – służących do mocowania poszczególnych elementów układu Common Rail.

Czy ta opinia była pomocna?

Julka

Wystawiono 2 lata temu

Nie wiedziałam dokładnie z czego składa się układ cr, teraz wiem, super!

Czy ta opinia była pomocna?

Klemens

Wystawiono 2 lata temu

Jak ktoś jeździ Dieslem z Common Rail, to z pewnością te informacje mu się przydadzą.

Czy ta opinia była pomocna?

Ewelina_gucio

Wystawiono 2 lata temu

Układ Common Rail jest bardzo delikatny, składa się z mnóstwa tych podzespołów. Gdyby mąż mnie nie uświadomił, to pewnie nadal bym jeździła nie zwracając na to kompletnie uwagi.

Czy ta opinia była pomocna?

Justyśka_923@@

Wystawiono 2 lata temu

Naprawdę dużo elementów wchodzi w skład układu Common Rail i pomyśleć, że trzeba o nie odpowiednio zadbać!

Czy ta opinia była pomocna?

Dodaj komentarz

Uzupełnij pole poprawnie
Oceń wpis:
Oceń wpis!
Uzupełnij pole poprawnie
Ta witryna jest zabezpieczona przez reCAPTCHA Google. Prywatność Warunki